Cenu za elektřinu nově určí burza. Velcí dodavatelé od toho odrazují

 • 20.6.2019
 • Bohemia Energy se do budoucna rozhodla vsadit na ceny navázané přímo na burzu, vyúčtování se tak pro zákazníky stává sázkou do loterie. Účet za elektřinu totiž mají každý den jiný. Někteří obchodníci takové stanovení ceny považují za nový trend, zvláště velcí dodavatelé jsou ale skeptičtí a upozorňují na rizika.

  České domácnosti mohou platit za elektřinu i plyn aktuální cenu na trhu. Každý den, dokonce každou hodinu je cena jiná. Výkyvy na trhu – dolů, ale i směrem opačným – budou na faktuře znát okamžitě. Někteří obchodníci to považují za nový trend, velcí dodavatelé jsou naopak skeptičtí.

  „Dlouhodobě to vychází stejně jako kontrakty na delší období,“ popisuje Jiří Písařík, šéf společnosti Bohemia Energy, která s takovou nabídkou přišla a snaží se ji na trhu prosadit. Kdo tedy nakupuje elektřinu po hodinách, zaplatí nakonec zhruba stejně, jako kdyby si ji předkoupil třeba na rok dopředu. Některý rok se to vyplatí, jiný zase ne.

  Cesta k férovým cenám…

  Srovnání vychází jinak doslova každý den. Rizikem je, že lidé každou situaci na trhu, která vystřelí ceny vzhůru, hned pocítí na svých platbách. Ovšem i pokles pocítí hned, nemusí čekat, až dodavatel zlevní.

  Písařík považuje tento tarif za cestu k férovosti. „Jsme první, kdo ukazuje, jaká je jeho marže, a je na zákazníkovi, zda to akceptuje,“ říká. Za své služby účtují 15 haléřů za kilowatthodinu.

  Obdobný tarif nabízí například i Centropol, i když ve výsledku se produkt výrazně liší. U Centropolu cenu určuje aritmetický průměr výsledků obchodování v jednotlivých dnech daného roku. Jde tak o cenu, která je na velkoobchodní trh jen navázaná. U Bohemia Energy se každá dodaná energie účtuje aktuální hodinovou cenou. Lidé si tak mohou podle aktuálních výsledků obchodování na burze plánovat například zapínání přímotopů, pračky či jiných náročnějších spotřebičů.

  … nebo pracná nejistota?

  Velcí dodavatelé jsou ale k těmto nabídkám skeptičtí. „Podobné produkty jsme již v minulosti testovali v jiných zemích. Zpětná vazba od klientů však byla negativní – zákazníci si stěžovali zejména na netransparentnost a velkou cenovou nejistotu,“ říká mluvčí společnosti E. ON Martina Slavíková. Podle ní klienti preferují stabilní cenu, proto si také často vybírají smlouvy s fixovanou cenou na dva nebo tři roky.

  „Bohužel si myslíme, že to bývá často zneužíváno k netransparentní nabídce, protože zákazníci těmto produktům úplně nerozumějí a nebývá jim to dostatečně vysvětleno,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Zákazníky má podle něj mást, že není možné dopředu určit cenu energie na další období, a tu tak není s čím srovnat. „Vidíme nyní praktiky, kdy cena takového produktu může za rok vyskočit i na dvojnásobek. Zákazník nebude nic vědět a pozná to až za další rok, kdy mu dojde faktura,“ podotýká Gazdík.

  Upozorňuje tak na nabídku Bohemia Energy, která první rok dodávek nabízí za dotovanou atraktivní stálou cenu. Ta ve srovnávačích vychází jako nejvýhodnější, pak ale zákazník přejde na ceny z burzy. U těch už není jasné, zda budou vycházet výhodně.

  „Ceny energie navázané na burzu nikdy zřejmě nebudou u domácností hlavním produktem. Lidé dávají přednost spíše jednoduchosti a stabilitě,“ říká energetický expert Jiří Gavor. Podle něj ale nabídka své zákazníky na trhu najde. Radí však, aby si lidé při výběru dávali pozor právě na zmíněné zvýhodnění pro nové zákazníky, které po nějaké době přestane platit.

  „Výhodnost ale záleží i na nastavení poplatku za nákup a na ceně stálého platu obchodníkem,“ popisuje analytik Jan Schindler. „Nevýhodou je nemožnost srovnání s ostatními nabídkami na trhu, protože ty ukazují ceny směrem do budoucnosti, kdežto u těchto nabídek lze určit pouze cenu za určité období v minulosti,“ dodal Schindler s tím, že za posledních pět let s drobnou výjimkou vycházela burzovní cena lépe, než za kolik elektřinu dodávali dominantní prodejci. „Určitě na trhu lze najít v každém okamžiku výhodnější nabídku, ale dá to práci,“ říká analytik Schindler závěrem.

  Roman Šitner

  Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/cenu-za-elektrinu-nove-urci-burza-velci-dodavatele-od-toho-odrazuji-1pu-/tema.aspx?c=A190619_093633_pozice-tema_houd#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail