Minimálně jednu válku Rusko vyhrává. Za plyn a ropu už rublem platí téměř celá Evropa

  • 19.5.2022
  • Rusku se vůbec nedaří dosáhnout na Ukrajině vojenských cílů a dost možná bude mít co dělat, aby si udrželo alespoň teritoria, která mělo na Ukrajině pod kontrolou před válkou. Ale v jiné související válce se Rusku daří mnohem lépe a má i šanci svým způsobem vyhrát. Jde o sankce. 

    Na serveru Eurointelligence.com správně připomínají, jak ještě před pár týdny Evropská unie tvrdila, že se za ruský plyn nebude platit rublem. A kde jsme dnes? Rublem už platí skoro všichni. Většina evropských politiků lidem celkem bezostyšně lhala a nakonec je i docela podvedla, nebo si z nich udělala dobrý den.

    Realita je taková, že za ruský plyn platíme v rublech. A tím, že provádíme konverzi vlastní měny na ruskou v ruské bance na své jméno či na jméno našich firem, obcházíme sankce, které jsme si sami s velkou politickou slávou schválili. Masivní platby za energie do Ruska budou pokračovat, a to podle scénáře, který předepsali právě v Kremlu.

    Ruský export rychle roste

    Rusko zvyšuje svůj obchodní přebytek se zbytkem světa. Týdeník The Economist přišel s informací, že čínský vývoz do Ruska klesl v dubnu o čtvrtinu, ale čínský dovoz z Ruska vzrostl o více než polovinu. Německý export do Ruska spadl za tutéž dobu o 63 procent, ale ruský import do Německa klesl o pouhá tři procenta. Ruský dovoz klesl o 44 procent, ale vývoz je o osm procent vyšší.

    Tohle si, prosím, zapišme všichni dobře za uši. Uvrhli jsme na Rusko sankce – a výsledek je, že ruský export vzrostl téměř o desetinu.

    Ruský přebytek zahraničního obchodu je jenom za letošek větší než objem slavně zabavených ruských aktiv (tedy oněch různých luxusních vil a jachet) na Západě. Válka zvyšuje hodnotu prakticky všeho, co Rusko vyváží. Nejde jen o energie a o pšenici, ale i o nikl, titan, hliník, měď i paladium. Třeba představitelé německého průmyslu už úpí nejen kvůli drahým energiím, ale i kvůli nedostatku těchto kovů.

    Přebytek běžného účtu ruské platební bilance činí od ledna do dubna letošního roku 95,8 miliardy dolarů. Loni to za stejné období bylo jen 27,5 miliardy. Rusko je na dobré cestě dosáhnout za celý letošní rok přebytku 250 miliard dolarů.Evropská komise se chystá prezentovat plán toho, jak se postupně zbavíme závislosti na ruském plynu. Jde především o terminály na zkapalněný plyn LNG, nové plynovody, více zásobníků i o nové a dlouhodobé kontrakty s Katarem, se Spojenými státy a podobně. Jenže jde o běh na docela dlouhou trať, potrvá to několik let.

    Až se trubky vyprázdní

    Stejně či více důležitý je plán Evropské unie i jednotlivých zemí pro případ, že by Rusko zastavilo dodávky plynu třeba už zítra. Pak by se naplnit zásobníky přes léto nepodařilo. O takovém plánu na unijní ani na státní úrovni se však nejen v Evropě, ale ani u nás v České republice moc veřejně nediskutuje.

    Bude existovat nějaké společné řešení na úrovni EU? Hodí se pomocné lano těžkému a chemickému průmyslu, nebo se řekne, že je tržně očistné ho nechat padnout? Přistoupí se k cenové regulaci elektřiny po pro výrobce energie z plynu po vzoru Španělska a Portugalska?

    Zde je třeba si uvědomit, že požadavek EU plnit více zásobníky se s možností cenové regulace vysloveně střetává. Jde o cíle, které jdou proti sobě.Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/rusko-ukrajina-valka-evropa-plyn-ropa-platby-rubl.A220519_104552_ln_ekonomika_lros?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ln_ranni-61109+20220520-073142&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fbyznys%2Frusko-ukrajina-valka-evropa-plyn-ropa-platby-rubl.A220519_104552_ln_ekonomika_lros&zdroj=mail