Třesk v klíčové státní firmě ČEPS. Končí nejvyšší šéf i Babišův muž, přichází exšéf Benziny

 • 17.10.2018
 • Dva a půl roku trvala mise Jana Kaliny v čele státní energetické společnosti ČEPS. Ve středu dopoledne jej podle zjištění LN odvolala dozorčí rada firmy. Stejně tak končí i další člen představenstva Jakub Skavroň, který platil za favorita premiéra Andreje Babiše. Dozorčí rada si zároveň zvolila nového předsedu, jímž se stal náměstek ministryně průmyslu René Neděla.

  Novým členem představenstva má být podle informací LN manažer Martin Durčák. V minulosti působil pět let jako šéf sítě čerpacích stanic Benzina, pracoval také v představenstvu její mateřské společnosti Unipetrol, kde měl na starosti bezpečnost a a ochranu životního prostředí.

  Jedenapadesátiletý Durčák uspěl ve výběrovém řízení. Naposledy byl krizovým manažerem ve firmě Pilsen Steel, zkušenosti má také z vedení sítě čerpacích stanic Aral. Ze soutěže mají vzejít i další nováčci v představenstvu státní společnosti.

  Ověřené zjištění LN později potvrdilo ministerstva průmyslu a obchodu, do jehož politické gesce ČEPS spadá. Změny ve vedení nebyly velkým překvapením, o konci Kaliny a Skavroně se v zákulisí hovořilo už několik měsíců.

  “Jako jediný akcionář nemá ministerstvo v úmyslu měnit majetkovou strukturu společnosti. Z hlediska krátkodobého vývoje neplánuje rozšiřovat činnosti ČEPS o doplňující obchodní příležitosti, ale soustředí se zejména na posílení vlastních technických předpokladů k zajištění výkonu licencované činnosti společnosti,“ uvedl mluvčí resortu Milan Řepka.

  Firmá plná politických zájmů

  Strategická firma, jejíž zkratkový název vychází ze slov česká přenosová soustava, spravuje páteřní elektrické sítě a rozvodny v zemi. Jde zároveň o společnost, v níž se výrazně promítají politické vlivy a zájmy.

  Vedle předsedy představenstva Kaliny končí v nejvyšším vedení také Jakub Skavroň, který v managementu strávil jen necelých pět měsíců. Šlo o člověka, který měl důvěru premiéra Babiše, postupem času však jeho pozice v ČEPS oslabovala.

  Změny se dotkly i samotné dozorčí rady, která jmenuje a odvolává představenstvo. Jejím novým předsedou se stal náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla.

  „Střednědobým cílem společnosti bude příprava na začlenění nových technologií a aktivní budování chytrých sítí včetně dostatečné datové sítě. ČEPS by měl být i klíčovým partnerem pro vysoké školy při realizaci výzkumných a vývojových úkolů,“ popsal Neděla.

  Michal Pavec, Ondřej Koutník

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/energetika/konci-sef-prenosove-soustavy-ceps-kalina-dozorci-rada-odvolala-i-babisova-muze.A181017_113526_energetika_pave