Ruská plynárenská společnost Gazprom předpokládá, že ještě v letošním roce prostřednictvím kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 přepraví do Evropy 5,6 miliardy krychlových metrů zemního plynu. Oznámila to ve čtvrtek firma.

 • 19.8.2021
 • Projekt Nord Stream 2, který je nyní hotov z 99 procent, čelí kritice například ze strany Spojených států. Washington nicméně minulý měsíc uzavřel s Berlínem dohodu, která umožní dokončení plynovodu Nord Stream 2 bez uvalení dalších amerických sankcí.

  Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Spojené státy projekt dlouhodobě kritizují, protože plynovod podle nich zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Kritice čelí projekt Nord Stream 2 také ve střední a východní Evropě. Trasa plynovodu se totiž vyhýbá Polsku a Ukrajině, které tak nebudou dostávat tranzitní poplatky a přijdou rovněž o část svého diplomatického vlivu.

  Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Nynější podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

  Podle agentury Reuters je velmi pravděpodobné, že Nord Stream 2 bude jedním z témat pátečních rozhovorů ruského prezidenta Vladimira Putina a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Moskvě.

  Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.

  Autor: ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/gazprom-nord-stream-2-letos-prepravi-5-6-miliardy-krychlovych-metru-plynu-projekt-celi-kritice.A210819_161631_ln_ekonomika_rkj?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-56168+20210820-155958&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fbyznys%2Fgazprom-nord-stream-2-letos-prepravi-5-6-miliardy-krychlovych-metru-plynu-projekt-celi-kritice.A210819_161631_ln_ekonomika_rkj&zdroj=mail