Západní rozvědky strůjce útoku na Nord Stream znaly. Kvůli Ukrajině mlčely

 • 8.3.2023
 • Jméno organizátora zářijové sabotáže podmořského plynovodu Nord Stream prý v západní zpravodajské komunitě koluje už delší dobu. Údajně jde o vlivnou soukromou osobu z Ukrajiny, která ovšem nemá vazby na Zelenského administrativu. Informuje o tom britský deník The Times. 

  Týden po sabotáži, která poškodila podmořský plynovod z Ruska do Německa, se na ambasádě nejmenované skandinávské země v Bruselu konal zpravodajský brífink. Diplomaté se během něj dozvěděli překvapivě mnoho detailů o explozích, které poškodily tři z celkem čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2.

  Diverzní akci podle zpravodajského hlášení neprovedli Američané, Poláci ani Rusové, ale soukromá osoba z Ukrajiny. Údajně jde o vlivnou figuru, která si může dovolit zafinancovat sofistikovanou diverzní operaci zahrnující jachtu, elitní potápěče, falešné pasy a speciální výbušniny používané v ropném průmyslu. 

  Diplomaté byli požádáni, aby tyto poznatky nešířili na veřejnosti a na všetečné dotazy na průběh vyšetřování neodpovídali. Jméno sponzora útoku je podle zdrojů listu The Times ve zpravodajské komunitě známo už několik měsíců, s prezidentem Volodymyrem Zelenským prý není nijak spojen.

  Britský list ve své analýze rovněž tvrdí, že představitelé NATO chtěli ukrajinskou stopu ututlat, aby neohrozili další dodávky zbraní Kyjevu. Odhalení identity organizátora útoku by mohlo vyvolat veřejnou roztržku mezi Ukrajinou a Německem, které se k dodávkám tanků Leopard 2 nebo protileteckých systémů IRIS-T nechalo dlouho přemlouvat.

  „Veřejné mínění je vrtkavé a v Německu podpora vyzbrojování Ukrajiny už nyní visí na vlásku. Představa, že Ukrajinci projeli s autem naloženým výbušninami přes celé Polsko, aby z německého území provedli útok na německý plynovod, německou veřejnost nepochybně podráždí,“ píše šéf zahraniční rubriky The Times Maxim Tucker.

  Reznikov: Je to vlastně lichotka

  Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 loni v září narušily dosud nevysvětlené exploze. Poškození spustilo vlnu spekulací o tom, kdo za výbuchy stojí, a zůstává jednou z nejzávažnějších nevyřešených záhad války na Ukrajině. Spojené státy a NATO již dříve označily útoky za sabotáž, Moskva obvinila Západ a vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby věc nezávisle vyšetřila.

  Deník The New York Times v úterý přišel se zprávou, že za zářijovým útokem může stát proukrajinská skupina. Její členové nebyli identifikováni a není ani jasné, kdo ji vedl nebo za operaci zaplatil. Údajně šlo o odpůrce Vladimira Putina, sabotéři mají podle zdrojů NYT ukrajinské nebo ruské občanství či obojí.

  Výbušniny byly zřejmě nastraženy s pomocí zkušených potápěčů, kteří podle všeho nepracovali pro vojenské nebo zpravodajské služby. Sabotéry podle německých médií dovezla na místa činu jachta pronajatá od firmy se sídlem v Polsku. Tato společnost zřejmě patří dvěma Ukrajincům. 

  Na moře vyrazil šestičlenný tým: pět mužů a jedna žena. Šlo o kapitána, dva potápěče a dvojici jejich asistentů a o lékařku. ARD uvádí, že není jasné, z jaké země pocházeli, protože se prokazovali profesionálně zfalšovanými pasy.

  Německá prokuratura ve středu dodala, že loď, kterou mohli použít strůjci sabotáže, v polovině ledna prohledali vyšetřovatelé. Vytipovali ji kvůli podezřelému pronájmu. Vyhodnocování zajištěných stop a předmětů dosud neskončilo. „Totožnost pachatelů a jejich motivy jsou předmětem probíhajícího vyšetřování,“ uvedla mluvčí zastupitelství s tím, že k otázce zapojení některého státu do sabotáže nelze prozatím nic sdělit.

  Zdroje listu NYT zdůrazňují, že neexistují žádné důkazy o zapojení prezidenta Zelenského nebo ukrajinských činitelů. Kyjev odpovědnost opakovaně odmítá. „Toto není naše pole působnosti,“ řekl ve středu ke kauze ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Přesvědčení, že by ukrajinské speciální síly byly schopny provést takovou operaci, je ale podle něj vlastně do jisté míry komplimentem.

  Německý ministr obrany Boris Pistorius ve středu varoval před ukvapenými závěry o pozadí sabotáže. „Exploze na plynovodech Nord Stream mohly být také důsledkem operace pod falešnou vlajkou provedené s cílem svalit vinu na Ukrajinu,“ řekl v rozhovoru s německým rozhlasem Deutschlandfunk ve Stockholmu, kde se účastní neformálního zasedání ministrů obrany unijních zemí.

  Podle Moskvy jsou poslední zprávy zveřejněné v západních médiích součástí strategie, jak zmást veřejnost a zakrýt pravdu. A tu má podle Ruska americký novinář Seymour Hersh. Šestaosmdesátiletý doyen investigativní novinařiny před měsícem přišel s výbušným tvrzením, že plynovod poškodili potápěči amerického námořnictva, a to na přímý rozkaz prezidenta Bidena. 

  „Neušlo nám, že článek NYT ihned dostal zelenou, pronikl do informačního prostoru a během okamžiku zaplnil všechna média,“ napsal na Telegramu čelný představitel ruské ambasády ve Spojených státech Andrej Leděnev. „Je to mimořádně zajímavé především vzhledem k nehorázným pokusům místních úřadů a médií umlčet materiál, který na stejné téma sepsal držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh.“

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nord-stream-plynovod-sabotaz.A230308_124605_zahranicni_aha?zdroj=vybava_recombee