ČEZ postaví desítky rychlodobíjecích stanic, většinu z dotací

 • 14.11.2016
 • Jezdit elektromobilem po Česku by mělo být snazší než dosud. Síť dobíjecích stanic výrazně rozšíří společnost ČEZ: za 62 milionů korun chce vybudovat celkem 42 dobíjecích stanic na hlavních tazích.
   

  Investicí ČEZ se tak počet dobíjecích stanic v Česku rapidně zvýší. Dosud je v Česku zhruba šedesát veřejných dobíjecích stanic, rychlonabíjecích je dvacet.

   

  Data z provozu nových stanic mají sloužit k vypracování studie, která ukáže, jak by mohly dobíječky komerčně v budoucnu fungovat. „Není to jen o tom, že je postavíme a budeme provozovat, ale budeme i testovat například platební systém,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru pro čisté technologie v ČEZ. „Budeme řešit synergii mezi dopravou a energetikou,“ dodal.

  Nové dobíjecí stanice vzniknou na síti silnic TEN-T, tedy na hlavních dálničních tazích. Mají být hlavně na dálnicích D1, D2, D5 a D1. Seznam lokalit není však ještě definitivní. „Zatím se nám však nepodařilo najít řešení, jak je stavět na odpočívadlech Ředitelství silnic a dálnic,“ uvedl Chmelík.

  Rozpočet projektu je 2,315 milionu eur, 85 % z této investice dostane ČEZ z evropského fondu Connecting Europe Facility (CEF).

  Nové stanice mají umožnit dobití jakéhokoliv elektromobilu na trhu do půl hodiny. Každá ze stanic bude vybavena nejméně dvěma parkovacími stáními. „Budeme řešit i možnost jednorázového dobití pro ty, kterým například nebude vyhovovat tarif nebo paušální platba,“ dodal Chmelík.

  V Česku zatím jezdí zhruba tisíc elektromobilů, od ledna do října se u nás registrovalo zatím 188 nových elektromobilů.

  Autor: js

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cez-postavi-desitky-rychlodobijecich-stanic-vetsinu-z-dotaci-pux-/eko-doprava.aspx?c=A161114_103735_eko-doprava_suj