První dodavatelé plynu dávají za pravdu prognózám a zveřejňují své ceníky na příští rok. Jde o další zásah do rodinných rozpočtů, elektřina už letos zdražila. Ceny energií letí vzhůru po celém světě. Velkoobchodní cena plynu od začátku roku na burzách vzrostla o 31 procent. Se zpožděním to poznají i Češi. První zdražují menší hráči.
Končí příjemný čas, kdy plyn spíše zlevňoval, stejně jako elektřina. Po čtyřech příznivých letech se domácnosti musejí připravit na zdražování. První dodavatelé plynu dávají za pravdu prognózám a zveřejňují své ceníky na příští rok. Jde o další zásah do rodinných rozpočtů, elektřina už letos zdražila. Ceny energií letí vzhůru po celém světě. Velkoobchodní cena plynu od začátku roku vzrostla téměř o třetinu. Se zpožděním to poznají i Češi. Jako první zdražují menší hráči.
Výrazně si připlatí například klienti Skautské energie, za kterou stojí český Junák. Zatímco letos dodají v Praze dva tisíce kubíků plynu (tedy množství potřebné na roční vytápění rodinného domu) za 19 431 korun, příští rok už domácnosti zaplatí více než 23 tisíc. „Větší zdražování chystají všichni a nyní se hraje strategická hra, kdo dokáže ceny dotovat a zdražit až později, aby nepřišel o zákazníky,“ prorokuje šéf Skautské energie Tomáš Slavík. Věří, že i s novými cenami budou patřit mezi levnější nabídky na trhu.
Ceníky mění i další menší dodavatelé, jako je Energofin, SPP, Blue-Gas či Ecentre. Částečně zdražuje i Bohemia Energy. Nejvíce jsou k tomu nuceny společnosti, jež nemají zajištěné dodávky plynu na dlouhou dobu dopředu a plyn pro své zákazníky musejí nakupovat za současné vyšší ceny. Velcí dodavatelé se zdražením zatím vyčkávají. Podle informací z trhu se čeká, kdo z nich udělá první krok.
„Myslím, že nakonec zdražovat budou. Nárůst ale nebude tak razantní,“ říká energetický expert Jiří Gavor, šéf Asociace nezávislých dodavatelů energií ANDE. Odhaduje, že domácnosti si připlatí až sedm procent. Analytik Jan Schindler z portálu TZB-info z informací z trhu usuzuje, že ceny velkých dodavatelů porostou zhruba o stokorunu za každou megawatthodinu energie, v průměru zhruba o desetinu. Na burzách se se zemním plynem obchoduje stále dráž.
V pondělí 10. září se jeho referenční cena dostala v pražském obchodování PXE na 28,3 eura za megawatthodinu, před měsícem byl o šest eur levnější. Dodávky plynu na další měsíc jsou i o polovinu dražší, než byly před rokem. Jeho cena letí vzhůru s tím, jak zdražuje prakticky veškerá energie. Dražší je ropa, elektřina i uhlí. Na českém trhu se nyní vyčkává, kdo z velkých plynařů první zdraží domácnostem. „Záleží na každém obchodníkovi, jak a kde nakupuje. Proto ne každý musí ihned zdražovat,“ říká Alena Vitásková, bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
„Cena plynu na burzách se v posledních dvou letech trvale zvyšuje, za toto období se navýšila o více než 40 procent. Navíc v posledních měsících je křivka nárůstu ceny na burzách ještě strmější, jen od začátku roku narostla cena o 31 procent,“ konstatuje Martina Slavíková, mluvčí společnosti Eon. Firma podle ní vývoj cen sleduje, zda ale nastane zdražení, nekomentovala. Očekává se, až jeden začne, rychle se přidají i další, stejně jako tomu bylo v posledních měsících u zdražování elektřiny. Ale tak jednoduché to není. Jedničkou na trhu je společnost Innogy, jež ale zvyšování cen podle ní neplánuje.
„Naši zákazníci se zatím nemusejí obávat zvyšování cen. Ceny držíme stabilní i díky tomu, že nakupujeme obrovské objemy zemního plynu s velkým, až dvouletým předstihem,“ říká mluvčí Innogy Pavel Grochál. Firma, která by teoreticky mohla zdražení odstartovat, naopak láká na stabilní ceny.
Zvyšování cen zatím nechystá ani Pražská plynárenská, ani ČEZ. „I přes růst velkoobchodních cen budeme držet koncové ceny pro naše zákazníky na současných úrovních,“ říká mluvčí energetického gigantu Roman Gazdík.
Grochál předpokládá, že ke zdražení budou muset nejdříve sáhnout menší obchodníci, kteří plyn ve větší míře nakupují na burze za aktuální ceny. Vyčkávání větších může být i taktikou. Současné ceny pro domácnosti mohou některé z prodejců dostat do finančních problémů, pokud pro ně plyn nakupují za současné ceny.
Jednou z hlavních příčin růstu cen plynu je vysoká výroba elektřiny v Číně, kvůli které tamní elektrárny ve velkém nakupují uhlí. Jeho cena pak roste po celém světě a táhne s sebou vzhůru i další paliva. Kvůli ekonomickému růstu, a tedy i vyšší výrobě, a tím pádem i rostoucí spotřebě energií, nyní zdražují i emisní povolenky. Ty jsou nejdražší za poslední dekádu a Bank of America odhaduje, že do konce příštího roku vzrostou výrazně nad historické rekordy.
Proto zdražuje výroba elektřiny v uhelných elektrárnách ještě více a častěji se vyplácí produkce elektřiny z plynu. Evropské elektrárny ho během léta spotřebovaly téměř o polovinu více než před rokem.