Energetický regulační úřad (ERÚ) musí udělat maximum pro snížení regulované složky ceny elektřiny pro příští rok, míní ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela za STAN. Řekl to na pondělní schůzce s předsedou Rady ERÚ Stanislavem Trávníčkem. Šéf ERÚ ministra ubezpečil, že se většiny zákazníků růst ceny nedotkne vůbec nebo jen minimálně, uvedl Síkela na síti X.
Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. ERÚ pro příští rok navrhl výrazné zvýšení regulované složky. Pro domácnosti by měla vzrůst meziročně o 71 procent. Ještě výrazněji stoupne pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent. Definitivní podobu regulované složky cen energií představí ERÚ koncem listopadu.
„Zdůraznil jsem, že je potřeba, aby ERÚ v následujících dnech udělal maximum pro to, aby snížil regulovanou složku ceny elektřiny pro příští rok,“ uvedl ministr k pondělní schůzce s Trávníčkem. Šéf ERÚ již dříve řekl, že úřad musel do zvýšení regulační složky promítnout zvýšené náklady na služby energetických soustav, včetně podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE). Tyto náklady jsou úzce propojené s cenami energií na trhu.
Ministr uvedl, že ho Trávníček ubezpečil o tom, že se většiny zákazníků navrhovaný nárůst regulované složky nedotkne vůbec nebo jen minimálně, protože ho téměř celý vykompenzuje pokles silové složky. „Vyzval jsem ho také, aby ERÚ o tom samém ubezpečil veřejnost a uspořádal tiskovou konferenci, kde podrobně vysvětlí důvody navýšení regulované složky a její dopady na zákazníky,“ dodal Síkela.
Dnes jsme se znovu sešel s předsedou Rady @ERU_alert Stanislavem Trávníčkem. Zdůraznil jsem, že je potřeba, aby ERÚ v následujících dnech udělal maximum pro to, aby snížil regulovanou složku ceny elektřiny pro příští rok.
Argument o vyrovnání růstu regulované části ceny poklesem silové složky ale v pondělí odmítla například Ocelářská unie. Podle ní totiž velké průmyslové firmy většinou jistí dodávku silové elektřiny nákupem produktů předem v tzv. tranších. Silová složka ceny elektřiny v takovém případě nijak rychle ani významně neklesá.
Opoziční hnutí ANO chce k cenám energií na příští rok svolat mimořádnou schůzi Sněmovny. Vyčítá vládě, že ke snížení cen elektřiny a na poplatek za obnovitelné zdroje nevyužívá peníze z prodeje emisních povolenek.
Ministerstvo financí na síti X uvedlo, že peníze z povolenek se k takovému účelu využít nedají. Podle nařízení Evropské komise je lze použít pouze na investiční výdaje spojené s dekarbonizací, upozornilo ministerstvo.
Ministerstvo financí ČR @MinFinCZ
Není pravda, že @EU_Commission umožnila 🇨🇿 uhradit platby za obnovitelné zdroje z tzv. zelených peněz z výnosů z emisních povolenek. Tyto peníze lze použít jen na investiční výdaje a nejsou součástí státního rozpočtu, ale tzv. Modernizačního fondu. https://t.co/AYaIG0LOAO
Autoři: ČTK, iDNES.cz