Do služby nastupuje největší tanker pro přepravu LNG. Stojí za ním Číňané

 • 26.4.2023
 • Během úterý byla v čínské Šanghaji oficiálně představena největší loď na světě pro přepravu zkapalněného zemního plynu. Stojí za ní čínská výrobní firma Jiangnan Shipyard. Plavidlo by mělo být schopné najednou přepravit až 93 tisíc metrů krychlových této suroviny. Loď má splňovat i nejnovější předpisy s ohledem na produkované emise skleníkových plynů. 

  Už ve středu bude loď jménem Harzand dodána svému novému majiteli, a to singapurské firmě Petredec Global. Plavidlo je 230 metrů dlouhé, 36,6 metru široké a poháněné je zkapalněným ropným plynem. Informoval o tom čínský deník China Daily.

  „Tato naše loď je důkazem toho, že na trhu přepravy zkapalněného zemního plynu postupně přebíráme vůdčí pozici. To nám do budoucna pomůže získat i zakázky od jiných klientů,“ uvedl pro čínský deník hlavní konstruktér tohoto plavidla Wej Siao-jung

  Čínský výrobce Jiangnan Shipyard funguje už od roku 2012. Do dnešního dne získal už 52 objednávek na lodě pro přepravu zkapalněného zemního plynu, a to včetně 14 objednávek na plavidla s maximálním objemem přepravované suroviny ve výši 93 tisíc metrů krychlových.

  Konstruktér nové lodi zároveň dodává, že šanghajská loděnice má nyní asi čtvrtinový podíl na trhu s plavidly přepravující zkapalněný zemní plyn. Firmě se v poslední době podařilo předčit i letité konkurenty z Japonska nebo Jižní Koreje.

  Nová loď Harzand je už sedmnáctou lodí, kterou šanghajská loděnice singapurské firmě Petredec Global dodala. Dalších pět takových má zároveň v příštích letech ještě vyrobit, jak na slavnostním představení plavidla řekl Philip Harwood, ředitel společnosti.

  „V minulosti se zdálo, že menší čínské loděnice budou muset vždy uznat nadřazenost zahraničních konkurentů. Naše společnost Jiangnan Shipyard to ale odmítla,“ dodal Chu Kche-i, šéf pro podnikové technologie šanghajské loděnice.

  Autor: jla

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/sanghaj-lodenice-vyroba-lod-plavidlo-lng-preprava.A230426_154543_eko-zahranicni_jla?zdroj=vybava_recombee