Domácnosti si v průměru za elektřinu připlatí méně než 10 procent, řekl Síkela

  • 30.11.2023
  • Poslanci jednají o cenách energií v příštím roce. „Domácnosti si v průměru za elektřinu připlatí o méně než 10 procent,“ řekl ve Sněmovně ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela v reakci na rozhodnutí Energetického regulačního úřadu o zvýšení regulované složky ceny elektřiny v příštím roce. 

     „Máme jedny z nejvyšších cen energií, lidé chtějí vidět řešení,“ řekl na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou vyvolalo opoziční hnutí ANO předseda stínové vlády a exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

    „Podle údajů Eurostatu jsme měli v prvním pololetí mírně nadprůměrnou cenu elektrické energie. Uzavírali jsme první třetinu členských zemí,“ řekl premiér Petr Fiala ve Sněmovně. Mluvil také o tom, že je rád, že už ANO neopakuje, že máme nejdražší cenu elektřiny ani nejvyšší nárůst ceny elektřiny.

    Nemůžeme se vrátit k předválečným cenám energie, jsou už jinde, řekl premiér Fiala

    „Nemůžeme se vrátit k předválečným cenám energie, ceny jsou jinde,“ prohlásil premiér a předseda ODS Petr Fiala. Většina domácností podle něj nebude platit víc, než byly zastropované ceny.

    Vláda by podle stínového premiéra Havlíčka měla zveřejnit, kolik stát příští rok vybere kvůli cenám energií na dividendě ČEZ či díky windfall tax.

    Program schůze byl hladce schválen, když se na tom dokázaly domluvit vláda a opozice. „Lidé a firmy jsou otráveni a nezajímá je už to, co bylo. Zajímá je to, co bude. Situace je vážná, ale je šance s tím ještě něco pro rok 2024 udělat,“ vybídl vládu po schválení programu Havlíček.

    Slíbil, že ANO nebude tím, kdo začne útočit. Dodal ale, že když se koalice bude chtít hádat, je i na to ANO připraveno a má „nabito“.

    Podle něj se 40 procent zákazníků růst cen elektřiny dotkne v nízkých jednotkách procent, 45 procent zaplatí o deset až dvacet procent více než letos a 15 procent o vyšší desítky procent. U firem je to podle Havlíčka výrazně více.

    Podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury budou dopady zejména na průmyslové podniky likvidační a fatální, obrovské budou i na domácnosti.

    Předseda poslanců SPD Radim Fiala uvedl, že řešením je, aby vláda převzala odpovědnost za celkovou cenu energií, za jejich výrobu, distribuci a cenovou politiku. Druhou možností podle něj jsou kompenzace z Modernizačního fondu, protože ČR ještě nepřijala směrnici EU, která to neumožňuje.

    „Dopady na některé podniky si uvědomujeme a také s nimi jednáme. Vláda nemůže pomoci každé jednotlivé firmě,“ uvedl premiér Petr Fiala. „Byla by chyba si myslet, že vláda může každou firmu zajistit,“ dodal. Jde o situaci v celém sektoru.

    ERÚ oznámil konečné rozhodnutí. Regulovaná část ceny elektřiny vzroste o 65,7 procenta

    Energetický regulační úřad ve čtvrtek oznámil, že regulovaná část ceny elektřiny v příštím roce meziročně vzroste o 65,7 procenta, u plynu o 38,8 procenta. Podle ERÚ se koncové ceny oproti letošku moc nezmění.

    Fiala před tím ve Sněmovně řekl, že věří, že ERÚ bude ještě korigovat svůj původní návrh „dobrým směrem“. Odhadl to správně. Původní návrh úřadu totiž počítal s meziročním růstem regulované části ceny elektřiny pro domácnosti o 71 procent a u plynu o 39 procent.

    Většina domácností nebude platit víc, než byly zastropované ceny, říká Fiala

    Premiér Petr Fiala ve Sněmovně řekl, že růst ceny u části spotřebitelů se může týkat těch, kteří měli dlouhodobě zafixované ceny. „Není to většina spotřebitelů,“ řekl Fiala.

    „Samotní dodavatelé říkají, že žádné drastické zdražování se nekoná a každý, kdo říká něco jiného, tak neříká pravdu,“ uvedl před poslanci předseda vlády.

    „Výraznější vliv na ty koncové ceny, na to, co platí zákazníci, má ta silová složka energie, tedy to, co se odehrává v tržním prostředí,“ řekl už ve středu po schválení státního rozpočtu na příští rok na tiskové konferenci premiér a předseda ODS Petr Fiala.

    Premiér Petr Fiala a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela po jednání vlády (29. listopadu 2023)

    „Nikdo nebo naprostá většina domácností nebude platit více, než byly zastropované ceny v letošním roce, přičemž pro velkou část našich domácností budou znamenat ceny v příštím roce spíše drobný pokles, pro některé mírný nárůst, ale všechno se to bude pohybovat ve velmi nízkých číslech,“ řekl také Fiala.

    Dodal, že lepší než dělat nějaká plošná opatření v energetické oblasti a podporovat i ty, kdo tu pomoc vůbec nepotřebují, je dělat cílená opatření.

    „A tím cíleným opatřením je příspěvek na bydlení, který jsme upravili tak, aby ho snadno, s jednodušší administrativou, a snadno ve smyslu, že se týká většího množství lidí, mohli čerpat ti, kdo se dostanou do problémů, třeba v důsledku cen energií a nemají na to, aby spláceli náklady za svou domácnost,“ uvedl předseda vlády.

    Korektní debata je, že se nelže, nemanipuluje, prohlásil Babiš

    „My bychom si měli vysvětlit, co je korektní debata, věcná debata,“ reagoval na vystoupení premiéra jeho předchůdce, předseda ANO Andrej Babiš. „Liberty podala návrh na ochranu před věřiteli. Vy jste tam ani nebyl, vy jste byl v Africe nebo kde jste byl,“ prohlásil Babiš. „Korektní debata je, že se nelže, že se nemanipuluje. Vy jste zase se vrátil k vašim demagogickým tezím,“ řekl Babiš.

    Připomněl, že loni v únoru, už několik měsíců před rozhodnutím vlády o zastropování cen elektřiny vyzvalo ANO vládu, aby cenu zastropovalo ceny u výrobců a to na ceně 1500 korun za megawatthodinu – tedy za cenu čtyřikrát nižší, než to pak udělal kabinet Petra Fialy.

    „Kdybyste vykoupili ČEZ, mohli jste zastropovat ceny na úrovni výrazně nižší,“ uvedl Babiš. „Nemůžete zastropovat cenu v ČEZ, když tam je menšinový akcionář, který chce zisk,“ uvedl bývalý premiér.

    Nesmíme být úplní šílenci, vyzýval ministra životního prostředí Hladíka poslanec

    „Platíme i za Green deal Evropské unie,“ prohlásil pak lídr SPD Tomio Okamura, podle kterého doplácíme také na válku na Ukrajině odstřižením od levných ruských surovin. „Každá velmoc nemá skutečné přátele, má jen své zájmy,“ řekl Okamura. Navrhl usnesení, podle nějž by vláda na kompenzaci vysokých cen energií měla použít výnos z prodeje emisních povolenek a z dividendy od ČEZ.

    Poslanec ANO Jiří Mašek požádal ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL o racionální zelenou politiku. „My už nesmíme být úplní šílenci,“ řekl Mašek. „Neděláme aktivistickou politiku. Děláme zelené věci rozumem,“ reagoval lidovecký ministr životního prostředí

    Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-mimoradna-schuze-ceny-energii-od-ledna-2024-hnuti-ano.A231130_052109_domaci_kop?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=flash_zpr-72213+20231130-133114&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fzpravy%2Fdomaci%2Fsnemovna-mimoradna-schuze-ceny-energii-od-ledna-2024-hnuti-ano.A231130_052109_domaci_kop&zdroj=mail