Šéfové států EU se nakonec shodli, jak se vyrovnat se zdražováním energií

 • 22.10.2021
 • Po několikahodinové debatě se lídři zemí EU shodli na společném postupu, jak se vyrovnat s rostoucími cenami energií. Závěry summitu nejprve zablokoval český premiér Andrej Babiš, který požadoval regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS). Řada lídrů však podle diplomatických zdrojů nechtěla připustit příliš velké zásahy do trhu a do společného prohlášení nakonec přibyla výzva Komisi, aby prověřila fungování ETS. 

  Šéfové unijních států až do večerních hodin diskutovali o doporučeních Evropské komise, která minulý týden navrhla dopad zdražování zmírnit cílenými a dočasnými daňovými úlevami či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel. V dlouhodobější perspektivě komise hovoří o společných nákupech plynu či rozšiřování strategických zásob.

  Evropské vlády se v posledních týdnech snaží zmírňovat dopad zdražování elektřiny a plynu na obyvatele snižováním daní či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel.

  „Problém je, že tady Evropský parlament a Komise vytváří velké problémy a draží nám energie, a ještě nám chtějí bránit, abychom lidem pomohli. To je nepřijatelné a já na svých požadavcích trvám,“ ohradil se před odletem do Bruselu Babiš.

  Lídři Francie, Španělska či Česka již před summitem dávali najevo, že chtějí jít dál a reformovat trh s elektřinou či regulovat ceny emisních povolenek. Hlavním sporným tématem večera se podle zdroje seznámeného s průběhem jednání ukázaly být zmíněné povolenky, které chce do závěrů prosadit Babiš, podle něhož jsou jejich ceny neúnosně vysoké. Český premiér před summitem prohlásil, že chce usilovat o úpravu unijních pravidel ve snaze zamezit „spekulativnímu kapitálu“ v nákupu emisních povolenek.

  Podobné výraznější kroky však podle zmíněného diplomata narážely na odpor lídrů Nizozemska, Belgie a dalších států, podle nichž není nutné dočasné zdražení řešit tak zásadními zásahy do dosud fungujícího unijního trhu. Evropská komise tvrdí, že ETS se na zdražení energií projevuje jen okrajově a hlavní příčiny jsou ve vysoké poptávce způsobené pokrizovým oživením a nedostatečných zásobách plynu. 

  Do závěrů se nakonec dostala výzva komisi, aby „prověřila fungování trhu s plynem a elektřinou, stejně jako ETS“ a to za pomoci evropského regulátora ESMA.

  Autoři: lre, ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/jednani-evropska-rada-babis-sefove-eu-ceny-energii-polsko.A211022_070433_ln_zahranici_kov?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-57283+20211022-155958&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fsvet%2Fjednani-evropska-rada-babis-sefove-eu-ceny-energii-polsko.A211022_070433_ln_zahranici_kov&zdroj=mail