V zemi větrníků? Stát se chystá vymezit „akcelerační zóny“

 • 16.6.2023
 • Jako strašák při rozhodování o energetice slouží úložiště jaderného odpadu. I ti, kteří jádru fandí coby bezemisnímu zdroji, mění názor, dozvědí-li se, že úložiště by se mohlo stavět u jejich bydliště. Je to ukázka principu NIMBY (“ne na mém dvorku“). 

  Nečeká něco podobného i obnovitelné zdroje, větrníkové a solární farmy? Ve středu pořádalo ministerstvo životního prostředí hackathon – sraz pracovních týmů. Jak píše MF DNES, stát vymezí akcelerační zóny, kde bude stavba větrníků a solárů prioritní, snadná a rozhodování o ní rychlé. Máme se tedy chystat na ofenzivu výstavby? Na protesty těch, kteří nechtějí mít u bydliště hlučné větrníky?

  Energetické využití větru a slunce není žádná ideologie. Stačí si uvědomit pár faktů. Třeba že vítr není zdaněn a stále je v paměti éra plachetnic. Že větrníky lze stavět rychle i levně. Nebo že jiné země Evropy mají proti nám velký náskok. Ale pozor, neskrývá se v tomto bodu demagogie?

  Je třeba odlišovat argumenty pro jednu i druhou misku vah. Můžeme určit akcelerační zóny, kde se rozhoduje rychle. Můžeme opsat německý zákon zvaný „vítr na zemi“, který válcuje odpor proti větrníkům. Ale nemůžeme opsat zákon známý jako „vítr na moři“. Podíváte-li se na mapu zemí EU podle podílu větru na produkci elektřiny (na webu iDNES.cz), Česko působí zaostale. S jedním procentem je daleko za Dánskem (55) či Německem (26). Jenže ta mapa nezobrazuje jen výsledek politické vůle, ale i přírodních poměrů.

  Je užitečné, že digitální experti modelují pro české poměry akcelerační zóny. Ale bylo by neméně užitečné, kdyby experti například z Českého hydrometeorologického ústavu stejně názorně ukázali, jak je to u nás – místně i v průběhu roku – s energetickým potenciálem větru a slunce. Jaké procento produkce elektřiny mohou pokrýt v zemi zažívající zimy bez slunečního svitu a větru? Do jaké míry má smysl srovnávat se s Dánskem a Německem? Taková mapa potenciálu větru a slunce by byla dobrou pomůckou do debaty.

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/v-zemi-vetrniku-stat-se-chysta-vymezit-akceleracni-zony.A230615_154217_ln_nazory_rkj?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ln_ranni-68779+20230616-073141&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fnazory%2Fv-zemi-vetrniku-stat-se-chysta-vymezit-akceleracni-zony.A230615_154217_ln_nazory_rkj&zdroj=mail