Energetické společnosti ČEZ v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 17 procent

 • 10.5.2018
 • Energetické společnosti ČEZ v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 17 procent na 7,3 miliardy korun. Za poklesem stojí jednak loňský jednorázový výnos z dohody o narovnání se Sokolovskou uhelnou, ale také nižší ceny elektřiny a nižší výroba paroplynové elektrárny Počerady.

  Tržby společnosti klesly o 14 procent na 45,4 miliardy korun. Společnost to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě.

  Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně klesla o sedm procent na 15,6 terawatthodiny (TWh), přičemž výroba z jaderných zdrojů činila stejně jako před rokem 7,1 TWh. Výroba elektřiny z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren naopak meziročně stoupla o dvě procenta na 0,6 TWh. Podíl výroby z bezemisních zdrojů činil 52 procent a dlouhodobě roste. Před deseti lety činil 38 procent.

  ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Loni jí vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun. Představenstvo firmy koncem dubna navrhlo vyplatit z loňského zisku dividendu 33 korun na akcii před zdaněním, tedy stejně jako o rok dříve.

  ČTK

  Zdroj: https://byznys.lidovky.cz/energeticke-spolecnosti-cez-v-prvnim-ctvrtleti-klesl-cisty-zisk-o-17-procent-1sc-/firmy-trhy.aspx?c=A180510_081535_firmy-trhy_ele