Začíná to vždy stejně. U dveří se objeví člověk, který nabízí výhodnějšího dodavatele energií. A jako bonus přidává žárovky zdarma. Od smlouvy lze odstoupit: buď do 14 dnů od uzavření, nebo ji lze bez sankce vypovědět až do 15. dne od zahájení dodávek. Jenže tím to nekončí: časem vám přijde domů dopis a žádost o uhrazení několika tisíc korun za žárovky.
Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před prodejci, kteří nabízejí změnu dodavatele energií za „výhodnějších“ podmínek a k tomu úsporné žárovky jako dárek. V poslední době se na inspekci kvůli tomu obrací velké množství lidí s žádostí o mimosoudní řešení sporů.
Podle informací ČTK jde o firmu Bohemia Energy. „Naše společnost spolupracuje s ČOI na řešení zákaznických podnětů stejně jako jakákoliv jiná společnost, kterou ČOI k poskytnutí součinnosti vyzve. Každý případ posuzujeme pečlivě a řešíme je dle individuálních okolností,“ řekla dnes bez bližších podrobností mluvčí firmy Hana Novotná.
Podle informací iDNES.cz situaci řeší i lidé, kteří jednali se zástupci společnosti LAMA Energy.
Mluvčí Energetického regulační úřadu Michal Kebort uvedl, že kvůli problémům s LED žárovkami se na úřad obrací několik spotřebitelů každý týden. „Zpravidla jde o výsledek schůzky s podomním prodejcem,“ řekl. „Pokud na prodej u domovních dveří přistoupíte, nic nepodepisujte, aniž byste si nechali čas na prostudování kompletní smluvní dokumentace,“ radí lidem.
Podle ČOI spotřebitelé často ani nevědí, že spolu s převzetím dárku v podobě úsporné žárovky podepsali i smlouvu o změně dodavatele energií jejíž součástí je nepřiměřená sankce v případě odstoupení od smlouvy.
„Jakmile spotřebitel zjistí, že změna dodavatele energií je pro něj vlastně nevýhodná a chce odstoupit, firma začne upozorňovat na ‚kupní smlouvu na žárovky‘ a často nepřiměřeně tlačit na jejich uhrazení. Doporučujeme požadovanou (extrémně vyšší) cenu LED žárovek nehradit,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Povinností spotřebitele podle něj je žárovky vrátit. Není-li již dobře možné žárovky nepoužité a nepoškozené vrátit, je spotřebitel povinen nahradit podnikateli obvyklou cenu žárovek, případně cenu, o kterou se jejich hodnota oproti ceně obvyklé snížila. Obvyklou cenou není cena určená ve smlouvě, ale cena obvyklá v prodejní síti.
Pokud i v takovém případě společnost stále za žárovky žádá přemrštěnou částku, nebo dokonce hrozí načítáním penále, sankčními poplatky či exekucí, inspekce radí nic neplatit a doporučuje takový postup podnikatelů hlásit Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ).
Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace dnes také varovalo před nekalými praktikami některých dodavatelů energií či pořadatelů tzv. energetických aukcí, kteří pomocí nabídek po telefonu zneužívají názvu oficiálních institucí, jako jsou např. ERÚ či Státní energetická inspekce.
„V poslední době jsme zaznamenali několik stížností na telefonáty společnosti, která se představuje jako Sdružení pro kontrolu energií. Právnickou osobu s takovým názvem však ve veřejném rejstříku nenajdete. Jedná se tedy evidentně o použití nekalé obchodní praktiky,“ uvedla předsedkyně sdružení Gerta Mazalová.
Autoři: ČTK, iDNES.cz