Megawatthodina za 17 tisíc korun. Ceny elektřiny na burze opět zdražují

 • 22.8.2022
 • Cena elektřiny na burze v Lipsku překročila hranici 700 eur (asi 17 tisíc korun) za megawatthodinu (MWh). Za pondělí si připsala více než 25 procent, teprve před týdnem přitom byla cena o dvě stě eur nižší, činila 500 eur za MWh. K růstu přispívají obavy z omezení dodávek plynu z Ruska. 

  Současná cena je zhruba čtrnáctinásobkem sezonního průměru za posledních pět let.

  Rusko v pátek oznámilo, že na konci srpna na tři dny přeruší dodávky plynu Nord Streamem 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a který je pro dodávky ruského plynu do Evropské unie hlavní trasou. Ruský státní podnik Gazprom oznámil, že plyn od 31. srpna do 2. září potrubím proudit nebude kvůli údržbě.

  „Katastrofa už nastala,“ konstatoval Thierry Bros, který se na prestižní pařížské vysoké škole politických věd Sciences Po zabývá mezinárodní energetikou. „Myslím, že hlavní otázka je, kdy se vedoucí představitelé Evropské unie proberou,“ dodal.

  Jedno z dosud nejtemnějších varování předložil belgický premiér Alexander de Croo. Evropa podle něj může čelit až deseti obtížným zimám. To by znamenalo trvalý tlak na hlavní ekonomiky, tisíce domácností by se také potýkaly s problémy při placení účtů.

  Kurz eura

  Obavy o ekonomiku stlačily kurz eura vůči dolaru na nejnižší hodnotu za 20 let, tedy od zavedení jednotné evropské měny ve fyzické podobě. Inflace v EU je přitom na maximu.

  Evropa se nachází v nesnadné situaci. Do oficiálního začátku zimní topné sezony zbývá jen něco přes měsíc. Členské státy se snaží naplnit zásobníky, ale jsou stále silně závislé na ruském plynu a jakékoli další omezení dodávek ze strany Ruska by mohlo vést k dodávkám energií na příděl, uvedla agentura Bloomberg.

  Ceny plynu v Evropě se v pondělí vyšplhaly na další rekord. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v září ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku vzrostla o 14,6 procenta a zakončila obchodování na 280,24 eura (přes 6 900 korun) za megawatthodinu). Před rokem se ještě pohybovala pod 27 eury za MWh.

  Situace kolem dodávek ruského plynu do Evropy se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. Na trhu kvůli omezeným dodávkám plynu panují obavy, zda Evropa dokáže v zimě vyrobit dostatek elektřiny.

  Autoři: iDNES.cz, ČTK

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ceny-elektriny-burza-lipsko-omezeni-dodavky-rusko.A220822_213109_eko-zahranicni_misl?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-62847+20220822-220353&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fzahranicni%2Fceny-elektriny-burza-lipsko-omezeni-dodavky-rusko.A220822_213109_eko-zahranicni_misl&zdroj=mail