Prezidentská kampaň, která právě skončila, tu zanechala své stopy. Nejde jen o nového prezidenta, ale i o to, že ukázala, jaká politická témata „letí“. Jedním z nich je i zestátnění polostátní elektrárenské společnosti ČEZ, které je prezentováno jak částí vlády, tak opozicí jako cesta ke zlevnění energií. A voliči na zlevnění elektřiny slyší.
Kabinet, nebo alespoň některé koaliční strany doopravdy postátnění firmy ČEZ připravují. Abychom byli konkrétní, jde spíše o rozdělení ČEZ na dvě společnosti, z nichž jedna bude plně státní a druhá soukromá či polosoukromá. Otázka přitom je, jak to udělat relativně levně a rychle.
Ve vládním návrhu změny zákona o přeměnách obchodních společností a družstev, která s ČEZ vůbec nesouvisí, se proto nedávno objevil návrh na omezení vlivu menšinových akcionářů v ČEZ. Následně proti tomu vystoupili právníci legislativní rady vlády. Osud zákona je tak nejistý.
Nicméně vláda chystá silněji i podle nového programového prohlášení podpořit výstavbu nových bloků jaderných elektráren, a tak bude muset něco dělat. Bude muset výstavbu jaderek dotovat, aby jí nikdo nevyčítal, že tím sponzoruje i soukromé akcionáře. Pomůže jí nakonec asi i opozice a cesta k zestátnění aspoň části ČEZ se bezpochyby nakonec najde. Jenže to nepovede k dalšímu „odsátí“ zisku ČEZ a jeho rozdělení „mezi lidi“. Naopak, současná windfall tax, daň z nadměrného zisku energetických společností zmizí a nahradí ji mnohem vyšší dotace pro státní část původní firmy ČEZ. Investice do jaderných elektráren totiž něco stojí. Nejspíše stovky miliard.
Voliči všech stran budou nesmírně překvapeni, že to dopadlo opačně, než čekali. Zestátnění nejspíš nepovede krátkodobě ke zlevnění elektřiny, ale naopak k jejímu zdražení oproti situaci v jiných zemích či k vyšším daním. Jenže jiná cesta k zajištění energetické bezpečnosti aspoň podle současných politiků nevede. Vysvětlit tohle voličům bude pro vládní strany i opozici opravdu dost těžké.