Situace na trhu s energiemi se otáčí. Ještě loni byl nový zákazník bit a platil i násobky toho, co stávající zákazníci. Nyní mají naopak nově příchozí lepší podmínky.
Nižší ceny pro nově příchozí představili Innogy a E.ON. Ceny energií na burze totiž klesají a dodavatelé je začínají promítat do ceníků pro zákazníky. Několik nových nabídek představila firma Innogy, největší dodavatele zemního plynu v Česku. Zákazníci, kterým končí jejich fixovaný produkt, budou platit za kilowatthodinu plynu o dvacet haléřů méně než je vládou určená maximální cena. Tu nyní požaduje většina dodavatelů. Při roční spotřebě například 14 megawatthodin ročně to znamená úsporu 3400 korun. Musí se ale zavázat na další tři roky, druhý a třetí rok ale platí vyšší cena.
Paradoxně ještě o dalších 700 korun více ale ušetří nově příchozí zákazníci, kteří se upíší na rok. „Produkt Start 12 je aktuálně naše jediná nabídka pro nové zákazníky,“ řekl mluvčí Innogy Pavel Grochál s tím, že na tento produkt mohou přejít i všichni zákazníci.
Pod vládním stropem jsou i další nabídky. U plynu jde například o ceníky Eneky, Fonergy, E.ON, Vemexu či MDI. U elektřiny zatím pouze u Fonergy a E.ONu. Je ale třeba brát v potaz, že někteří nové zákazníky neberou (například Fonergy), u E.ONu je nutné přistoupit až na tříletý závazek. Ten ale nebude výhodný, pokud budou ceny nadále klesat.
Takových nabídek navíc bude přibývat. Klesajících cen energií na burze mohou využít i firmy, které mají možnost si své účty za energie snížit i bez státní pomoci. A tedy i bez zbytečné administrativy spojené se žádostí o kompenzace. „Opravdová soutěž začne až v závěru tohoto roku,“ předpokládá šéf Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.
Takový vývoj na trhu je dobrou zprávou pro státní rozpočet. Čím více nabídek se dostane pod zastropované ceny, tím menší kompenzace bude potřeba vyplácet. Jde o desítky miliard korun.
Zpožděné ceníky
Nastalá situace ukazuje, jak funguje energetický trh. Když ceny rostou, nově příchozí zákazníci nebo ti, kterým skončí fixace, to pocítí velmi rychle. Naopak na zákazníky se smlouvami na dobu neurčitou zdražení dopadá jen postupně a pomalu. To, co platili zákazníci po padlé Bohemia Energy už na podzim 2021, dopadlo na většinu Čechů až se začátkem letošního roku.
Při poklesu cen to bývá naopak. Dodavatelé mají elektřinu i plyn na letošní rok nakoupené z velké části za loňské vysoké ceny. Zlevňování energií na burze se tak do jejich kalkulací promítne až se zpožděním, nejvíc pravděpodobně až s blížícím se koncem roku. Naopak noví zákazníci mohou na lepší ceny dosáhnout hned. Dodavatelé jim nakupují energii dopředu v okamžiku podepsání smlouvy.
A nyní lze plyn i elektřinu pořídit na zbytek letošního roku i na ty další levněji, než jsou vládou určené maximální ceny. Hlavně u plynu se obchodníkům daří zajistit dlouhodobé kontrakty za výhodnějších podmínek.
Podstropový tarif na elektřinu (s tříletou fixací) nově nabízí i E.ON. „Vytvořili jsme akviziční produkt, který je v dnešní době na trhu neobvyklý a dá se říci ojedinělý, protože je pod cenovým stropem,“ říká mluvčí firmy Martina Slavíková. Upozorňuje přitom, že produkt s takto dlouhou fixací není pro každého.
„V současnosti je jejich cena výhodná, protože je lehce pod cenovým stropem, a konzervativnější zákazníci chtějí mít jistotu i v případě, že zastropování za rok skončí a ceny na trzích porostou. K tomu ale musí přijmout fakt, že jim tato cena bude platit i v případě, kdy ceny na trzích naopak dlouhodobě poklesnou a my budeme moci snížit standardní ceníky našim stávajícím zákazníkům,“ vysvětluje Slavíková. Výhodou tarifu jsou také zahrnuté služby elektrikáře či servis kotlů, nejde tak jen o cenu za kilowatthodinu.
„Jsem přesvědčen, že podobných nabídek bude přibývat. Současný pozitivní vývoj na velkoobchodním trhu to umožňuje,“ říká šéf Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Dodavatelům to umožňuje lákat nové zákazníky a na nějakou dobu si je zavázat. Roční fixace s podstropovou cenou považuje za dobrou nabídku, u delších fixací je třeba zvážit rizika. „Lze to doporučit spíše pro pesimisty preferující jistotu a předpokládající, že bude z pohledu cen za energie spíš hůře než lépe,“ uvedl Gavor. Velkou odezvu nečeká, možnosti úspor zatím nejsou moc velké.
Například některé z nabídek společnosti E.ON nabízí úsporu často jen v řádu desítek korun ročně. Zásadnější úspory lze dosáhnout u plynu, jak ukazují nové nabídky innogy.
Sleví i další dodavatelé
Zákazníci jsou po pádu Bohemia Energy, ale i dalších menších dodavatelů, opatrnější. Statisíce lidí přešly k velkým dodavatelům, kde očekávají větší jistotu. Ke změně je může zlákat až širší nabídka levnějších tarifů.
Další vývoj je obtížné odhadovat, shodují se analytici. Z nového roku zatím uplynuly jen tři týdny a ty byly ve znamení optimismu. Vypadá to, že se Evropa obejde bez ruského plynu a případné obnovení dodávek může jeho cenu jen snížit. Naopak ruské hrozby už na cenu prakticky nemají vliv.
„Věříme, že pokles evropských velkoobchodních cen bude dlouhodobější,“ konstatuje mluvčí innogy Pavel Grochál.
„Pokud bude stabilní pokles velkoobchodního trhu, připravíme dlouhodobé produkty s odpovídající cenou,“ dodal mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka. A podobně mluví i zástupce ČEZ Roman Gazdík.