Kalifornské slunce přináší tolik elektřiny, že její cena klesla pod nulu

  • 12.4.2017
  • Letošní sluneční žár nad americkým státem Kalifornia v kombinaci s obrovským počtem tamních solárních farem způsobily, že elektřina byla naoko zadarmo. V dubnu se tu totiž cenové průměry mezi osmou ranní a druhou odpolední dostávaly opakovaně pod nula dolarů za megawatthodinu.

    Za posledních několik let kapacita solárních panelů v Kalifornii obrovsky vzrostla. Zatímco v roce 2007 činila méně než jeden gigawatt, koncem loňského roku to bylo už skoro 14 gigawattů. A letos 11. března to bylo pořádně znát. Panely po několik hodin vyráběly rekordních 40 procent elektřiny v síti, citoval údaje od Americké agentury energetických informací (EIA) britský The Independent.

    Touto roční dobou je v síti v důsledku sílícího slunečního svitu (dny se prodlužují a slunce se dostává výš na oblohu) a relativně nízké poptávce po elektřině (poptávka podle EIA v Kalifornii vrcholí v letních měsících) přebytek proudu.

    Ceny elektrické energie tak klesaly pod nulu. Pro srovnání: v letech 2013 až 2015 se ve stejnou denní dobu, tedy kolem poledne, pohybovaly mezi 14 a 45 dolary za megawatthodinu (352 až 1 130 korun při přepočtu aktuálním kurzem).

    Jak ale poznamenal americký server Quartz, celkové negativní ceny úsporu zákazníkům nepřinesly. Ceny pro konečné odběratele se totiž počítají z průměrných nákladů. Lidem tak může elektřina o něco málo zlevnit, ale na pravidelných účtech pokles ceny pod nulu na pár hodin příliš nepoznají. Kaliforňané tak budou dál za elektřinu platit jednu z nejvyšších cen ve Spojených státech.

    Výrobci energie by ale mohli začít přemýšlet nad tím, zda nezměnit distribuci elektřiny a zda ji nezačít v důsledku rostoucího podílu obnovitelných zdrojů jinak účtovat.

    Autor: emo

    Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/cena-kalifornske-elektriny-v-minusu-d7q-/eko-zahranicni.aspx?c=A170412_092928_eko-zahranicni_nio