Lhali a vyhrožovali, říká úřad. Bohemia Energy zaplatí za nekalé praktiky

 • 15.3.2019
 • Energetický regulační úřad definitivně potrestal firmu Bohemia Energy za klamání dvou desítek zákazníků. V nahrávaných hovorech jim měli lhát a vyhrožovali mimo jiné odpojením elektroměru. Pokuta byla stanovena na 300 tisíc korun. Proti původnímu rozhodnutí se společnost odvolala, úřad následně své stanovisko potvrdil a dokument ve čtvrtek zveřejnil na svém webu.

  Ke zmíněnému jednání došlo v roce 2013. Úřad věc prošetřoval v uplynulých čtyřech letech, během nichž došlo k několika rozhodnutím: zastavování a obnovování řízení, stejně jako k rozkladu podanému firmou Bohemia Energy.

  „Dané rozhodnutí odmítáme a­ podali jsme žalobu k věcně a místně příslušnému soudu. Věříme, že ten shledá toto rozhodnutí za nezákonné a rozhodne v náš prospěch,“ říká mluvčí firmy Hana Novotná. Jsou přesvědčení, že postupovali tak, aby zákazníky ochránili.

  Bohemia Energy a s ní spřízněné firmy získaly během roku 2013 tisíce klientů, kteří byli v té době u konkurenčního Centropolu. U­ něj ale byli vázáni smlouvou. Bohemia Energy tak musela čekat na to, až ta vyprší, protože Centropol své klienty nenechal odejít.

  Na konci roku 2013 kvůli klesajícím cenám elektřiny na burzách svým zákazníkům Centropol zlevnil a změnil tedy cenu. Bohemia Energy jej proto kontaktovala s­ tím, že jménem těchto nově získaných zákazníků smlouvy ruší.

  Centropol se hájil, že snížení ceny není důvod ke zrušení dlouhodobého závazku, s tím že tato podmínka platí pro zvýšení ceny, tedy pro znevýhodnění kontraktu. Přechod k Bohemia Energy si také část lidí rozmyslela, když jim Centropol začal dodávky zlevňovat.

  Potrestány byly nakonec obě firmy. Centropol dostal před čtyřmi lety pokutu dva miliony korun, protože zákazníkům vyhrožoval sankcemi, pokud odejdou a po svém si vykládal zákon.

  Energetický regulační úřad ale také prokázal, že pracovníci Bohemia Energy jednadvaceti zákazníkům volali a lhali jim. Tvrdili, že smlouvu s nimi již není možné zrušit, což možné podle zákona stále bylo. Pokud zákazník tvrdil, že od smlouvy s Bohemia Energy odstoupí, šli volající ještě dál. V tom případě došlo na vyhrožování demontáží elektroměru. Obchodník s energiemi nemá k těmto zařízením ani přístup, natož aby je mohl demontovat.

  Bohemia Energy se v řízení bránila formálními náležitostmi. Tedy kým a kde byla smlouva podepsána, čímž se měnily zákonné lhůty. Nijak ale nerozporovala lhaní ve zmíněných telefonech.

  Stěžovali si ale na délku řízení. “Rada sice shledala z pohledu rychlosti a efektivity postup Energetického regulačního úřadu v tomto řízení za nikoli ideální, avšak tato okolnost neměla vliv na zákonnost a správnost napadeného rozhodnutí,“ stojí v konečném rozhodnutí úřadu.

  Roman Šitner

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/bohemia-energy-dostala-pokutu-za-smejdske-praktiky.A190315_132740_energetika_pev#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail