Státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS koupí od německé společnosti RWE provozovatele šesti tuzemských zásobníků plynu za 360 milionů eur, tedy přes 8,68 miliardy korun. Ve čtvrtek obě společnosti uzavřely kupní smlouvu.
ČEPS o tom informoval v tiskové zprávě. Transakci ještě musí schválit regulační orgány, dokončena by měla být do konce roku.
Německá společnost RWE původně očekávala, že za zásobníky dostane až 500 milionů eur (12 miliard korun). To, že se chce českých aktiv zbavovat, oznámila už v lednu loňského roku. O rezervoáry plynu byl ale mezi potenciálními kupci jen vlažný zájem a půl miliardy eur zřejmě nikdo nechtěl zaplatit.
Český stát prostřednictvím ČEPS kupuje celou společnost RWE Gas Storage CZ, pod níž zásobníky spadají. Bude tak mít k dispozici i stávající zaměstnance firmy, kterých je zhruba 250. Výhodnost transakce podle premiéra Petra Fialy (za ODS) potvrzují posudky dvou nezávislých společností s mezinárodní prestiží.
„ČEPS, bude nákup krátkodobě financovat z přebytku vlastních zdrojů. Tím disponuje díky významnému propadu nákladů na služby výkonové rovnováhy a díky poklesu cen elektřiny nakupované na pokrytí ztrát v přenosové soustavě. Využije rovněž výnosy z aukcí z přeshraničních kapacit,“ komentuje to předseda představenstva ČEPS Martin Durčák.
Nutno zmínit, že provozovatel přenosové soustavy získal na začátku roku 2023 od státu dotaci ve výši 22,7 miliardy korun a to kvůli růstu nákladů na provozování soustavy, který byl dán drahými energiemi.
„ČEPS je výhradním národním provozovatelem přenosové soustavy, který zodpovídá za přenos elektřiny a správný chod elektrizační soustavy, a tedy i za bezpečnost a spolehlivost dodávek elektřiny v ČR. Jedná se o společnost, kde sto procent majetkových práv vykonává prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu stát,“ říká ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.
„Nákup zásobníků plynu prostřednictvím ČEPS je logickým krokem v rámci aktivit, které vláda realizuje s cílem dále posilovat energetickou bezpečnost ČR,“ míní Síkela.
O nákupu zásobníků rozhodla ve středu vláda. Podzemní zásobníky mají dohromady kapacitu 2,7 miliardy metrů krychlových a měly by zajistit asi 36 procent roční spotřeby. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je cílem akvizice získat kontrolu nad zacházením s plynem, což podle odborníků dává smysl.
„Zásobníky jsou nezbytnou součástí plynárenské infrastruktury, bez níž si lze jen stěží představit spolehlivý provoz. Také z obchodního hlediska se ukazuje, že vysoké letní a zimní rozdíly cen plynu podporují ochotu obchodníků tuto kapacitu využívat,“ uvádí řídící konzultant poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Kocůrek. Podle něj se jejich vysoká strategická hodnota po celé Evropě naplno projevila v posledních dvou letech.
Zájem státu o získání aktivnější role v procesu zajištění dodávek plynu koncovým spotřebitelům je podle Kocůrka pochopitelný. Upozorňuje přitom i na skutečnost, že se podnikání v plynárenství, zejména v dodávkách a skladování plynu, stále častěji prolíná s politikou. „Zejména pro Českou republiku, která je závislá téměř absolutně na dovozu plynu ze zahraničí, je politická rovina tohoto oboru zásadní,“ dodal Kocůrek.
Podle analytika společnosti Capitalinked.com Radima Dohnala dává aktuální rozhodnutí vlády větší smysl než úvahy o zestátnění energetické společnosti ČEZ, kde má stát už nyní majoritní podíl.
„Kdežto u plynu už stát roky nemá skoro nic,“ podotýká Dohnal. Připomněl, že Česko dováží 98 procent své spotřeby a nemá přístup k moři. „Úloha plynu dále poroste, zejména díky v budoucnu vyššímu významu paroplynových elektráren. Tedy význam zásobníků plynu poroste a tak investice do zásobníků bude nepochybně návratná,“ míní Dohnal. Provoz zásobníků je podle něj jednoduchý a měl by jej tak zvládnout i stát.
Nákup rezervoárů má podle Dohnala i svá rizika. Upozornil zejména na hrozbu, že transakce ČEPS podstatně vyčerpá. Peníze pak mohou podniku v případě opakování vysokého růstu cen elektřiny chybět.
„ČEPS má a měl by mít před sebou značné investice do posilování přenosových sítí kvůli vyššímu podílu obnovitelných zdrojů energie. I tam půjde o vysoké miliardy korun,“ upozorňuje Dohnal.
Jako strategickou investici označil nákup zásobníků obchodní ředitel UCED Václav Skoblík. Připomněl, že zásobníky jsou pro tuzemskou energetickou bezpečnost nezbytné, stejně jako pro sezonní spotřebu plynu. Akvizice je tak podle něj prvním krokem k posílení stability a bezpečnosti dodávek plynu.
„Tím druhým by mohlo být vytvoření státního obchodníka s plynem, který bude jeho skutečným vlastníkem a zajistí tak vyšší míru bezpečnosti dodávek,“ dodává Skoblík.
Autoři: iDNES.cz, ČTK