Plyn na zimu máme zajištěný, ujistil Fiala. Hájil dočasnou válečnou daň

  • 13.9.2022
  • Premiér Petr Fiala vystoupil v Senátu k zastropování ceny elektřiny a plynu, na němž se shodla vláda. „Nikdo nebude za plyn a elektřinu platit násobky toho, co dosud,“ řekl Fiala. Kdyby vláda cenu elektřiny nezastropovala, stoupla by podle něj v příštím roce na 16 korun za kilowatthodinu. „Plyn na zimu máme zajištěný,“ prohlásil předseda vlády. 

     „V případě extrémně nízkých teplot budeme muset šetřit, ale šetřit neznamená mrznout,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Dodal, že v evropských domácnostech nebývá zvykem topit tolik jako v Česku.

    Zásobníky s plynem jsou nyní podle předsedy vlády Fialy plné na 85 procent. Připomněl, že jeho vláda zajistila kapacitu v LNG terminálu v Nizozemsku, což České republice zajistí třetinu roční spotřeby plynu.

    O zajištění dalšího zkapalněného plynu z LNG terminálu bude podle Fialy jeho vláda jednat jak s Německem, tak s Polskem.

    Putin vede ekonomickou válku pomocí energií

    Senátoři se sešli k debatě o pomoci domácnostem i firmám v souvislosti s nárůstem cen energií.

    Ruský prezident Vladimir Putin, který rozpoutal válku proti Ukrajině, vede podle předsedy vlády Fialy i ekonomickou válku proti Západu. „Rusko využívá energetiku jako zbraň proti Západu,“ řekl premiér. Závislost České republiky na ruském plynu přesahovala 97 procent. 

    Senát v úterý nebude schvalovat změnu energetického zákona, na níž se v pondělí večer dohodla vláda. Zastropovala cenu silové elektřiny na 6 korunách a plynu na 3 korunách včetně DPH za kilowatthodinu.

    Státem garantované ceny budou platit pro domácnosti, živnostníky a maloodběratele. „Koncová cena elektřiny pro spotřebitele bude mezi sedmi a devíti korunami za kilowatthodinu,“ zopakoval v Senátu Fiala.

     „Nenecháme nikoho padnout,“ zopakoval předseda vlády k možným sociálním dopadům zdražování plynu a elektřiny.

    Na schůzi horní komory parlamentu byli přizváni i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

    Windfall tax? Premiér Fiala jí říká válečná daň

    Rozpočtové náklady svých opatření vláda v příštím roce odhaduje na 130 miliard korun. Pokrýt to mají dividendy ze státních firem, windfall tax čili daně z mimořádných zisků a zvýšené příjmy z emisních povolenek.

    Vedle energetických firem a bank by se windfall tax mohla týkat ještě petrochemie.

    „Válečná daň bude dočasná,“ řekl v Senátu premiér Fiala a ta dočasnost bude také zakotvena. Termín „válečná daň“ používal důsledně místo termínu windfall tax. Ministr financí Zbyněk Stanjura už v pondělí řekl, že počítá s výnosem 70 miliard korun. Přesné parametry daně vláda určí ve středu, kdy také bude řešit pomoc velkým podnikům.

    Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vládě ve středu navrhne takzvaný dočasný krizový rámec, na němž se dohodl v pondělí se zástupci zaměstnavatelů. Jedna část programu bude firmám kompenzovat zvýšené náklady na plyn a elektřinu. Pokud jim kvůli energiím klesne provozní zisk EBITDA o víc než polovinu, bude jim stát část nákladů kompenzovat, a to do 45 milionů korun na jednu firmu. S Evropskou komisí se bude snažit vyjednat prodloužení krizového rámce do konce příštího roku.

    V pátek budou návrhy vlády ohledně cen energií a „válečné daně“ schvalovat poslanci, poté příští týden Senát. 

    Senát vládou zvolené řešení podpořil, má jednat o snížení cen emisních povolenek

    V úterý přijal na návrh šéfa senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry usnesení, jímž vládou zvolené řečení zastropování cen elektřiny a plynu podpořil.

    Vyzval vládu k tomu, aby jednala na úrovni EU o snížení cen emisních povolenek nebo o předcházení panice na trhu s energiemi jednotným přístupem a řešením. Podpořil zjednodušení podmínek pro instalaci zařízení pro využití obnovitelných zdrojů a rozvoj komunitní energetiky.

    Upozornil vládu na nutnost strategické a srozumitelné komunikace směrem k občanům, institucím a podnikům o energetické politice vlády. Považuje za nezbytný odklon České republiky od ruských energetických zdrojů, proti čemuž měl výhrady senátor KDU-ČSL Jiří Čunek, a zajištění energetické suverenity České republiky.

    Senát vybídl vládu také k zajištění rychlejšího postupu instalace inteligentních měřičů tepla a k novelizaci vyhlášky o rozúčtování nákladů na vytápění v bytových domech, aby lidé byli více motivováni k úsporám tepla.

    Autor: Josef Kopecký

    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jednani-senatu-ceny-elektriny-a-plynu.A220913_054817_domaci_kop?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-63272+20220913-111324&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fzpravy%2Fdomaci%2Fjednani-senatu-ceny-elektriny-a-plynu.A220913_054817_domaci_kop&zdroj=mail