Druhý jaderný projekt Polska možná nebude. Tedy alespoň tak hovoří zákulisní informace portálu Polityka Insight. Vláda údajně informovala energetickou skupinu ZE, že ze společného plánu vycouvává.
Vše je zatím v mlze politiky, v přestřelkách vlády a opozice jde spíše o fráze než argumentaci. Česká vláda by měla zpozornět. Jde o to, že nový polský kabinet, vzešlý z loňských voleb, postupně přehodnocuje velké zakázky svých předchůdců. Mezi těmi největšími jsou dvě spojené s Koreou. Jde o obří nákup vojenské techniky i o zmíněnou jadernou elektrárnu, tu měla stavět korejská KHNP. Právě ta se uchází i o zakázku na dostavbu Dukovan.
Vypadá to zkrátka, že polská vláda chce přehodnotit narychlo domluvené zakázky svých předchůdců. Mezi důvody je například to, že byly zadány bez výběrového řízení.
To je možné, ale otázkou je, zda je to výhodné. Druhým otazníkem je ochota předchozí vlády jít do projektu jaderné elektrárny na místě, které se pro to příliš nehodí. Jako by cílem nebylo mít nejlepší možnou elektrárnu, ale spíše nejlepší možné využití konkrétního pozemku soukromého vlastníka. Zmiňováno je ještě to, zda není rizikem spolupracovat s Korejci, kteří nemají u svého reaktoru evropskou referenci a nemají ani dohodnuté licencování s americkým Westinghousem, z jehož technologií korejský reaktor vychází.
Česká vláda má nyní na stole vyhodnocení jaderného tendru (až) na čtyři reaktory, tak jak to vyšlo společnosti ČEZ. Uchazeči jsou KHNP a francouzská EdF a je jen na vládě, koho nakonec vybere. Může kohokoliv vyřadit. Oba zájemci mají svá pro a proti a rozhodnout nakonec může i malý detail, který vládě přijde důležitý.
Polský příklad ukazuje, že nová vláda může mít s velkým rozhodnutím problém. Také veřejnost by měla vědět, co přesně ke konkrétnímu výběru vedlo. Pochybnosti se mohou rychle vrátit a českou sázku na jádro zkomplikovat.