Případ Armex Energy: Energofirma padla, její mateřská společnost ale loví klienty dál

 • 25.11.2021
 • Dodavatel energií Armex Energy chce nalákat nové zákazníky. Na společnost přitom míří stížnosti kvůli krachu dceřiné firmy Kolibřík Energie i nedodržení fixací cen. 

  Po pádu firmy Bohemia Energy a dalších dodavatelů energií zůstávají tisíce lidí v předraženém režimu dodavatele poslední instance (DPI). Příležitost získat nové klienty si proto nechtějí nechat ujít ani alternativní dodavatelé. Rozsáhlou kampaní a na slibnou cenu nyní zoufalé zákazníky láká také firma Armex Energy. Ta přitom sama v říjnu ukončila dodávky pro téměř 30 tisíc klientů dceřiné firmy Kolibřík Energie. Stávajícím klientům pak Armex navyšoval ceny i v tarifech, o kterých si její klienti mysleli, že jim zajistí fixované ceny.

  „Máme dostatek elektřiny, zemního plynu pro naše stávající i budoucí zákazníky. Pokud jste nyní u DPI a chcete se vyhnout vysokým cenám za energie, neváhejte a obraťte se na nás. Jsme připraveni Vám nabídnout elektřinu i zemní plyn za výhodných podmínek,“ slibuje na svém webu Armex.

  „Výhodnost“ současných podmínek Armexu však aktuálně spočívá především v tom, že spotřebitelé, kteří v poslední době přišli o dodavatele energií, se vyhnou předraženým ceníkům DPI. Z nich může převedení na normální ceny trvat týdny, maximálně ale až šest měsíců. Finální úspora u Armexu je tak velmi pravděpodobně jen dočasná.

  ‚Výhodná‘ nabídka

  Aktuální nabídka Armexu totiž není výhodná ani například ve srovnání s tradiční a na trhu dominantní firmou ČEZ. Ta podle navýšených ceníků na dobu neurčitou platných od prosince nabízí v tarifu D02d kilowatthodinu silové elektřiny za 3,76 koruny; Armex je se současnou cenou 4,72 téměř o korunu dražší.

  Nevýhodně ve srovnání s konkurencí vychází také ceníky na dobu určitou i ty, u kterých se platby vypočítávají podle vývoje na burze. Armex si počítá vyšší provizi než jiní. A dražší má i plyn. 

  „Armex Energy také právě zavádí do systému aktualizovaný ceník. Je platný nejpozději 29.listopadu tohoto roku, nejen pro zákazníky přecházející z DPI,“ sdělil webu Lidovky.cz šéf Armexu Hynek Sagan. 

  Na reklamní kampaň Armexu, jež právě běží v rádiích i v tištěných médiích, už upozorňují i samotní spotřebitelé. 

  ‚Naprostá nehoráznost‘

  „Přijde mi to jako naprostá nehoráznost, protože Armex Energy je stoprocentním vlastníkem společnosti Kolibřík Energie, která přerušila dodávky svým zákazníkům, a to ještě navíc jen za dva dny od oznámení. A teď se prezentují jako zachránci,“ napsal webu Lidovky.cz Martin Lucký, bývalý klient Kolibřík Energy. 

  Vedení Armexu se hájí, že za pád Kolibříka může skokové zdražení energií na burze, po kterém již nebylo možné udržet nasmlouvané ceny. Kolibřík zajišťoval dodávky pro Skautskou energii, která dlouhodobě patří k nejlevnějším dodavatelům energie v Česku, a z každé odebrané MWh přispívá 25 korunami na podporu skautských projektů v republice. Mateřský Armex si podle Sagana za zhruba rok a půl dlouhou existenci Kolibříka z dceřiné firmy nenárokoval zisk, ale naopak projekt dotoval. 

  „Chtěl jsem Skautskou energii u nás za každou cenu udržet, zabránit tomu, aby spotřebitelé spadli do DPI, kde jsou ceny ještě mnohonásobně vyšší, než jsme nabízeli v Armexu. Ale nepovedlo se,“ tvrdí Sagan s tím, že Skautské energii nejprve nabídl zvýšení cen z původních 530 korun na 790 za plyn a z 1350 na 1830 za elektřinu. Na nabídku však Skautská energie podle něj nepřistoupila. Podle zjištění webu Lidovky.cz šlo přitom o výrazně nižší ceny oproti stávajícímu průměru. 

  Na dotaz serveru Lidovky.cz, proč nabídku Kolibříka odmítla, Skautská energie nereagovala. Společnost se už nicméně podle Sagana stačila vyrovnat s klienty. „Společnost Kolibřík sice vrátila licenci obchodníka s energiemi, ale není v insolvenci: „19. listopadu jsme už odeslali klientům Kolibříka včetně klientů Skautské energie jejich poslední přeplatky z finančního vyúčtování záloh na odběr energie,“ dodal Sagan. 

  Fixace, která nedrží

  Stížnosti klientů adresované ERÚ však míří i na samotnou Armex Energy. Vedení firmy se totiž rozhodlo zvýšit ceny i lidem, kteří si při uzavírání smlouvy zvolili tarif, který považovali za fixní. Mluvčí ERÚ Michal Kebort potvrdil, že úřad stížnosti vyšetřuje, konkrétní firmy však nechtěl jmenovat. 

  „Mohu jen říct, že probíhají šetření více dodavatelů, často se týkají právě praktik nestandardního ukončování fixací. Zákazníci si mohli myslet, že mají produkt s pevnou cenou, nemusela to ale být pravda,“ uvedl Kebort. 

  Navyšování cen šéf společnosti nepopírá. „Dnes, kdy ceny vyrostly extrémně, konkrétně pětkrát, samozřejmě nešlo udržet ceny produktového portfolia. Armex Energy zvýšila ceny velmi podobně jako všichni na trhu včetně dominantních hráčů. K takovému kroku však přistoupila v souladu s všeobecnými obchodními podmínkami, které klienti znají,“ hájí se Sagan. 

  Firma začala už minulý měsíc své klienty převádět na nový spotový produkt. „Právě tento produkt je za stávající situace na trhu nejférovějším,“ dodal Sagan s tím, že firma nakupuje energie konzervativně tři roky dopředu, ale tak výrazný růst cen na burze už nedokázali nechat bez reakce.

   „Neexistuje nákupní strategie, která by v této situaci obstála,“ uvedl Sagan s dovětkem, že s velkoobchodními cenami jejich zákazníci okamžitě pocítí případné zlevnění.

  Stejný postup převádění klientů na velkoobchodní ceny zkusil před svým pádem i největší alternativní dodavatel energií v Česku – Bohemia Energy. Ten v polovině října oznámil ukončení dodávek elektřiny i plynu pro zhruba 900 tisíc zákazníků. Ti tak ze zákona přešli do režimu DPI, část z nich již uzavřela smlouvy s novými dodavateli. Současnou situaci na trhu s energiemi však neunesli i další tuzemští dodavatelé včetně společnosti Ray Energy nebo firmy A-PLUS Energie dohromady s více než zhruba 3000 odběrateli.

  S přispěním Romana Šitnera.

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/kampan-armex-energy-viri-emoce-lidem-vadi-krach-dcerine-firmy-kolibrik-energie-i-nedodrzeni-fixaci-c.A211124_235925_ln_ekonomika_tmr?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-57873+20211125-155958&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fbyznys%2Fkampan-armex-energy-viri-emoce-lidem-vadi-krach-dcerine-firmy-kolibrik-energie-i-nedodrzeni-fixaci-c.A211124_235925_ln_ekonomika_tmr&zdroj=mail