Fond ČEZ Inven Capital během dvou let investoval do čtyř nadějných firem z Německa. Polostátní energetický gigant ho založil s cílem vyhledávat energetické startupy a nakupovat v nich podíly. To má pomoci nejen vyrůst nadějným firmám, ale také firmě ČEZ nezaspat dobu. Fond proinvestoval již miliardu, další čtyři má k dispozici.
Ke korporátním mrakodrapům na pražské Brumlovce, kde sídlí energetická společnost ČEZ, je to jen několik minut. Dům na konci nenápadné slepé uličky mezi vilami v Braníku však představuje úplně jiný svět. Právě zde u grilu na zahradě se ladí detaily kontraktů, které mají energetický kolos přenést do nové éry.
Ve vile sídlí investiční fond Inven Capital, který polostátní energetika založila s cílem vyhledávat energetické startupy a nakupovat v nich podíly. To má pomoci nejen vyrůst nadějným firmám, ale také firmě ČEZ nezaspat dobu.
Blízkost k oficiálnímu sídlu ČEZ a zároveň distanc, jaký vila představuje od kancelářského světa, je zcela záměrný. Inven nemá zakrnět v korporátním myšlení, ale zároveň se ani nemá odstřihnout od možností mocného investora. Podle některých názorů z energetického trhu je míra, do jaké se to fondu podaří, dokonce zcela zásadní pro jeho úspěch.
Od ČEZ dostal Inven k dispozici dvě miliardy korun s výhledem na další tři.
„Proinvestovali jsme zatím mírně nad jednu miliardu,“ bilancuje Petr Míkovec. Muž, jehož mluva je natolik protknutá byznysovým newspeakem, že má posluchač občas potřebu sáhnout po výkladovém slovníku, stojí v čele fondu od jeho vzniku. Pod sebou má deset lidí, vedle Čechů také Belgičana a Brita. Ti každý rok prověří na pět set začínajících firem z celé Evropy.
Doposud je zaujaly čtyři z nich, ve kterých se rozhodli získat podíl. Posledním úlovkem je drážďanská Cloud & Heat. Šest let stará společnost vyvinula systém na využití tepla, které vzniká při provozu datových center. Předcházely jí nákupy podílů ve výrobci domácích bateriových systémů sonnen, palivových článků Sunfire a chytrých termostatů tado°.
Ačkoliv Inven hledá příležitosti po celé Evropě, zatím ho zlákaly jen německé společnosti. Kvůli transformaci tamní energetiky, takzvané Energiewende, která spočívá v odklonu od jádra a postupném přechodu k obnovitelným zdrojům, panuje právě u západních sousedů největší poptávka po řešení technologických problémů, které to s sebou přináší. Právě tam se tedy rodí nejnadějnější energetické startupy.
Investice do začínajících firem jsou velmi rizikové. O to více ale může investor vydělat, pokud společnost prorazí. „V naší branži jste vítěz až ve chvíli, kdy podíl v portfoliové firmě úspěšně prodáte a vrátíte akcionářům významný násobek investice,“ říká Míkovec.
Kdy Inven investice zhodnotí, není zatím jasné. Fond sice pracuje s pětiletou investiční periodou, ale podle Míkovce bude prodej podílů probíhat u každé společnosti individuálně. Největší trefou neboli „jednorožcem“, jak se nazývají začínající firmy s mimořádným zhodnocením, se zatím ukazuje být právě bavorská onnen. Ta dnes ovládá čtvrtinu trhu s rezidenčními bateriovými systémy a je tak světovým lídrem v oboru.
Výnosy firmy loni dosáhly 45 milionů eur. Na konci roku proběhlo nové kolo financování a do sonnen přišli noví investoři: fond amerického koncernu General Electric GE Ventures, bývalý šéf Allianz Capital Partners Thomas Pütter a čínský výrobce větrných elektráren a softwaru pro jejich řízení Envision.
„S Envision jsme získali strategického investora, který nás technologicky skvěle doplňuje a má silné zastoupení na trzích v USA a Asii,“ pochvaloval si šéf sonnen Christoph Ostermann.
„Pro firmu jsme získali dodatečných 85 milionů dolarů. Ocenění firmy bylo přitom o sto procent vyšší, než při kterém jsme do ní vstupovali,“ dodává Míkovec. V brzké době by měla být na stole další nabídka velké francouzské firmy, kterou zatím nechce jmenovat. Očekává však, že hodnota firmy vzroste o dalších 50 procent.
Strategický partner vyjednává v současnosti také o vstupu do tado°, jehož příjmy se pohybují na úrovni desítek milionů eur. Příchod nového partnera by měl hodnotu společnosti rovněž zdvojnásobit.
Oproti sonnen a tado° je podle Míkovce investice do Sunfire během na delší trat. Jeho palivový článek dokáže vyrobit z přebytečné elektřiny vodík nebo technické palivo, které lze využít do aut či letadel. Zatím však firma pracuje na funkčním ekonomického modelu.
Výnosy firmy se pohybují v řádu vyšších jednotek milionů eur. „To ale není až tak podstatné, nejdůležitější je mít nejlepší možné světové partnery s přístupem na trh, se kterými Sunfire postupně komercionalizuje své produkty. A to se děje,“ zůstává optimistický Míkovec.
S firmami z portfolia Invenu spolupracuje i sám ČEZ. Baterie sonnen nabízí od loňska českým zákazníkům v rámci instalace solárních panelů na střechy rodinných domů .
V Rumunsku se zase chystá projekt spolupráce Sunfire s tamním obřím větrným parkem Fântânele a Cogealac, který ČEZ patří. Palivové články drážďanské firmy budou přebytečnou elektřinu měnit na vodík, který lze využít v průmyslu.
V době, kdy fouká silný vítr a vrtule jedou naplno, avšak poptávka po energii je mizivá, jsou ceny elektřiny nízké, nebo dokonce negativní. Technologie Sunfire by měla umožnit elektřinu z větrné farmy i v takových momentech efektivně využít.
Autor: Jan Brož