Vláda zastropovala cenu silové elektřiny na 6 korun za kWh, plynu na 3 koruny

 • 12.9.2022
 • Vláda stanovila maximální cenu elektřiny i plynu. „Zastropujeme cenu silové elektřiny na 6 korunách včetně DPH za kWh a cenu plynu na 3 korunách,“ řekl premiér Petr Fiala. Pro domácnosti ze stanovení ceny silové elektřinu vyplývá konečná cena 7 až 9 korun za kWh. Rozpočtové náklady opatření budou v příštím roce 130 miliard korun. 

  Z čeho se to celé zaplatí? Pomoci vládě mají příjmy ze státních firem či z mimořádné windfall tax. „Windfall tax jsme začali diskutovat,“ řekl po jednání vlády ministr financí Zbyněk Stanjura.

  Vedle energetických firem a bank by se windfall tax mohla týkat ještě petrochemie. Stanjura řekl iDNES.cz, že počítá s výnosem této daně 70 miliard korun. Detaily windfall tax ale ještě vláda doladí ve středu. „Pokud říkáme, že máme mimořádné výdaje, v mimořádné situaci, tak vlastně potřebujeme i mimořádné zdroje,“ uvedl již v neděli v České televizi ministr financí.

  Změnu energetického zákona kvůli zastropování cen elektřiny a plynu budou muset schválit obě komory parlamentu.

  Dodavatelé budou muset přepočítat zálohy

  Opatření má začít platit v listopadu, takže dodavatelé elektřiny a plynu budou muset přepočítat zálohy, které platí zákazníci.

  Vláda svým rozhodnutím zastropovat ceny energií reagovala na jejich prudký růst v důsledku Putinovy války proti Ukrajině a energetické války Ruska proti Západu. Rusko se mimo jiné rozhodlo úplně zastavit plynovod Nordstream s tvrzením, že je nutná jeho oprava.

  „Pro české výrobce je důležité, že budou mít pokryté náklady i přiměřený zisk. Nepošleme je do ztráty a já tam pro ně nevidím důvod pro kompenzaci,“ řekl také ministr financí.

  Vláda počítá s tím, že bude potřeba také uzákonit, aby výrobci energií prodávali část produkce – asi deset až 20 procent – státu nebo státnímu prodejci.

  Autor: Josef Kopecký

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zastroovani-ceny-elektriny-vlada-domacnosti-firmy.A220912_054540_domaci_kop?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-63263+20220912-212017&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fzpravy%2Fdomaci%2Fzastroovani-ceny-elektriny-vlada-domacnosti-firmy.A220912_054540_domaci_kop&zdroj=mail