Křetínského EPH kupuje elektrárny a další aktivity skupiny Uniper ve Francii

  • 4.7.2019
  • Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského získá elektrárny a další aktivity německé skupiny Uniper ve Francii. Dnes byly podepsány všechny související smlouvy. ČTK to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. Cenu nespecifikoval. Obě strany už podle něj také získaly všechna potřebná schválení od státních a regulačních orgánů.

    EPH přebere od Uniperu všechna jeho aktiva, mimo jiné společnost zabývající se prodejem energií, dvě plynové elektrárny v Saint-Avold, dvě uhelné elektrárny v Saint-Avold a Gardanne, elektrárnu na spalování biomasy v Gardanne a větrné a solární elektrárny. Exkluzivitu na jednání s Uniperem získal Křetínského holding loni v prosinci.

    Holding EPH je strukturovaný do dvou hlavních pilířů – EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe. EPIF v EPH zastřešuje tranzit plynu, distribuci elektřiny a plynu, skladování plynu a teplárenství. Podíl 31 procent v EPIF patří fondu australské banky Macquarie, zbytek patří EPH. EP Power Europe zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Křetínský se většinovým vlastníkem EPH stal předloni, nyní drží 94 procent akcií holdingu.

    „Výrobní portfolio Uniper France je vhodně diverzifikované. Posilujeme svou pozici nejen v oblasti konvenční energetiky, ale i v sektoru výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, konkrétně jde o větrné a solární zdroje. Vedle toho biomasová elektrárna v Provence přispěje k posílení naší pozice v tomto segmentu a vhodně doplňuje naše další elektrárny spalující biomasu ve Velké Británii a Itálii,“ řekl ve čtvrtek místopředseda představenstva společností EPH a EP Power Europe Jan Špringl.

    V prosinci Špringl uvedl, že společnost Uniper France je v nelehké situaci, kdy dvě uhelné elektrárny, které jsou základním majetkem společnosti jak z hlediska instalovaného výkonu, tak počtu zaměstnanců, mají na základě rozhodnutí francouzské vlády omezenou časovou perspektivu. „Vzhledem k tomu, že společnost je z velké části organizována kolem těchto aktiv, jejich uzavření bude vyžadovat koncepční reorganizaci a definici nové strategie společnosti. Jsme si zároveň vědomi sociálních aspektů případného uzavření provozu uhelných elektráren,“ řekl tehdy.

    V souvislosti s plánovaným vstupem na francouzský trh uzavřel EPH už dříve partnerství se společnosti Total. „Vstupujeme na francouzský trh se strategickým záměrem dále rozvíjet podnikání společnosti Uniper France,“ dodal ve čtvrtek Špringl.

    Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 59 miliard korun. Podnikatel je mimo jiné spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha. Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní a řídí, je od loňska majitelem několika francouzských tiskových periodik. Jsou mezi nimi tituly jako Marianne, Elle, Télé 7 Jours, Ici Paris a France Dimanche. CMI koupil i podíl v prestižním deníku Le Monde.

    Uniper se v minulosti oddělil od německé společnosti E.ON a zahrnuje její bývalé aktivity v oblasti konvenční výroby elektřiny a obchodů s elektřinou.

    Vizitka Energetického a průmyslového holdingu (EPH):

    • Holding vznikl v roce 2009 jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, skupiny J&T a podnikatele Daniela Křetínského. Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. V současnosti EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii a Itálii působících v oblastech přepravy, distribuce a skladování zemního plynu, těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla a dodávek tepla.
    • EPH je největším dodavatelem tepla v ČR, největším výrobcem elektřiny a druhým největším distributorem a dodavatelem elektřiny na Slovensku a druhým největším producentem hnědého uhlí v Německu. Kromě toho je provozovatelem nejrozsáhlejší tranzitní sítě v Evropě, klíčovým přepravcem ruského zemního plynu do Evropy a největším distributorem zemního plynu na Slovensku.
    • V ČR kontroluje například Elektrárny Opatovice, výrobce elektřiny a tepla United Energy, dodavatele tepla Pražskou teplárenskou či provozovatele zásobníku plynu SPP Storage. EPH spoluvlastní Plzeňskou teplárenskou, která loni fúzovala s Plzeňskou energetikou. EPH také provozuje fotovoltaické a větrné elektrárny, bioplynovou stanici, vlastní i železničního dopravce (EP Cargo CZ) a spediční společnost.
    • Významné postavení má EPH na Slovensku, kde koupil třetinový podíl ve firmě Slovenské elektrárne od italské společnosti Enel a drží předkupní právo na další třetinu. Již dříve zde získal podíly ve Slovenském plynárenském priemyslu, společnost Eustream, která je vlastníkem a provozovatelem tranzitního plynovodu na Slovensku, společnosti Nafta, která provozuje a buduje zásobníky plynu, a ve Stredoslovenské energetice.
    • V Německu například vlastní těžební společnost Mibrag, firmu Kraftwerk Mehrum, která provozuje černouhelnou elektrárnu Mehrum, a spoluvlastní energetickou a těžební firmu Lausitz Energie (LEAG).
    • V Polsku EPH ovládá společnost PG Silesia provozující černouhelný důl.
    • V Maďarsku skupina kontroluje výrobce tepla a elektřiny Budapesti Erömü.
    • V Británii patří EPH například černouhelná elektrárna Eggborough u Leedsu (výrobu má ukončit v září) a velké paroplynové elektrárny Langage a South Humber Bank. Holding také dokončuje projekt přestavby uhelné elektrárny Lynemouth na spalování biomasy. Nedávno EPH úspěšně dokončil akvizici dvou elektráren a jednoho bateriového úložiště elektrické energie v Severním Irsku.
    • V Itálii holding vlastní pět paroplynových elektráren a černouhelný zdroj na Sardinii. Koupil také dvě italské elektrárny spalující biomasu, Biomasse Italia a Biomasse Crotone.
    • Holding je strukturovaný do dvou hlavních pilířů – EP Infrastructure (EPIF) a EP Power Europe. EP Infrastructure sdružuje firmy EPH zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Do EP Power Europe patří především zahraniční výrobci elektrické energie a těžební společnosti.
    • Společnosti, které jsou součástí EPH, zaměstnávají dohromady zhruba 25.000 lidí.
    • Konsolidované tržby skupiny EPH dosáhly loni sedmi miliard eur, oproti šesti miliardám eur v roce 2017.
    • V minulosti byli akcionáři EPH finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (podle webu firmy drželi rovným dílem dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. V říjnu 2016 EPH oznámil, že majoritním vlastníkem se stane Křetínský, Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí. V současnosti Křetínský drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH.

    Křetínský je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s majetkem ve výši 59 miliard korun. Podnikatel je mimo jiné spolumajitelem fotbalového klubu AC Sparta Praha. Společnost Czech Media Invest (CMI), kterou Křetínský spoluvlastní a řídí, vydává v ČR čtyři deníky (např. Blesk), několik desítek časopisů, vydává a distribuuje knihy, vlastní dvě tiskárny a rovněž je vlastníkem rozhlasových stanic v ČR a v Rumunsku. Od loňska je CMI majitelem několika francouzských tiskových periodik, CMI mj. koupil i podíl v prestižním deníku Le Monde.

    ČTK

    Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/kretinskeho-eph-kupuje-elektrarny-a-dalsi-aktivity-skupiny-uniper-ve-francii.A190704_111241_energetika_rkj#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail