ČEZ v pátek osloví čtyři uchazeče o dostavbu Dukovan. Dokumenty dostane i Rosatom

  • 25.3.2021
  • Ministerstvo průmyslu v pátek vydá pokyn společnosti ČEZ, aby zahájila fázi bezpečnostního posouzení dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Osloví čtyři potenciální uchazeče a předá jim dokumentaci. Mezi společnostmi přitom bude i ruský Rosatom, před kterým varují tuzemské bezpečnostní služby.

    „Mohu potvrdit, že MPO dalo investorovi souhlas se zahájením bezpečnostního posouzení, a to vůči uchazečům: EDF, KHNP, Rosatom a Westinghouse,” reagoval ve čtvrtek večer Havlíček na dotaz Novinek, zda ke kroku dojde už v pátek. „Tyto společnosti dostanou předběžnou dokumentaci, resp. její další části, a budou požádání o předložení souhrnné informace týkající se struktury nabídek a naplnění bezpečnostních požadavků,” doplnil Havlíček. O tom, že se krok chystá, informoval jako první Respekt a server Aktuálně.cz. Havlíček však nyní potvrdil, že o kroku nejen uvažuje, ale že ho již jeho resort učinil. Právě dnes přitom Havlíček potvrdil, že samotné vypsání tendru přenechá jeho kabinet až svým nástupcům, kteří vzejdou z říjnových voleb.

    Koho ČEZ kvůli dostavbě Dukovan osloví: 
    -francouzská EDF Group
    – jihokorejská Korea Hydro&Nuclear Power
    – americký Westinghouse Electric Company LLC 
    – ruský Rosatom

    Podle Havlíčka však zatím nejde o zahájení tendru ani o nezvyklý spěch. „Nejde o spěch, nýbrž o to, abychom uměle nezdržovali proces přípravy nového jaderného zdroje. Reflektujeme i diskuzi s politickými stranami a bezpečnostními službami, tj. chceme více informací, abychom mohli kvalifikovaně rozhodnout o seznamu účastníků tendru. Zároveň uchazeči budou moci pokračovat v přípravě svých nabídek, bude-li jejich účast schválena vládou, tak aby byl zachován harmonogram přípravy nového zdroje v Dukovanech,” vysvětluje Havlíček.

    Součástí kroku, který ČEZ jako investor zítra udělá, bude i žádost, aby uchazeči vyplnili bezpečnostní dotazník. Ten mají vládě vrátit do půl roku, takže by další postup už měl být skutečně až na z voleb vzešlém vedení státu.

    Čína ze hry, Rusko ne

    Havlíček navíc oznámil, že vláda do tendru nepřipustí čínského zájemce, společnost China General Nuclear Power Corporation. Rosatom přitom ve hře zůstává i přes to, že před jeho účastí varují bezpečnostní služby státu stejně jako před Číňany.

    Přístup Rosatomu do tendru ostře kritizuje opozice. „Pro koalici Spolu je účast Rosatomu v tendru nepřípustná. Před volbami i po volbách. Považujeme to za bezpečnostní riziko,“ uvedl ve vyjádření pro ČTK předseda ODS Petr Fiala.

    „Takový postup nechápu. Když nyní ČEZ vylučuje Čínu, proč nemá stejný přístup na základě podobných argumentů k Rusku?“ dodává se lidovecký šéf Jurečka.

    Nesouhlasí ani Piráti. „Krok vicepremiéra Havlíčka považuji za obcházení bezpečnostních zájmů ČR, tak jak je definovala bezpečnostní skupina zřízená k dané otázce vládním výborem pro výstavbu nových jaderných zdrojů,“ poznamenal šéf Pirátů Ivan Bartoš.

    Zástupci Bezpečnostní informační služby (BIS), zpravodajci i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se podle něj vyjádřili k bezpečnostnímu aspektu účasti Ruska a Číny v tendru jasně. „Ministr Havlíček nám řekl, že se vláda bude řídit těmito závěry. Bezpečnost je důležitý parametr projektu a spolupráce na 80 let a je součástí celého řešení. Evidentně ministr nemluvil pravdu,“ dodal předseda Pirátů.