Solární hříchy z roku 2009 dohánějí ČEZ. Elektrárnu postavil narychlo

 • 12.10.2016
 • Do hledáčku úřadů se dostaly solární elektrárny narychlo dokončené v roce 2009. Jejich majitelé se je snažili dokončit ještě za výhodnějších podmínek – než vláda snížila podporu. První obvinění nyní padla i kvůli elektrárně ČEZ.

   

  Podzim roku 2009 byl pro stavitele generální zkouškou na situaci, která měla naplno nastat o rok později. Stát od Nového roku solárům snižoval podporu a mezi jejich majiteli odstartoval závod o to, aby svůj projekt dokončili ještě za výhodnějších podmínek. Často se tak dělo narychlo a za velmi podivných okolností.

  Dění z posledního roku však brzy zastínily kauzy obřích megaparků dokončovaných v prosinci roku 2010. Proto si jejich starších a často menších sester dlouho nikdo nevšímal. Nyní se však věci dávají do pohybu. Jak upozornil Český rozhlas, v síti vyšetřovatelů skončili kvůli elektrárně Čekanice u Tábora i dva manažeři společnosti ČEZ (psali jsme zde).

  Ta získala licenci koncem roku 2009, přestože podle svědků v té době nebyla dokončená. Na elektrárně byla osazena pouze třetina panelů a nachází se v ní osm technologických kontejnerů, které byly vyrobeny až v roce 2010. Kvůli předčasnému udělení licence tak státu měla vzniknout škoda 270 milionů korun.

  Problém mají i další elektrárny

  Čekanice nejsou jedinou elektrárnou společnosti ČEZ, o niž se zajímají úřady. Z dvanácti solárních elektráren firmy jich závěrem roku 2009 dostalo licenci šest. Kromě zmíněných Čekanic má Státní energetická inspekce (SEI) pochybnosti o regulérnosti připojení minimálně ještě dalších dvou. SEI před dvěma lety odstartovala z popudu Energetického regulačního úřadu sérii kontrol stovek fotovoltaických elektráren. Ty měly především prověřit zdroje, které vykazovaly podezřele vysokou produkci. Vedle toho však inspektoři znovu překontrolovali také okolnosti udělení licence. A u řady elektráren vyvstaly pochybnosti, zda byly připojeny v souladu s předpisy.

  Z elektráren rodiny ČEZ se to týká ještě parků Bežerovice a Chýnov. Zda také tyto soláry prověřuje policie, není jisté. „Zástupci orgánů činných v trestním řízení i příslušníci Policie ČR nás v minulosti opakovaně požádali o součinnost a podklady. Ty jsme jim poskytli a jsme nadále připraveni poskytnout součinnost při dalším případném šetření,“ uvedl mluvčí ČEZ Martin Schreier s tím, že společnost buď nemá žádné bližší informace k vyšetřování svých parků, nebo se nechce vzhledem k probíhajícímu vyšetřování vyjadřovat.

  Čekanice pro ČEZ mohou být mimořádně nepříjemné. Společnost doposud argumentovala, že je v kauzách kolem solárů v postavení zúčastněné osoby, a že se jí tedy vyšetřování v zásadě netýká. To se však s obviněním jejích manažerů mění a vyvolává to otázky, do jaké míry jednali s vědomím, nebo dokonce na příkaz vedení firmy.

  Potíže byly i v minulosti

  ČEZ se dostal do potíží už kvůli mladším elektrárnám z roku 2010. Kvůli jedné z největších u Vranovské Vsi zablokovala policie od srpna dceřiné společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje tržby z elektřiny až do výše 606 milionů korun. To může mít na zelené aktivity firmy fatální dopad.

  U Vranovské Vsi se přitom zdálo, že by získání licence mohlo projít. Prokazatelně totiž fungovala už v roce 2010, a měla by tedy mít nárok na vyšší podporu. Nejvyšší státní zastupitelství však změnilo právní názor.

  Nestačí, že elektrárna dodává elektřinu do sítě, ale musí mít v pořádku i dokumentaci. Revizní zpráva pro Vranovskou Ves byla přitom podle žalobce vydána předčasně. Pokud k této argumentaci přihlédne i soud, může to odstartovat další vlnu žalob na solární elektrárny.

  Autor: Jan Brož

  Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/solarni-hrichy-z-roku-2009-dohaneji-cez-dsa-/ekonomika.aspx?c=A161011_2278367_ekonomika_rts