Většina zásobníků plynu v Česku se vrací pod RWE, krok souvisí s dohodou mezi skupinami

 • 1.7.2020
 • Praha  Většina zásobníků plynu v Česku přechází od středy zpět pod německý koncern RWE. Firma to oznámila novinářům. Krok podle ní souvisí s dohodou o výměně aktivit obnovitelných zdrojů mezi skupinami RWE a E.ON z roku 2018. Společnost innogy Gas Storage, největší provozovatel podzemích zásobníků plynu v ČR, změní během července název na RWE Gas Storage CZ. 

  Ve vedení firmy zůstávají oba stávající jednatelé, Andreas Frohwein a Lubor Veleba. Společnost provozuje v ČR šest zásobníků plynu s celkovou skladovací kapacitou 28,7 terawatthodin. V Čechách je to zásobník v Hájích na Příbramsku, dále jsou to zásobníky Dolní Dunajovice a Tvrdonice na jižní Moravě a Štramberk, Lobodice a Třanovice na severu Moravy. Z podzemních zásobníků dokáže firma v zimním období vytěžit až 422 gigawatthodin zemního plynu za den. „V mrazivých dnech zásobníky pokrývají více než polovinu dodávek plynu pro celou Českou republiku,“ uvedl ve středu Veleba. Zásobníky plynu provozuje v České republice také společnost MND.

  V rámci složité dohody o výměně majetku se společností RWE koupila skupina E.ON majetek firmy innogy, která dříve patřila právě RWE. Evropská komise však povolila převzetí pouze při splnění určitých podmínek, mezi něž patří také prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v České republice. Mezi nejvážnější zájemce o jejich koupi podle informací novinářů patří maďarská MVM, a české firmy Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského, KKCG Karla Komárka a Sev.en Energy Pavla Tykače.

  Skupina RWE AG zaměstnává po celém světě asi 20 tisíc lidí, sídlo má v německém Essenu. Převod zásobníků plynu v Česku zpět do koncernu se očekával.

  ČTK

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/vetsina-zasobniku-plynu-v-cesku-se-vraci-pod-rwe-krok-souvisi-s-dohodou-mezi-skupinami.A200701_105952_firmy-trhy_ele#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail