Policie prověřuje krácení daní spáchané Pražskou plynárenskou. Tehdy město řídila koalice ANO a ČSSD

 • 2.5.2019
 • Policie prověřuje, jak městská společnost Pražská plynárenská nakupovala za stamiliony korun v roce 2015 plyn přes německou burzu. Případ zpracoval Specializovaný finanční úřad, podle nějž šlo rozsáhlé podvody s DPH provedené organizovanou skupinou. Vyšetřovatelé škodu vyčíslili na více než 204 milionů korun, jednoho člověka policie obvinila. Ve čtvrtek to napsal server SeznamZprávy.cz.

  „V současné době je (obviněný) ve výkonu vazby pro zvlášť závažný zločin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a pro zločin legalizace výnosů z trestné činnosti,“ cituje server žalobce Ondřeje Trčku z pražského vrchního státního zastupitelství. Mluvčí Specializovaného finančního úřadu Lukáš Šimr věc nekomentoval, úřad je podle něj vázán mlčenlivostí. Server uvedl, že policisté prověřují obchody Pražské plynárenské s firmou  B&A a Capital Trading mezi dubnem a říjnem 2015.

  Pražskou plynárenskou, kterou stoprocentně vlastní hlavní město, v té době vedl její současný ředitel Pavel Janeček. Město po volbách v roce 2014 řídila koalice ANO s ČSSD a Trojkoalicí. Tehdejší primátorka Adriana Krnáčová serveru řekla, že o případu vůbec nic neví.

  Ve zmíněném období Pražská plynárenská zaplatila společnosti B&A  a Capital Trading za plyn víc než 970 milionů korun. „Mohla či měla vědět, že se účastní podvodu na DPH,“ cituje SeznamZprávy.czz dokumentu Specializovaného finančního úřadu. Mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek pouze uvedl, že společnost v případu figuruje jako poškozená.

  Server píše, že Specializovaný finanční úřad při vyšetřování dospěl ke zjištění, že Pražská plynárenská si firmu B&A a Capital Trading dostatečně neprověřila. Městské firmě dodavatele doporučila brokerská společnost, s níž spolupracuje.

  B&A Capital Trading ještě pod jiným názvem vznikla v říjnu 2014. V dubnu následujícího roku podle policejního vyšetřování představenstvo Pražské plynárenské pověřilo ředitele Janečka a dalšího tehdejšího člena představenstva Aloise Těšitele, aby podepsali s B&A a Capital Trading smlouvy. Pražská plynárenská přitom sama finančnímu úřadu přiznala, že B&A a Capital Trading neměla od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) licenci na obchod s energiemi, píše server. Firma navíc nebyla na německé burze registrována a plyn do Prahy dodávala mateřská společnost B&A Capital Limited, která sídlí ve Velké Británii.

  Peníze od Pražské plynárenské posílala B&A  a Capital Trading podle finančního úřadu na účty firem, které sídlily většinou na virtuálních adresách, neplatily daně a s úřadem nekomunikovaly. „Zmapované toky peněz lze vysledovat na zahraniční účty v Polské republice, Černé Hoře, na Kypru, v Turecké republice a Rumunsku. Což odpovídá tomu, že bylo finanční prostředky získané podvodnou činností nutné vyvést ven mimo tuzemsko a působnost tuzemských orgánů,“ cituje server z dokumentu Specializovaného finančního úřadu.

  „Z popsaných skutečností vyplývá, že se jedná o organizovanou skupinu, kdy v rámci účelově vytvořených řetězců firem lze konstatovat podvod na DPH. Pražská plynárenská získala neoprávněný nárok na odpočet z předmětných plnění, čímž došlo ke zneužití systému daně z přidané hodnoty,“ napsal také finanční úřad.

  ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/policie-proveruje-kraceni-dani-spachane-prazskou-plynarenskou-tehdy-mesto-ridila-koalice-ano-a-cssd.A190502_110234_ln_domov_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail