Slovenská vláda zmrazila ceny energií pro domácnosti. Nepohnou se tři roky

 • 16.2.2022
 • Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík a ministr financí Igor Matovič ve středu oznámili, že ceny energií pro tamní domácnosti budou po tři roky stejné jako nyní, kdy regulovaná cena elektřiny za jednu megawatthodinu činí 61,21 eur (zhruba 1 490 korun). Informují o tom slovenské zpravodajské weby. 

  Na zmrazení cen se ministři dohodli s největším výrobcem elektřiny v zemi, společností Slovenské elektrárne (SE). Vláda výměnou za dohodu s firmou ustoupí od plánovaného zvláštního zdanění podniku. Obě strany ve středu podepsaly memorandum. 

  Slovenské rodiny by měly na účtech za elektřinu až do roku 2024 ušetřit celkově asi miliardu eur (24,4 miliardy korun) včetně daně z přidané hodnoty. Průměrná úspora na domácnost podle ministra hospodářství Richarda Sulíka dosáhne 500 eur (12 200 korun). Energie, které v zemi zdražily už na začátku letošního roku, mají spolu s potravinami hlavní podíl na výdajích slovenských domácností.

  Slovenské elektrárne v příštích dvou letech dodají elektřinu v ceně zhruba 61 eur za megawatthodinu, což je na úrovni regulované ceny pro slovenské domácnosti na letošní rok. Sulík spolu s ministrem financí Igorem Matovičem uvedli, že tržní ceny elektřiny s dodávkami na příští rok se pohybují na úrovni zhruba 149 eur (3 640 korun). Právě takovým cenám se chce Slovensko vyhnout. 

  Celkový dohodnutý objem elektřiny se sazbou 61 eur za megawatthodinu je podle ministr financí Igora Matoviče 6,15 terawatthodin (TWh) ročně. Spotřeba slovenských domácností je přitom přibližně 5,6 TWh ročně, upozorňuje slovenský web Hnonline.sk

  Rozdíl dohodnutého objemu a skutečně spotřeby domácností chce Slovensko využít na dodávky elektřiny pro nemocnice, domovy seniorů nebo třeba školy. „Nezbyde na všechny, ale chceme balík využít, aby nám ani jedna kilowatthodina energie výrazně levnější než na trhu nepropadla,“ uvedl Matovič. 

  SE se zalekly zvláštního zdanění

  Pro SE budou dodávky za zmíněné ceny znamenat výpadek příjmů v objemu 850 milionů eur (20,7 miliardy korun). Vláda se nicméně zavázala, že odstoupí od navrhovaného zvláštního zdanění zisku z prodeje elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách, což by zasáhlo právě SE.  

  Proti návrhu představitelé Slovenských elektráren silně protestovali. Tvrdili, že schválení zvláštního zdanění by vedlo k bankrotu už tak silně zadlužené společnosti a k zastavení spuštění třetího bloku a dostavby čtvrtého bloku elektrárny Mochovce. 

  Stát chtěl podle vládní předlohy díky nové dani letos získat kolem 53 milionů eur (1,3 miliardy korun) a v příštím roce až 269 milionů eur (6,5 miliardy Kč). Podle SE by podnik na zvláštní dani zaplatil mnohem více. Nynější zmrazení cen energií pro domácnosti se tak zřejmě jeví jako výhodnější možnost. 

  „Společně jsme našli řešení, které umožní dlouhodobé přežití a fungování Slovenských elektráren,“ řekl zástupce akcionářů SE Jan Špringl. 

  „Spolu s tím Slovenské elektrárny získávají záruku, že nedojde k zásadní změně odvodů, poplatků a daní a regulatorního prostředí, v němž SE v tomto fungují,“ dodal. Slovenský stát má v SE 34 procent akcií, zbylý podíl má pod kontrolou Energetický a průmyslový holding (EPH) spolu s italským koncernem Enel. 

  Autoři: iDNES.cz, ČTK

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/slovensko-energie-ceny-elektrina-zmrazeni-tri-roky-matovic-sulik.A220216_112810_eko-zahranicni_maz?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=vecerni-59403+20220216-175955&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fzahranicni%2Fslovensko-energie-ceny-elektrina-zmrazeni-tri-roky-matovic-sulik.A220216_112810_eko-zahranicni_maz&zdroj=mail