Co vám dodavatelé elektřiny neříkají v dopisech o zdražení? Jak číst informace uvnitř

 • 23.11.2022
 • V e-mailových a poštovních schránkách se v těchto dnech objevují zprávy o výrazném zdražení elektřiny. Týkají se většiny domácností. Lidovky.cz se podívaly na to, jak o zdražení informují tři největší dodavatelé, u kterých je v úhrnu 4,5 milionu tuzemských odběratelů. 

  Pro řadu adresátů mohou být dopisy matoucí. Dodavatelé zpravidla předpokládají, že lidé do detailu rozumějí zastropování cen a chápou i rozdíl mezi cenou za samotnou elektřinou a dalšími platbami. Přitom ne každý se v tom orientuje. Problémem také může být, že zpráva o zvýšení cen až o týdny předchází informaci o nové výši záloh, přitom právě ta je pro zákazníky klíčová, protože z ní zjistí, jak se jim cena mění.

  Z analýzy serveru Lidovky.cz též plyne, že žádný z dodavatelů neuvádí celkovou cenu elektřiny po zastropování.

  ČEZ

  Největší dodavatel zdůrazňuje, že během letoška nezdražoval, a vysvětluje důvody růstu cen. Uvádí, že pro zákazníky bude v příštím roce platit zastropovaná cena 6050 korun za megawatthodinu. Stejně jako konkurenční E.ON odkazuje pouze na obecný ceník. V něm si zákazník musí najít svůj tarif, ten přitom v dopise zmíněný nikde není. Uuváděných cen pak zcela chybí regulované složky energie. Celkovou platbu si tak lidé musejí najít buď na webu dodavatele, nebo si ji dopočítat.

  Matoucí může být, že zatímco u elektřiny platí zastropovaná cena, u platby za odběrné místo platí nová cena figurující v jiném řádku. ČEZ ve svém dopise avizuje, že v „nejbližší době“ rozešle nové předpisy záloh. Do včerejška, tedy jedenáct dnů od obdržení e-mailu, nové rozpisy nedorazily.

  E.ON

  Také vysvětluje zdražování a uvádí, že je k němu nucen okolnostmi. Rovněž informuje o zastropované ceně za proud. Neuvádí, že ta bude platit automaticky. Místo toho zákazníka ujišťuje, že účet onen strop nepřekročí. Nadto firma zmiňuje i automatické odpuštění poplatku na podporované zdroje energie i úsporný tarif. Přitom ten se nových cen už netýká.

  Zastropované ceny (v Kč, včetně DPH a poplatků) 
  Zastropovaná cena za silovou elektřinu je u všech dodavatelů stejná (6,05 Kč). Různé tarify však mají různé poplatky za distribuci
    Distribuční území 
  SazbaTarifČEZPREEGD
  D2d (typicky panelákový byt)Vysoký8,28,088,44
  D25d (domácnost s elektrickým bojlerem)Vysoký8,288,028,39
   Nízký6,436,396,45
  D45d (přímotopy)Vysoký6,526,496,54
   Nízký6,436,396,45

  Zdroj: OTE, PRE

  Přiložený nový ceník je také plošný pro všechny odběratele, svůj tarif si v něm lidé musejí najít sami. Podobně jako v případě ČEZ chybí regulované složky a jde pouze o cenu silové elektřiny a měsíční platbu dodavateli. V tomto případě může být matoucí – stejně jako u PRE a ČEZ – zpráva o zastropování maximální ceny za odběrné místo na 157,30 korun měsíčně, ta se však zákazníků netýká, protože všichni tři největší dodavatelé jsou levnější.

  Dopis zmiňuje, že zpráva o výši nových záloh přijde do deseti dnů, ale u e-mailů, jež mají Lidovky.cz k dispozici, se lhůtu dodržet nepodařilo.

  Pražská energetika (PRE)

  Informace o zdražení přichází z e-mailu „Kampaň“, v předmětu zprávy však pouze stojí, že jde o důležité informace pro zákazníka. To může budit dojem, že jde o obchodní nabídku, a nikoli o zprávu týkající se zdražení. Oproti tomu ČEZ i E.ON přímo v předmětu zprávy uvádějí, že jde o oznámení o zvýšení cen. Na rozdíl od svých konkurentů Pražská energetika v úvodním textu nevysvětluje důvody zdražení. Informuje, že zákazníci budou hradit státem určené maximální (zastropované) ceny a stane se tak automaticky a že není nutné podnikat další kroky.

  Největší dodavatelé elektřiny
   Počet zákazníků k 31. 10. 2022Růst počtu zákazníků od pádu Bohemia Energy (říjen 2021)
  ČEZ Prodej2 714 84612,80 %
  EON Energie1 208 09710,20 %
  Pražská energetika747 8449,00 %

  Přiložený soubor informuje o zastropované ceně elektřiny. Že nejde o úplnou cenu, zdůrazňuje větou „Výše uvedené ceny jsou bez daně z elektřiny a bez ceny za související službu v elektroenergetice ve výši podle účinného cenového rozhodnutí ERÚ“.

  Paradoxně na následující straně uvádí stávající i nové ceny bez zastropování, a to včetně všech dalších plateb a pro konkrétní odběrné místo. Nikde však není zmíněno, že jde o ceny, které by zákazník platil v případě, že by zastropování nebylo či už skončilo.

  Celkový účet zákazník musí spočítat sám ze zastropovaných cen a s připočtením všech dalších poplatků. Případně vyčkat na nový rozpis záloh nebo si na webu dodavatele zkusit vyhledat nový kompletní ceník.

  Výzvy k odečtům

  Dodavatelé teď vyzývají zákazníky k takzvaným samoodečtům. Včera tak učinil ČEZ, už dříve k tomu vypsáním možné odměny motivovala PRE. Určit, kdy se to vyplatí udělat a kdy ne, není jednoduché. Roli hraje jak aktuální cena, tak nová, stejně jako reálná spotřeba a ta, již na základě teplot může odhadovat dodavatel.

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/dodavatele-energii-cez-e-on-pre-dopisy-zdrazeni-elektrina-energie-jak-cist-informace-uvnitr.A221122_192746_ln_ekonomika_vag?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ln_ranni-64633+20221124-073139&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fbyznys%2Fdodavatele-energii-cez-e-on-pre-dopisy-zdrazeni-elektrina-energie-jak-cist-informace-uvnitr.A221122_192746_ln_ekonomika_vag&zdroj=mail