Temelínskou dvojku čeká plánovaná výměna paliva

 • 1.6.2016
 • Výměna paliva, kontrola ochranné budovy kolem reaktoru nebo ověření stavu chladicích věží. To jsou jen příklady hlavních činností, které v elektrárně Temelín provedou během plánované odstávky druhého bloku. Elektřinu přestane temelínská dvojka vyrábět v pátek 3. června v 21 hodin.

  Výkon druhého bloku začne provozní personál snižovat v pátek odpoledne. Od 16 hodin pak bude blok provozován na zhruba na polovičním výkonu. „Pět hodin budeme zkoušet provoz na výkonu 500 MW a ověřovat tak regulační možnosti bloku pro udržení stability přenosové soustavy. Přitom musíme dodržet všechny technické a bezpečnostní požadavky,“ popisuje Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

  V sobotu se pak naplno rozjedou odstávkové práce. Klíčová je výměna přibližně čtvrtiny paliva. Kvůli kontrole se z reaktoru bude vyvážet všech 163 palivových souborů. Třicet šest z nich se do reaktoru vracet nebude a budou nahrazeny čerstvým palivem.

  Podrobnou kontrolou projde i ochranná budova kolem reaktoru (tzv. kontejnment). Kontrola bude spočívat v ověření stavu všech 132 ocelových lan, které stavební konstrukci kontejnmentu vyztužují. Ty jsou běžně předepjaty silou 1000 tun. U čtvrtiny z nich dojde k výměně zařízení, které měří jejich předpětí.

  Pozornost techniků bude zaměřena i na temelínské dominanty. Konkrétně se bude ověřovat stav věže číslo tři. Tyto kontroly se na každé věži dělají jednou za osm let roky. Vizuálně se kontroluje povrch a odebírají se vzorky pláště.

  K důležitým činnostem budou patřit kontrola tlakové nádoby reaktoru i celého primárního okruhu, kontroly bezpečnostních systémů, svarů nebo vyvezení tří kontejnerů s použitým palivem a jejich umístění do skladu v areálu elektrárny.

  Celkově harmonogram odstávky zahrnuje přibližně dvanáct tisíc činností. Na jejich zajištění se bude podílet přibližně 700 pracovníků z šesti desítek dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ. Na prvním bloku začne odstávka 5. srpna.

  Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.

  Ing. Marek Sviták
  tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ