Dvoutarifní sazba elektřiny se vyplácí, nemá na ni však nárok každý

  • 23.8.2024
  • Nízký tarif elektřiny, dříve nazývaný noční proud, nabízí levnější odběr. O dvoutarifní sazbu však musí zákazník požádat svého distributora a dostane ji pouze v případě, že elektřinou topí, ohřívá vodu nebo dobíjí elektromobil. Výhodnost u nízkého tarifu spočívá zejména ve výrazně nižší složce ceny, kterou je poplatek za distribuci. 

    Když se majitel nemovitosti rozhodne pro změnu zdroje tepla, případně ohřevu vody, obvykle chce touto investicí do budoucna ušetřit. A ušetřit lze i revizí tarifní sazby elektřiny, přičemž instalace nového zařízení je pro takový krok ideální příležitost.

    Nízkému tarifu se dříve říkalo noční proud. Levnější elektřinu totiž nabízel v době, kdy ji nespotřebovávaly velké průmyslové podniky. Dobrou zprávou je, že dnes je levný nízký tarif přístupný nejen v nočních hodinách, ale i přes den, a to i několik hodin.

    O dvoutarifní sazbu však musí zákazník požádat svého distributora a dostane ji pouze v případě, že elektřinou topí, ohřívá vodu nebo dobíjí elektromobil. Pokud běží nízký tarif, lze levnou elektřinu využívat pro všechny ostatní spotřebiče v domácnosti. Rozdíl v ceně elektřiny ve vysokém a nízkém tarifu se týká regulovaných cen, tedy ceny za distribuci.

    V případě, že zákazník používá elektřinu na ohřev vody, na vytápění přímotopy nebo tepelným čerpadlem, velkou úsporu mu mohou přinést dvoutarifní sazby D25d, D26d nebo D57d. Majitelé elektroauta by určitě měli chtít sazbu D27d, která zohledňuje jeho dobíjení. Samostatnou sazbu mají chataři a chalupáři, kteří spotřebovávají elektřinu hlavně o víkendech. Pro ty je určena sazba D61d, která jim od pátku do neděle garantuje nízký tarif a tím nižší cenu elektřiny. Je však třeba dávat pozor, protože v průběhu týdne si při odběru proti průměru naopak připlatí.

    „Většina našich zákazníků v Praze bydlí v městských bytech, v nichž je převážně dálková dodávka teplé vody a ústřední topení. Elektřinou pouze svítí, mají základní distribuční sazbu D02d, a nízký tarif se jich tedy netýká,“ konstatuje Karel Hanzelka, mluvčí společnosti PREdistribuce.

    Pokud zákazník elektřinou pouze svítí a případně vaří, je automaticky ve vysokém tarifu. Když odběratel elektřinou svítí a ohřívá vodu, tedy má bojler, má podle Hanzelky nárok na osm hodin denně v nízkém tarifu. A nakonec je zákazník, který elektřinou svítí, ohřívá vodu i topí. „Ten má nárok na dvacet hodin denně v nízkém tarifu,“ dodává mluvčí.

    Výpočty jsou základem

    Michal, mladý zaměstnanec soukromé firmy, který bydlí v menším bytě v Praze, popsal, jak se dostal od jednotarifní sazby k tarifu D57d. „Pořizoval jsem si klimatizaci a rozhodl jsem se, že bude i mým zdrojem tepla, protože jsem nechtěl mít doma plynový kotel. Potvrdilo se mi, že nový zdroj je úsporný, když jsem to srovnával s dřívější spotřebou plynu. Když jsem likvidoval plynový kotel, musel jsem si pořídit i bojler, takže mi přibyly tyto spotřebiče,“ říká.

    Příklad ceny u produktu Basic, který bude platit u společnosti PRE od září u zákazníka s ohřevem vody v bojleru – distribuční sazba D025d.Zákazník platí za silovou elektřinu 3,10 Kč bez DPH za kWh ve vysokém tarifu a 2,90 Kč v tarifu nízkém. V nízkém tarifu je ovšem výrazně nižší poplatek za distribuci elektřiny. Celková cena ve vysokém tarifu je 4,85 Kč za kWh bez DPH pro vysoký tarif a 3,35 Kč pro nízký tarif.

    Instalaci klimatizace si podkrovní byt v hlavním městě o velikosti 42 metrů čtverečních vyžádal kvůli vyšším teplotám v létě. „V podstatě jde o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, což mi dávalo nárok na sazbu D57d, která je pro čerpadla určená. Do té doby jsem měl sazbu D02d, což je klasická domácnost. Dříve se v bytě topilo plynem a elektřina byla jenom na svícení,“ vysvětluje.

    Podle vlastních slov zvažoval, zda se mu v případě menšího bytu a odpovídající nižší spotřeby vyplatí zůstat u jednotarifní sazby, nebo má cenu přecházet na dvoutarifní, protože sazba pro tepelná čerpadla má mnohem vyšší ceny za jistič, než by byly u domácnosti s tarifem D02d. Michal si však nastudoval spotřebu klimatizace a bojleru a vymodeloval si, kolik by mohl za rok spálit elektřiny.

    „Udělal jsem si graf, jak se vyplatí jedna nebo druhá sazba, a zjistil jsem, že v mém případě se to lomí u 1,8 až 1,9 MW hodin ročně. Vypočítal jsem si, že bych měl mít spotřebu 2,2 MWh a vzhledem k tomu, že ji mám nyní 2,5MWh, tak jsem se docela trefil. Vím, že se mi vyplatilo do toho tenkrát jít,“ konstatuje.

    Michal vyrůstal v rodinném domě a možnost využívání dvoutarifní sazby mu byla známá. Také byl připraven na to, že při této změně si bude muset pár věcí vyběhat. Hned v úvodu kvůli změně sazby kontaktoval distributora, čili PREdistribuce, pod kterou spadal. V Česku máme tři hlavní distributory, konkrétního určuje adresa a na rozdíl od dodavatele si jej zákazník nemůže vybrat.

    Investice se vyplatila

    „Společnost ke mně poslala elektrikáře, který v bytě zkontroloval jističe, jestli jsou schopné změny, za normálních podmínek bych si musel nechat zavést kabel HDO na dálkové zapínání a vypínání, ale tepelná čerpadla mají díky kompresoru výjimku. V bytě jsem měl třikrát 20 ampérů, takže jsem měl tuto službu zdarma. Platí se jenom v případě, kdyby se ampéry zvyšovaly,“ popisuje.

    Michal však potřeboval posudek, že jeho nový zdroj tepla na elektřinu vytopí celý byt. „Čerpadlo má výkon 3,5 kW a ocitlo se těsně pod limitem, který je 4 kW. V centru služeb PREdistribuce mi tuto možnost nabídli. Přišel technik, změřil, co potřeboval, zodpověděl jsem jeho otázky, všechno spočítal a poté mi vystavil potvrzení, že splňuji podmínky pro danou sazbu,“ svěřuje se. Čekala jej ještě jedna návštěva elektrikáře distribuční společnosti, který udělal finální změnu týkající se přechodu na jinou sazbu.

    „Spočítal jsem si, že kdybych měl tu samou spotřebu, tak rozdíl mezi D57d a D02d je 1 800 až 1 900 Kč. Čili ty tři tisíce, které jsem do změny investoval, se mi po dvou letech vrátily,“ pochvaluje si. Podle něho podobná investice dává smysl pro toho, kdo bydlí ve svém.

    Známé dodavatelské energetické společnosti na svých webových stránkách vysvětlují rozdíly mezi jednotarifními a dvoutarifními sazbami. Společnost innogy například klientům nabízí, že jim přesně spočítá, která sazba je pro ně výhodná, a také že za ně vyřídí veškeré papírování související s vyřizováním dvoutarifní sazby.

    Příklady dvoutarifních sazeb

    Označení sazbyDruh spotřebyPlatnost nízkého tarifu
    D25dOhřev vody v bojleru8 hodin denně
    D26dElektrické akumulační vytápění8 hodin denně
    D27dNabíjení elektromobilu (Tato sazba slouží pouze pro tyto účely)8 hodin denně
    D57dElektrické vytápění (přímotop, elektrokotel, tepelné čerpadlo)20 hodin denně
    D61dPro chataře a chalupářevíkend (od PÁ 12:00 do NE 22:00)

    * U podnikatelů názvy sazeb začínají písmenem „C“

    „Zákazník ve svém vyúčtování dostává informaci, zda jeho sazba odpovídá naměřené spotřebě. V případě, že zjistíme, že by mohl ušetřit, nabídneme mu tarifní poradenství a změnu výhodnější distribuční sazby,“ říká Pavel Grochál, mluvčí společnosti. Jak dodává, v případě, kdy má zákazník pro změnu sazby na dvoutarif vše připraveno, může být změna distribuční sazby hotová za dva až tři týdny.

    Lubomír Budný, tiskový mluvčí Koncernové komunikace společnosti E.ON, zdůrazňuje, že časy nízkého tarifu určuje příslušný distributor v rámci mantinelů daných cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu. Ty mohou být rozděleny do více úseků a nemusí být pro všechny zákazníky stejné.

    Kombinování vysokého a nízkého tarifu pomáhá řídit spotřebu energie během dne a vyrovnávat výkyvy v síti. Různé ceny v tarifech totiž motivují domácnosti, aby určité spotřebiče používaly tehdy, kdy je to pro distribuci nejvýhodnější.

    „Spotřebitel časy nízkého tarifu nemůže ovlivnit. Může však ovlivnit celkovou dobu nízkého tarifu výběrem vhodné distribuční sazby,“ dodává.

    Společnost ČEZ eviduje z celkového počtu kolem 3,8 milionu odběrných míst využívání nízkého tarifu z řad domácností na hladině nízkého napětí přibližně u 1,26 milionu odběratelů. Z řad podnikatelů je to kolem 143 tisíc odběrných míst.

    „Při dodání všech potřebných dokladů zabere změna distribuční sazby u ČEZ Prodej jeden až dva týdny a zákazník o ni může požádat i prostřednictvím aplikace MŮJ ČEZ,“ říká Alice Horáková, mluvčí společnosti.

    Podle společnosti Centropol sice přesun do sazeb, které používají jak vysoký, tak nízký tarif, pár týdnů trvá a vyžaduje i spolupráci s distributorem elektřiny, „za uspořené peníze to však rozhodně stojí“.

    Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceny-energie-elektrina-plyn-dodavatele-odberatele.A240822_164842_ekonomika_hyk?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=ranni-77541+20240823-055955&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.idnes.cz%2Fekonomika%2Fdomaci%2Fceny-energie-elektrina-plyn-dodavatele-odberatele.A240822_164842_ekonomika_hyk&zdroj=mail