Firma innogy podala trestní oznámení na energošmejdy. Podle ředitele využívají lži a nátlak

 • 3.2.2020
 • Firma innogy podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli praktikám takzvaných energetických šmejdů. Nekalé praktiky podvodníků vůči innogy a jejím zákazníkům podle něj naplňují skutkové podstaty trestných činů, jako jsou podvod, vydírání, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže nebo práv k ochranné známce. Firma má podezření, že nejde o činnost jednotlivců, ale o organizovanou činnost. 

  „Máme prokazatelné důkazy o tom, že energetičtí šmejdi opakovaně obcházejí naše zákazníky a klamavě je informují o tom, že innogy na českém trhu končí. Za pomocí lží a nátlaku se je snaží donutit k přechodu k jiným dodavatelům energií. Takové jednání musíme zastavit. Svým neetickým a často agresivním chováním poškozují dobré jméno innogy a především škodí jednotlivým zákazníkům,“ uvedl v pondělí generální ředitel innogy Česká republika Tomáš Varcop.

  Opakované útoky podomních prodejců na zákazníky innogy mají podle firmy celorepublikový dosah. Trestní oznámení společnost podala v Ostravě, a to kvůli tomu, že poslední zdokumentované případy podvodného jednání se odehrály právě v Moravskoslezském kraji.

  V Krnově na Bruntálsku na začátku letošního roku i přes zákaz podomního prodeje podle firmy prodejci obcházeli místní obyvatele, neoprávněně se vydávali za zástupce skupiny innogy a nabízeli spotřebitelům nové smlouvy. Podobný případ se stal loni v prosinci v Přerově. I zde se podle společnosti podomní obchodníci vydávali za pracovníky innogy.

  Nejprve obešli obyvatele dvou domů s cílem donutit je změnit dodavatele elektřiny nebo plynu. Když neuspěli, uzavřeli všem nájemníkům přívod zemního plynu s tím, že dokud nepodepíší novou smlouvu, nebude jim dodávka plynu obnovena, uvedla firma. „V žádném případě nechceme, aby bylo naše jméno spojováno s podvody a vydíráním, proto jsme celou záležitost předali policii. Během vyšetřování jsme připraveni poskytnout veškerou možnou součinnost,“ doplnil Varcop.

  Firma připomněla, že její prodejci jsou vždy vybaveni originálním identifikačním průkazem. „Každý z nich má přidělený svůj jedinečný kód. Ten obsahuje celkem deset znaků. Na identifikačním průkazu v podobě plastové kartičky je uvedeno logo innogy, jméno a příjmení prodejce, datum platnosti a telefonní číslo na bezplatnou zákaznickou linku innogy. Stačí proto vytočit 800 331 331 a nechat si ověřit totožnost prodejce a jeho oprávnění nabízet produkty innogy,“ dodala.

  ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/firma-innogy-podala-trestni-oznameni-na-energosmejdy.A200203_132128_firmy-trhy_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail