Češi na elektroauta nebudou mít, do půlmilionu se vejde jen malá dacia

 • 20.12.2021
 • Podle návrhu Evropské komise by se od roku 2035 měly v Evropě prodávat pouze vozy neprodukující žádné emise. Podle odborníků leasingové společnosti Arval nebudou mít čeští zákazníci na ekologická auta peníze, průměrná částka, kterou chce řidič v tuzemsku utratit, je 500 tisíc korun, tedy dnes necelá polovina základní ceny nového plnohodnotného rodinného elektromobilu. 

  Přechod na elektromobilitu bez státních subvencí povede v zemích střední a východní Evropy k rapidnímu růstu cen ojetin a k prodlužování stáří vozového parku. Část zákazníků přejde k dlouhodobému financování prostřednictvím operativního leasingu. Už nyní průměrná cena ojetých aut na českém trhu v prvním pololetí meziročně stoupla o téměř 16 procent na 245 000 Kč.

  Za nové auto jsou přitom lidé ochotní dát v průměru jen dvakrát víc. Do této částky se vejde jen Dacia Spring, která do Česka přijde na podzim. Její základní cena začíná na 449 900 Kč. Dojezd má ale jen 230 kilometrů, na stovku zrychlí až za 19,1 sekundy. Drtivá většina ostatních elektromobilů se cenově pohybuje od milionu výš. Rodinné elektrovozy s dojezdem použitelným pro většinu situací jako jsou Škoda Enyaq či Hyundai Ioniq 5 startují s cenou nad milionem.

  „V Česku chce běžný zákazník utratit za nový vůz kolem půl milionu korun. Řidiči tedy postupně buď zvýší poptávku po ojetinách nebo mají možnost přejít k financování nových aut operativním leasingem,“ potvrzuje ředitel divize retail společnosti Arval Jiří Solucev. 

  Podle memoranda Svazu dovozců automobilů (SDA) by měl stát snížit daň z užívání bezemisního služebního vozu k soukromým účelům z dnešního 1 % z pořizovací ceny auta na polovinu. Tím by se kompenzovala vyšší pořizovací cena těchto vozidel. „V memorandu jsme dále s SDA uvedli, že navrhujeme podpořit nákup bezemisního vozu státním příspěvkem ve výši 200 tisíc korun,“ uvedl David Pavlíček z automobilky Hyundai. 

  Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/arval-elektromobil-cena-pruzkum-dacia-spring.A210730_230503_automoto_fdv