Podvedl stovky obcí. Teď se dodavatel energie EPK vrací s novými lidmi

 • 16.1.2017
 • Prodejci slibovali samosprávám levné energie, zůstaly po nich však dluhy v řádu možná i stovek milionů korun. Společnosti Energie pod kontrolou však i přes insolvenční řízení v podnikání pokračuje. S jinými osobami a firmami. A to přestože záležitost prověřuje policie, Energetický regulační úřad a varují před ní oborové organizace.

  Dvojtarifní elektroměr | foto: Profimedia.cz

  Vše začalo před několika lety, kdy zástupci EPK v čele s ředitelem Davidem Tejmlem nalákali stovky obcí na slib dodávky levné elektřiny a plynu. Neziskovka fungovala jen jako přeprodejce, sama elektřinu nakupovala od společnosti Amper Market a zpočátku šlo všechno bezvadně. Ke konci roku 2015 však EPK přestala Amper Marketu platit, ačkoliv od obcí stále inkasovala předimenzované zálohy. Hrozilo, že obecní zařízení, jako jsou školy a školky, skončí bez energií.

  Energetický regulační úřad nakonec sebral EPK licenci, společnost ale obcím přeplatky ze záloh nevrátila. Ty je proto nyní vymáhají prostřednictvím insolvenčního návrhu. Do řízení navíc vstoupilo brněnské státní zastupitelství, což se stává v citlivých kauzách, v nichž panuje podezření na trestněprávní činnost.

  „Bývá to třeba v případech, kdy se vede nebo bylo vedeno se společností trestní řízení a samotné insolvenční řízení vykazuje znaky, že by v souvislosti s ním mohla být naplněna skutková podstata ve zvláštní části trestního zákoníku,“ vysvětlil pověřený státní zástupce Jakub Jirušek s tím, že se může vyjadřovat pouze obecně a nemůže podávat informace k živému případu.

  V případě EPK pochybnosti vzbuzuje skutečnost, že ještě před vyvrcholením kauzy koncem roku 2015 ředitel Tejml převedl veškeré smlouvy s obcemi bez jejich vědomí i souhlasu na společnost Energie Pro. Podle Jiřího Gavora, ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií, k takovému kroku neměl žádný mandát a většina obcí na takové jednání nepřistoupila.

  Přesto se některé samosprávy s přiděleným dodavatelem smířily. Například Moravský Krumlov s Energií Pro ukončil smlouvu až ke konci loňského roku poté, co dostal pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

  „Bylo to koncem roku 2015 a spoustu věcí bychom dnes udělali jinak. Podpisy smluv jsme konzultovali s právníkem, jeho názor byl, že nejsou v rozporu se smlouvami, které jsme měli s EPK,“ vysvětluje postup města místostarosta Zdeněk Juránek. Dodává, že podezření o rozporu se zákonem o veřejných zakázkách mělo město od samého počátku a podnět k antimonopolnímu úřadu proto podalo samo na sebe.

  Muž roku a muž s dluhy

  I když Energie Pro zákazníky postupně ztrácí, podle Operátora trhu s elektřinou stále dodává elektřinu na zhruba 1 900 odběrných míst a plyn na devět set.

  Za společností stojí dva mladí podnikatelé – někdejší finalista soutěže muž roku Vítězslav Fiala a Lukáš Vagner, který má trvalé bydliště hlášené na brněnském magistrátu. Vagner na sebe před dvěma lety podal návrh na oddlužení s tím, že má přes 600 tisíc korun dluhů. Zdůvodnil to tím, že peníze prohrával na automatech a byl využit jako bílý kůň. Jak se oba dostali ke společnosti dodávající energie tisícovkám odběrných míst, MF DNES ani jeden z nich nevysvětlil.

  Vše přitom nasvědčuje tomu, že EPK a Energie Pro jsou propojené. Výzvy k zaplacení záloh nedobrovolným zákazníkům z řad obcí zasílaly za Energii Pro stejné osoby, které zároveň komunikovaly za EPK. Vagner uvedl v insolvenčním návrhu na svou osobu jako korespondenční adresu dům v centru Prahy, kde má trvalé bydliště i ředitel EPK Tejml.

  Energii Pro proto začal šetřit Energetický regulační úřad a zatím firmě uložil dvě pokuty. První ve výši 25 tisíc za to, že mu Energie Pro neposkytla požadované informace. Ke konci loňského prosince pak přidal druhou ve výši 100 tisíc. „Jako obchodník s elektřinou uvedl při provádění úkonů nezbytných k uskutečnění změny dodavatele elektřiny nepravdivé informace,“ zdůvodnil mluvčí úřadu Vladimír Černý.

  Ani Energie Pro však není posledním článkem řetězce. Regulační úřad loni na podzim udělil licenci pro obchod s elektřinou a plynem společnosti Česká a moravská energie, za níž stojí devětadvacetiletý Lukáš Zach a jako zodpovědná osoba je na stránkách úřadu u firmy uveden Vítězslav Fiala.

  Regulační úřad na svém webu ne- uvádí žádné další identifikační informace, takže se může jednat jen o shodu jména se spolumajitelem Energie Pro. Nicméně není to jediný náznak propojení mezi oběma firmami. Osoba jménem Lukáš Zach je na stránkách sportovnivozy.cz uvedena jako kontakt u inzerátu na prodej Audi S8, jehož prodávajícím je Energie Pro. Stejné jméno je u pracovního inzerátu Energie Pro na serveru Chcipraci.cz.

  Jaký je přesný vztah mezi společnostmi EPK, Energie Pro a Českou a moravskou energií a jaký účel má poslední firma, není jasné. Kontakty na EPK jsou dlouhodobě nedostupné a Fiala s Vagnerem na zaslané dotazy nereagovali, i když přislíbili veškeré okolnosti objasnit.

  Autor: Jan Brož

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/energie-pod-kontrolou-se-vraci-dzm-/ekoakcie.aspx?c=A170115_202336_ekoakcie_neh