Evropa si musí uvědomit, že plyn potřebuje dlouhodobě, říká plynárník

  • 15.12.2022
  • Evropa soutěží o dodávky LNG s Asíi. Zároveň se brání smlouvám na delší období kvůli svým klimatickým cílům. Jenže dodavatelé LNG právě na dlouhodobých kontraktech fungují. Podle šéfa Pražské plynárenské Martina Pacovského si Evropa bude muset přiznat, že plyn více než dekádu potřebovat bude. Řekl to v pořadu Rozstřel. 

    „Postupně se dostáváme do bodu, kdy se otevřeně řekne, že plyn po následujících patnáct let bude důležitý,“ řekl Pacovský. Energetika ani teplárenství se podle něj dlouhodobě bez zemního plynu neobejdou. Podle některých predikcí dokonce spotřeba plynu poroste kvůli potřebě nahradit kapacity uhelných elektráren. 

    Nejzásadnější je horizont následujících dvou až tří let. Evropa má za úkol nahradit obrovské množství plynu, které sem plynulo z Ruské federace. Už teď je ale jasné, že to bude problém. 

     „Není zatím vyřešena otázka plnění zásobníků na příští topnou sezonu. V následujících dvou až třech letech budeme hovořit o tom, že dodávky nejsou zcela zajištěny,“ řekl Pacovský, nicméně dodal, že je „přiměřeně optimistický“. Velkou roli podle něj mohou sehrát úspory

    Nedostatkem plynu je přitom nejvíce ohrožená střední Evropa, tedy i Česká republika, protože nemá dostatek náhradních tras za ruské plynovody a s dodávkami LNG musí spoléhat na přímořské státy. 

    Levné energie byly anomálií

    Za drahé ceny zemního plynu může nejen ruská válka na Ukrajině, ale i dlouhodobé podfinancování celého energetického trhu, uvedl dále Pacovský. Levná elektřina a zemní plyn v předešlých letech byly tak trochu anomálií, kvůli níž se nevyplatilo stavět nové elektrárny a záložní zdroje. „Sklízíme plody této situace,“ řekl Pacovský. 

    Pražská plynárenská nyní stejně jako ostatní dodavatelé vyhlíží kompenzační mechanismus, který by jí sanoval náklady na zastropování cen elektřiny a plynu. Bez kompenzací Pražské plynárenské hrozí propad tržeb deset miliard korun, uvedl Pacovský. 

    Energetický regulační úřad připravuje systém ukazatele, který by vypočítal, kolik je oprávněný náklad dodavatelů. „Je to velmi složité, proto to tak dlouho trvá,“ uvedl Pacovský. Náklady státu na kompenzační mechanismus se podle něj mohou vyšplhat až na 200 miliard korun. 

    Spotřeba plynu v evropských zemích se letos v listopadu snížila o 24 procent ve srovnání s listopadovým průměrem z let 2019 až 2021. S příchodem mrazivého počasí se ale už začíná ze zásobníků čerpat víc.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/prazska-plynarenska-rozstrel-zemni-plyn-nedostatek-ceny.A221130_141217_ekoakcie_maz?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-65074+20221215-175953&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fpodniky%2Fprazska-plynarenska-rozstrel-zemni-plyn-nedostatek-ceny.A221130_141217_ekoakcie_maz&zdroj=mail