Sirovodík škodí českým kotlům. Problémy mohou být s norským plynem

 • 8.3.2023
 • Servisní firmy začaly v posledních týdnech evidovat případy častějšího zanášení plynových kotlů nečistotami. Technici zatím evidují desítky takových případů. Výrobci to podle nich přičítají zejména změně v dovozu plynu. Důsledkem zanášení může být jak horší výhřevnost kotlů, tak případně i jejich poškození. 

  Samotná kvalita plynu by přitom měla odpovídat normám. Technici proto doporučují pravidelnou údržbu svých kotlů a případně i častější čištění.

  Několik desítek stížností na ucpání plynových kotlů a v některých případech i jejich poškození v uplynulých dnech už zaznamenalo rovněž ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), uvedl v pondělí ministr Jozef Síkela. Podle něj při kontrolách na vstupu plynu do Česka žádné anomálie v jeho složení odhaleny nebyly. Věc nyní řeší s Českým plynárenským svazem, společností Net4gas, která zajišťuje přepravu zemního plynu přes Českou republiku, a také Energetickým regulačním úřadem.

  Podle odborníků z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) by měly nové součástky plynových spotřebičů odpovídat technickým požadavkům trhů v Nizozemsku, Dánsku a v dalších zemích, kde se tradičně využívá norský plyn. Ty, které se na českém trhu používaly dříve, budou zapotřebí zřejmě za krátkou dobu vyměnit.

  „Tamní plyn obsahuje vyšší procento sirovodíku, který se při spalování mění na síranové soli a ty pak ucpávají hořák a potrubí,“ vysvětluje Ing. Mgr. Václav Petráš Ph.D., MSc., autorizovaný inženýr a garant oboru Pozemní stavby v ČKAIT.

  „Majitelé plynových spotřebičů by tento problém také neměli podceňovat a při revizi plynových spotřebičů by se techniků měli ptát, zda jejich zařízení je po revizi připraveno na bezpečné spalování plynu z Norska či jiných oblastí,“ doplňuje Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT. 

  U některých kotlů to údajně může vést k poškození, oprava vyjde na tisíce korun. Plyn, který nyní domácnosti i firmy odebírají, pochází z Norska a LNG terminálů.

  Podle informací techniků je po celé republice zatím hlášeno několik desítek případů zanášení spotřebičů nečistotami. Český plynárenský svaz upozornil, že nečistoty se usazují hlavně na měděných instalacích, nejde však dosud o plošný problém. 

  „Šetřením distribučních společností bylo potvrzeno, že nečistoty v podobě sulfidu měďnatého nepřicházejí do odběrného místa plynovody, ale tvoří se až na odběrných místech,“ uvedl svaz ve zprávě, kterou dostala servisní společnost Seplyko. Kvalita plynu ovšem podle svazu odpovídá normám. Svaz zároveň doporučil kontrolu a vyčištění všech sítek a filtrů nebo dodatečnou instalací nových filtrů.

  „Máme informace od výrobců, že těchto případů přibývá,“ řekl Martin Šácha ze společnosti Plynoservis Jílek. Důsledkem ucpání kotlů podle něj často je například horší výhřevnost. Jako nejrizikovější v tomto ohledu označil atmosférické kotle, které mohou při zanášení některých částí kotle hůř topit a navíc vynášet zplodiny. Zároveň však upozornil, že případy se mohou lišit podle toho, jak jednotliví zákazníci své kotle udržují. Při pravidelné kontrole se podle něj možné problémy mohou zjistit včas, což předchází poškození kotlů.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ucpane-plynove-kotle.A230308_090842_ekonomika_rie?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-66751+20230308-175956&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fucpane-plynove-kotle.A230308_090842_ekonomika_rie&zdroj=mail