Pobaltí se poprvé odřízlo od elektřiny z Ruska. Chce se připojit k síti Evropské unie

 • 12.4.2021
 • Moskva Pobaltské státy se poprvé plně odpojily od elektřiny z Ruska, a to během zkoušky odpojení přenosových soustav, které je naplánováno na rok 2025. S odvoláním na své zdroje to v pondělí napsal ruský list Kommersant. 

  Lotyšsko podle deníku bez vysvětlení přerušilo komerční dovoz elektřiny z Ruska na dva dny, 8. a 11. dubna, během zkušebního odpojení přenosové soustavy mezi Běloruskem a Litvou před odchodem pobaltských států z energetického uzlu BRELL. Ten propojuje energetické systémy Běloruska, Ruska, Estonska, Litvy a Lotyšska. Podle ruského ministerstva energetiky odpojení přenosové soustavy mezi Běloruskem a Litvou fungování ruského energetického systému neovlivnilo.

  Kommersant dodal, že ve zmíněných dnech v Rusku kvůli přerušení vývozu klesla poptávka a ceny elektřiny, zatímco v Pobaltí naopak vzrostly kvůli zvýšení dodávek ze Švédska a z Polska. Podle operátora nadále pokračoval vývoz přebytků elektřiny do Litvy z Kaliningradské oblasti, ruské enklávy na pobřeží Baltu.

  Pobaltské státy se v roce 2019 dohodly, že se zřeknou elektřiny z Ruska a Běloruska a k roku 2025 se připojí k síti Evropské unie.

  ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/pobalti-se-poprve-plne-odpojilo-od-elektriny-z-ruska-planuje-se-napojit-na-sit-evropske-unie.A210412_093740_ln_zahranici_lidr#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail