Už nyní se na Českomoravské komoditní burze zobchodoval větší objem elektřiny a plynu než loni. Nákupčí si chtějí zajistit energie za nižší cenu na delší dobu. Proto volí dlouhodobé kontrakty, kterým se v dražších letech vyhýbali.
Na Českomoravské komoditní burze (ČMKB) se za letošní první půlrok zobchodovalo více elektřiny a plynu než za celý loňský rok. Bylo nakoupeno celkem 6 160 427 MWh energií, což je historicky dosud největší objem zobchodovaných energií v rámci prvního pololetí. Za celý loňský rok to bylo 5 924 827 MWh.
„Výsledek prvního pololetí vypovídá o významu tohoto trhu pro veřejnou a státní správu i firemní sektor, ale i pro dodavatele energií v České republice,“ uvedl Tomáš Vlček, ředitel úseku burzovních obchodů ČMKB.
Celkově se letos zobchodovaly energie za 10 miliard Kč. Podle největší české komoditní burzy bylo letos uzavřeno 2817 kontraktů s elektřinou a 2607 kontraktů s plynem, což je oproti stejnému období loni nárůst o 43 procent. Zájemci nakoupili elektřinu za celkem 5,8 miliardy Kč a zemní plyn za 3,4 miliardy Kč.
„Energetický trh ČMKB je po krizovém období roku 2022 opět ve velmi dobré kondici. Obchodní bilance uplynulého pololetí naznačuje, že by na konci roku 2024 mohlo dojít k překonání již letitého rekordu 7,7 milionu MWh zobchodovaných na ČMKB v roce 2019,“ říká Vlček.
Na energetické burze nakupují především firmy, města, obce, kraje, úřady a téměř všechna ministerstva.
Mezi téměř tisícovkou měst a obcí je také Valašské Meziříčí, které motivuje hlavně výhodná cena komodit. „Z důvodu příznivých cen jsme na počátku roku nakoupili energie na rok 2025 i 2026. V minulosti probíhaly nákupy standardně na rok, popřípadě dva roky. Elektřinu nakupujeme v ročním objemu cca 5200 MWh aktuálně za cenu 2178 Kč za MWh, plyn cca 2600 MWh při ceně 950 Kč za MWh,“ říká starosta města Robert Stržínek.
Obchodníci letos celkově nakupovali více víceletých kontraktů, což si burza vysvětluje snahou odběratelů zajistit si současnou nižší cenu energií na delší časové období. Podíl dlouhodobých kontraktů tvořil 40 procent.
V minulých letech, kdy byly ceny energií vysoko, se dlouhodobým kontraktům spíše vyhýbali. V roce 2023, kdy byly ceny energií dražší než nyní, se dlouhodobé kontrakty podílely na celkové bilanci pouze pěti procenty.
Velkoobchodní ceny energií oproti minulým rokům výrazně klesly, meziročně o 48 procent. Roční kontrakty s dodávkou elektřiny v roce 2025 začínaly na úrovni 2450 Kč za MWh v nízkém napětí a 2300 Kč za MWh ve vysokém napětí. Během března však nastal pokles cen, přičemž se dostaly až na úroveň 2050 Kč za MWh.
Ceny plynu s dodávkou na rok 2025 z lednové hladiny 1100 Kč za MWh klesly v březnu až na 890 Kč MWh.
Od poloviny dubna se však ceny elektřiny začaly zvyšovat, především kvůli růstu velkoobchodních cen plynu, které poskočily na 1050 korun za MWh. Na konci června se elektřina s dodávkou na rok 2025 v nízkém i vysokém napětí obchodovala za 2630 Kč za MWh. Podle expertů však nižší ceny ze začátku letošního roku nebyly dlouhodobě udržitelné.