Šnobr: Čekal jsem, že vláda zestátní ČEZ s grácií, tohle je šmelina

 • 21.5.2023
 • Stát chce plně ovládnout jednu část společnosti ČEZ. Nepůjde o levnou záležitost a vláda si už hledá cestičky, jak na celé akci ušetřit. Hodnota energetické společnosti kvůli tomu klesla o 100 miliard korun. Lidem, kteří mají své úspory v akciích, radí představitel minoritních akcionářů Michal Šnobr neprodávat. „Nenechte se vystrašit tím, co se děje,“ uvedl v pořadu Rozstřel. 

  Minulý týden vláda Petra Fialy schválila návrh zákona, který umožňuje rozdělit společnost, pokud se na tom shodne 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě, přičemž pro platné rozhodnutí stačí, aby byly přítomny dvě třetiny všech hlasů akcionářů.

  Vzhledem k tomu, že stát vlastní 70 procent akcií společnosti ČEZ a na valných hromadách se každoročně schází akcionáři, kteří drží zhruba 80 procent všech akcií, stát by si vlastně vystačil. Mohl by rozhodnout podle svého, jakou a zdali vůbec nějakou prémii investorům za vykoupené podíly zaplatí.

  „Doposud na to, aby někdo převzal společnost nebo vytěsnil akcionáře, musel mít 90 procent všech akci. Proces má navíc další kroky, musí přijít znalec, musí ocenit společnost, a to tak, že by se mělo akcionářům nejen zaplatit za akcii, ale i za tu budoucnost, o kterou nedobrovolně přicházejí,“ uvádí Michal Šnobr. 

  Jenže podle Šnobra se teď vláda snaží vyhnout jakémukoliv placení „za budoucnost“. Podle něj i podle nezávislých analytiků trhu je návrh zákona o přeměnách účelový, šitý na míru právě pro ČEZ. „Vláda se snaží zahnat minoritní akcionáře do kouta a jejich majetek vynuceně kupovat za nižší cenu,“ myslí si Šnobr.

  Představitelé kabinetu v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) to odmítají „Vládní návrh zákona vlastně nemá konkrétní směřování. Je to obecná úprava, která se týká všech společností daného typu. A je to obecná úprava, která vlastně srovnává tu situaci u nás se situací ve zbytku Evropy,“ uvedl v pátek Fiala.

  Přijdou arbitráže

  Akcie ČEZ na dění kolem návrhu zákona reagovaly prudkým poklesem. Jen během čtvrtka si umazaly sedm procent. Hodnota společnosti rázem klesla o miliardy korun a ČEZ s sebou stáhl i celou pražskou burzu. Pád akcií se nezastavil ani v pátek. „Minoritní akcionáři ČEZ dohromady přišli o 30 miliard korun,“ uvedl v Rozstřelu Šnobr.

  Podle něj je hlavní problém v tom, že stát proti minoritním akcionářům postupuje na vícero frontách. Na jedné straně chce protlačit návrh zákona o přeměnách a na druhé straně společnost ČEZ nebývale zdaňuje prostřednictvím windfall daně a odvodu z nadměrných příjmů elektráren. Hodnota majetku minoritních akcionářů tak klesá a kvůli tomu mohou postupem času přijít i soudní spory a arbitráže namířené na český stát. 

  „ČEZ má 150 tisíc akcionářů, významná část z nich jsou zahraniční společnosti, velké penzijní fondy, které ty akcie drží kvůli stabilitě. Jsem si jist, že arbitráže nastanou,“ uvedl Šnobr. V případě windfall daně by podle něj měl na stát podat žalobu sám ČEZ.

  Navzdory všem těmto argumentům je podle Šnobra nutné, aby stát ČEZ, respektive jeho výrobní část, znárodnil. Musí za to ale minoritám nabídnout adekvátní náhradu. „Pokud vláda myslí vážně záměr stavby jaderné elektrárny Dukovany, tak ovládnutí výroby, tak jak to oznámil premiér, je na místě,“ řekl Šnobr. „Jsme překvapeni, že to trvá tak dlouho a že se vláda během té cesty dopouští faulů,“ dodal.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/cez-akcionari-rozdeleni-zestatneni-zakon-o-premenach-vlada-burza.A230519_150538_ekoakcie_maz?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ranni-68276+20230522-055958&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fpodniky%2Fcez-akcionari-rozdeleni-zestatneni-zakon-o-premenach-vlada-burza.A230519_150538_ekoakcie_maz&zdroj=mail