Kauza Bohemia Energy stále hýbe Českem. Prakticky každý zná někoho, na nějž pád největšího alternativního dodavatele energií dolehl. Majitel firmy Jiří Písařík, jenž týdny nereagoval na otázky, nyní předstoupil před několik televizních štábů a desítky novinářů.
Začal s emocemi. Obtížně hledal slova a neubránil se ani slzám. „Firmu jsme budovali 16 let, byla to součást našeho života,“ popisoval a její konec přirovnal k pohřbívání blízkého člověka. Několikrát se omluvil a vyjádřil lítost a pochopení rodinám, které se ocitly v těžké situaci. „Je mi líto, že musí řešit, co řeší, a chápu, že se zlobí na nás,“ říkal.
Ani jednou však nenaznačil pocit viny nebo vlastní vinu ani nezmínil cokoliv, co by šlo udělat jinak a lépe. Přiznání chyby by mu totiž mohlo přitížit u případných žalob bývalých klientů. Vrcholem sebekritiky tak byla věta: „Nedokázali jsme to.“
Ukazování na viníky
Jako z učebnic krizové komunikace byl pak přechod k obviňování druhých. První na ráně se ocitly banky. Bankéři mu prý nejen nechtěli půjčit více peněz, ale také požadovali, aby jim vrátil ty již půjčené. To se podle něj stalo 12. října a bezprostředně vedlo k ukončení činnosti o den později. Podle něj to byl podraz – banky mu rády půjčovaly, když to nepotřeboval, a odmítly úvěr, když ho potřeboval.
Pro banky ale mohlo být další úvěrování rizikem. Tehdy existovala vysoká pravděpodobnost, že miliardy na nákup energií pro zákazníky už nedokáže Písařík vrátit. Navíc nešlo o náhlé spiknutí bank, jak se to pokoušel novinářům prezentovat. Byly to banky, kdo jej přiměl zastavit slovenské aktivity a přesunout zákazníky na nové ceníky s burzovními cenami.
Sám Písařík zmínil, že rostoucí ceny energií a potřebu dalších peněz s bankami řešil již v červenci. Nyní se tvářil, že jej odmítnutí bank překvapilo.
Půjčka od bank byla možnost, jak firma dokáže přežít. Bankéři ale v tu dobu již nejspíše četli, s jakou nevolí se přesouvání klientů na nové ceníky setkalo a k jakému exodu začalo docházet. Zároveň dosáhla burza na nové rekordy. Buď by Bohemia Energy půjčily a firma by možná přežila a možná peníze vrátila, nebo jí nepůjčí a Bohemia Energy okamžitě skončí.
Po útoku na banky přišel i atak na Energetický regulační úřad, stát a dodavatele poslední instance, nejvíce pak na polostátní ČEZ. Písařík srovnal situaci na Slovensku a v Česku. Podle něj Slováci, kterým vypověděl dodávky, dostali od dodavatelů poslední instance mnohem lepší ceny. „Nikdo nebyl tlačen do tak nevýhodných smluv,“ popisoval. V Česku si podle něj hlavně ČEZ, PRE i Innogy účtují nebývale vysoké marže a snaží se tak na zákaznících v nouzi vydělat. Nejlépe se podle závěrů Bohemia Energy chová E.on. Ten si údajně účtuje marži jen 228 korun, ČEZ si k ceně na burze připočítává 1049 korun za megawatthodinu, tedy pětinásobek. Prezentováno to bylo například na odhadované marži společnosti ČEZ, která je prý v novém ceníku dvojnásobná proti minulým letům.
Dodavatelé poslední instance Písaříkova obvinění odmítají. Mluvčí ČEZ Roman Gazdík řekl, že podle vyjádření Bohemia Energy mohou za situaci jejích bývalých zákazníků všichni, jen ne Bohemia Energy. Tvrzení odmítly i E.on a Innogy.
Na emotivní projev majitele Bohemia Energy lze nahlížet také tím, co konkrétního se zákazníci i veřejnost dozvěděli. Lidovky.cz to shrnuly do dvou základních bodů.
Co Písařík řekl nového
Potvrdil, že konec Bohemia Energy způsobil nedostatek peněz a neschopnost financovat drahé nákupy energií. Poslední kapkou byla neochota bank poskytnout další úvěry.
Ve firmě by mělo být dost peněz na vyrovnání závazků včetně případných přeplatků klientů. Žádné z nich by neměly být po splatnosti. Písařík tvrdí, že v případě, že by firmu nechal dojít k bankrotu, by klienti ani zaměstnanci nic nedostali.
Dceřiná firma Amper Market skončí do konce příštího roku, protože je také ve ztrátě. Je primárně určena pro zákazníky, kteří nemohou využít dodavatele poslední instance. Tedy firmy, školy nebo instituce.
Bohemia Energy se snažila kontaktovat Energetický regulační úřad, jeho zástupci ale údajně neměli čas. Také prý nabízela pomoc dodavatelům poslední instance se zpracováním smluv.
Písařík popřel spekulace o skrývání majetku, tunelování firmy či o tom, že by měl utéci za hranice.
Co majitel pořád nevysvětlil
Neřekl, jak firma energie nakupovala a zda šlo konci předejít lepší nákupní strategií. Odkazoval se na to, že je to příliš složité. Tvrdil, že firma má 15 let stejnou strategii a čas od času kvůli ní byla krátkodobě ve ztrátě. Stále se tak neví, jakou část elektřiny a plynu Bohemia Energy kupovala na burze na poslední chvíli a zda a případně jak moc v tomto směru riskovala.
Nevíme, kolik peněz ve firmě zůstalo. Písařík řekl, že čtyři miliardy nerozděleného zisku z posledních let firma využila ve snaze fungování co nejvíce prodloužit. Na otázku, co nyní firma má, odpovídal vyhýbavě, že o tom nemá přehled a neví, jaké má firma závazky – tvrdil ale, že je schopna je uhradit.
Písařík přešel i chování k zákazníkům v posledních týdnech před koncem dodávek. Uvedl pouze, že klienty s fixovanými cenami převáděli na burzovní nabídku kvůli požadavku bank. Vůbec se nevyjádřil k tomu, zda to bylo v souladu se smlouvami.
K trestním oznámením a žalobám se vyjádřil pouze kuse, že neporušil žádný zákon. Právní kancelář, která chystá hromadné žaloby, označil za supy. Neřekl ale žádný argument, který by naznačil, že jsou tyto právní kroky zbytečné a lidé nic nevysoudí.