Energetické firmy startují v Česku první projekty velkokapacitních úložišť elektřiny. Baterky mají sloužit především k vyrovnávání sítě. Firmy z oboru zároveň založily zájmovou asociaci Aku-Bat CZ. Společně chtějí prosadit potřebnou změnu legislativy.
S rozvojem těžko regulovatelných obnovitelných zdrojů je akumulace přebytečné elektřiny jedním z největších témat současné energetiky. Česku se tento trend zatím spíš vyhýbal. To se však překotně mění a v současnosti vznikají hned dvě první velkokapacitní úložiště.
Jedno staví v rozvodně v Mydlovarech v jižních Čechách společnost E.ON. Projekt za 24 milionů korun má být dokončen na konci listopadu. Baterie bude mít kapacitu jedné megawatthodiny. „V případě úspěšného provozu se uvažuje o eventuálním rozšíření až do velikosti 10 MWh instalované kapacity,“ popsal vedoucí projektu Michal Jurík. Dodavatelem technologie je společnost Siemens, která dodá svůj systém Siestorage.
„Společnost E.ON jej bude v rámci pilotního programu využívat primárně ke kompenzaci odchylek obchodníka s elektrickou energií. Je to první instalace takového kapacitního rozsahu v České republice,“ dodal ředitel divize Energy Management Siemens Tomáš Hüner. Ten zároveň dodal, že Siemens v Česku zřídí centrum, které bude pokrývat aktivity společnosti v oblasti akumulace ve východní a střední Evropě.
Zhruba ve stejné době plánuje do sítě připojit svou baterii i skupina Solar Global, jeden z největších výrobců energie ze slunce v Česku. Projekt za 20 milionů korun buduje v Prakšicích na Uherskohradišťsku. Také tato baterie bude sloužit k vyrovnávání distribuční sítě. Podle šéfa Solar Global Energy Jana Fouska bude možné ukládat jak elektřinu z elektráren skupiny, tak přebytků v síti.
„V době přebytku energie je třeba ji akumulovat pro pozdější využití. A naopak v době nedostatku vyrovnávat rozdíly v energetické soustavě. Díky efektivnímu uskladnění v bateriích nebo jiném způsobu akumulace lze energii operativně využívat,“ říká Fousek.
Baterie E.ON a Solar Global zřejmě nezůstanou dlouho jediné projekty tohoto typu. Firmy působící v oblasti zelené energetiky jsou sice zdrželivé ve zveřejňování konkrétních projektů, naznačují však, že plány v tomto směru mají.
A že se rozvoj velkokapacitních baterií v Česku dává do pohybu, ukazuje i fakt, že se zainteresované firmy začínají k prosazení svých zájmů sdružovat. Několik z nich v pondělí oznámilo založení nové asociace Aku-Bat CZ, prvního uskupení svého druhu v Česku.
Vedle Solar Global a Siemensu jsou členy ještě společnost Decci, vlastník a provozovatel tří fotovoltaických elektráren, mezi nimiž je jeden z největších solárních parků ve Vepřeku na Mělnicku. Dále pak projektant a stavitel solárních elektráren Solartec a holandský výrobce úložišť Alfen. V čele Aku-Bat CZ stojí právě Fousek.
Podle zástupců asociace je jejím cílem prosadit především potřebnou změnu legislativy, aby se baterie mohly stát funkční součástí tuzemského energetického systému. Dosavadní předpisy s akumulací totiž příliš nepočítají.
„Legislativa s bateriemi jako s možným zdrojem dodávky zatím nepočítá. V akumulaci je přitom budoucnost a asociaci jsme založili proto, aby se při vznikající legislativě na ni pamatovalo,“ říká Jan Patřičný z Decci, který je zároveň ve vedení Aku-Bat CZ.
Jde především o takzvaný zimní balíček, kterým Evropská unie udává směr energetice do dalších let a nyní jeho ustanovení musí zákonodárci jednotlivých států implementovat do národních předpisů.
V Česku se akumulací zabývá Národní akční plán pro chytré sítě. „Akumulace je jedním z prostředků pro řešení integrace distribuované výroby do elektrizační soustavy České republiky, ale podle dosavadních výpočtů se jeví jako nejdražší řešení,“ uvádí se v dokumentu z roku 2015. Pravděpodobně i proto doposud přístup úřadů a velkých firem vůči úložištím nebyl nejvstřícnější.
Nicméně na baterie, byť v menším měřítku, sází i velcí hráči. ČEZ skrze svůj fond Inven Capital drží podíl v německém výrobci domácích baterií a světového lídra Sonnen. Ty nabízí od loňska i zákazníkům v Česku.
Autor: Jan Brož