Dodáme levnou energii na pár týdnů, slibuje Písařík. Ale nesmíte nás žalovat

  • 8.11.2021
  • Pád skupiny Bohemia Energy nechal na holičkách statisíce klientů. O ty malé se nyní „starají“ náhradní dodavatelé, účtují si však výrazně víc. Do pasti se dostaly i firmy s velkými odběry elektřiny či plynu. Majitel Bohemia Energy Jiří Písařík teď některým z nich nabízí, že jim zajistí dodávky za původní nasmlouvané ceny. Jen na pár týdnů a za to, že po něm nebudou požadovat náhradu škody. 

    Manažeři firem, kteří se o tom s­ MF DNES bavili, nechtějí zveřejnit jména, redakce však jejich identitu zná. Někteří z nich váhají, jak postupovat, jiní se za svou volbu částečně stydí. Přiznali, že na tuhle nabídku kývli, protože jim v­ současné situaci nezbylo nic jiného. A doufají, že se v mezidobí najde řešení jejich obtíží. 

    „Na takové řešení nemůžeme přistoupit, protože to ohrožuje další období,“ říká například manažer jedné z firem. Smlouvy na dodávku energií podepsal se společností Energie ČS ještě v době, kdy patřila pod křídla České spořitelny. A to včetně zajištění dodávek za dohodnuté ceny i­ na další roky.

    „Jsme dlouhá léta klientem České spořitelny. Když jsme si od nich zajišťovali energie, brali jsme je jako člena významné finanční skupiny. Nikdy bychom nezvolili alternativního dodavatele,“ dodává.

    Jenže bankovní dům svého dodavatele včetně zákazníků loni prodal skupině Bohemia Energy. Smlouvy zůstaly v platnosti. Když v polovině října Písařík ohlásil, že jeho firmy končí s dodávkami, „zbavil“ se jedním šmahem stovek tisíc klientů. Zejména domácností a živnostníků.

    Velkým odběratelům – významným firmám, veřejným institucím či nemocnicím – nabídl majitel Bohemia Energy Jiří Písařík převod pod Amper Market, jedinou firmu ze skupiny, která pokračuje s dodávkami elektřiny a plynu. V některých případech i za původní ceny. Jenže s dodávkami na dobu určitou, a to vždy jen na pár týdnů. A ­navíc s podstatnou podmínkou.

    V nabídce, kterou měla MF DNES možnost vidět, stojí, že odběratel potvrzuje ukončení původní dodávkové smlouvy dohodou. Tedy že smluvní strany nemají po uzavření nové dohody mezi sebou žádná práva, povinnosti ani nároky. Jedinou výjimkou je vystavení konečného vyúčtování dodávek energie, které Energie ČS dodala do poloviny října, a vzájemné povinnosti zaplacení případného přeplatku či nedoplatku.

    „Nové dohody jsou podle našeho právníka pro nás jako pro odběratele zcela nevýhodné. Vůbec není jasné, co by se stalo, kdyby ze dne na den úplně přerušili dodávky. Navíc bychom se vzdali práva vymáhat náhradu škody,“ říká citovaný manažer. V případě jeho firmy jdou ztráty – tedy rozdíl mezi dohodnutou cenou a aktuální tržní cenou – do desítek milionů.

    Jinými slovy, Písařík svým velkým zákazníkům vzkazuje: Zapomeňte, že jste měli podepsanou platnou smlouvu, a to třeba i s domluvenými cenami dodávek pro příští rok. Své firmy navíc Písařík drží z finančního pohledu nad vodou. Pokud by je poslal do insolvence, mohli by odběratelé vymáhat náhradu škody za nedodržení závazků. Lidem by se však zřejmě zkomplikovala jejich cesta k přeplatkům, které dodavatelé ze skupiny Bohemia Energy slíbili vrátit.

    Velcí odběratelé nicméně minulý týden dostali dopis, v němž je firma informuje, že smlouvy o dodávkách zanikly. „K zániku smluv došlo v důsledku mimořádné nepředvídatelné a nepřekonatelné překážky vzniklé nezávisle na vůli společnosti Energie ČS, spočívající zejména ve zcela bezprecedentním nárůstu cen elektřiny a plynu na velkoobchodních trzích,“ píše se v něm.

    Na vyšší moc se v dopise odvolává i další z dodavatelů, společnost Amper Market, kterou Písařík koupil před třemi lety od podnikatele Jana Palaščáka. Mezi klienty Amper Marketu byla podle informací MF ­DNES řada velkých podniků s ­miliardovým obratem. Zřejmě i­ to je důvod, proč Písařík jeho činnost zatím drží nad vodou.

    Výmluva na zásah vyšší moci

    Ani u dlouhodobých klientů Amper Marketu však nehodlá držet dohodnuté ceny. Klienty vyzývá, aby odstoupili od uzavřené smlouvy a uzavřeli novou (pochopitelně s vyššími cenami). A zároveň přistoupili na nové obchodní podmínky, které dávají Amper Marketu právo kdykoliv smlouvu vypovědět či měnit ceny dodávky, nastanou-li nepříznivé změny na trhu.

    Odkazuje se přitom na vzestup cen na burze. „Nárůst cen ve spojitosti se zvýšenými provozními náklady spojenými s pandemií covidu-19 je podstatnou nepříznivou změnou, kterou nebylo možné v­ době uzavření smlouvy předpokládat a která založila zvlášť hrubý nepoměr našich práv a povinností ze smlouvy,“ píše se v dopise, který má MF DNES k dispozici.

    A dále tam stojí, že k obnovení práv a povinností ze smlouvy lze dojít jen tak, že část nákladů bude přenesena na zákazníky.

    Oslovení právníci však zpochybňují, zda vzestup burzovních cen, byť podstatný, lze považovat za vyšší moc. Navíc dodavatel si mohl dodávky pro své klienty, s nimiž v minulosti uzavřel smlouvu, zajistit dopředu. To, že je nemá, či je případně má a chce je využít jinak, by však neměli odnést klienti.

    Na společnosti skupiny Bohemia Energy a jejich majitele už míří trestní oznámení, které v úterý podal vicepremiér Karel Havlíček. A ­to kvůli podezření z nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelového převádění majetku mezi společnostmi a snahy o převedení soukromého majetku.

    MF DNES už dříve upozornila, že Písařík převádí majetek mezi svými jednotlivými firmami, šlo zejména o nakoupenou a dosud nespotřebovanou elektřinu. Písařík podle všeho začal převádět také další majetek, nemovitosti či pozemky. Jak upozornil novinář Miroslav Motejlek, v některých případech už přesunu majetku zabránil Městský soud v Praze.

    Na Bohemia Energy zřejmě zamíří i další žaloby. Maroš Kravec, zakladatel skupiny LitFin, si myslí, že odběratelé, u kterých došlo k porušení smlouvy, mají s velkou pravděpodobností nárok na odškodnění. Ve prospěch bývalých klientů Bohemia Energy chce podat žaloby o ­náhradu škody.

    LitFin na svých stránkách píše, že Bohemia Energy za porušení svých povinností nese odpovědnost, včetně zvýšené ceny, kterou budou muset zákazníci platit náhradním dodavatelům. V českém právním řádu nicméně zatím není možné předložit hromadnou žalobu, soud však může různá řízení, v nichž jde o stejnou věc, spojit v jedno.

    Hromadná žaloba narazila

    V reakci na kauzu Bohemia Energy schválila končící vláda návrh zákona o hromadných žalobách. Jde však o stejnou normu, kterou už se snažila prosadit dříve. Narazila nejen před poslanci, ale také u odborníků. Navíc neodráží novou evropskou směrnici, která byla v mezidobí přijata.

    Skupina Bohemia Energy ohlásila 13. října ukončení dodávek elektřiny a plynu svým zákazníkům. Tento krok se dotkl zhruba 900 tisíc zákazníků. Hlavním důvodem byl prudký vzestup cen elektřiny a plynu na burze. Lidé a menší odběratelé kvůli tomu skončili u „nouzových“ dodavatelů, kteří pro ně však neměli zajištěn dostatek energie a­ museli ji nakupovat na trhu za vysoké ceny. Odběratelům tak skokově stouply zálohy.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/energie-bohemia-energy-energie-elektrina-plyn.A211107_185053_ekonomika_kuka?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-57569+20211108-175957&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fenergie-bohemia-energy-energie-elektrina-plyn.A211107_185053_ekonomika_kuka&zdroj=mail