Zisk ČEZ srazily nové daně. Gigant prodělal na dodávkách domácnostem, elektřinu pro ně nakupoval draho

  • 10.8.2023
  • ČEZ patří k dodavatelům energií, kteří stále poskytují elektřinu i plyn za ceny na úrovni vládního stropu. Řada konkurentů již zlevnila. Výsledky hospodaření ukazují, že firma k tomu má důvod. Na dodávkách koncovým zákazníkům prodělává, nejvíce pak ztratila během prvních měsíců roku. 

    Vysvětlení je poměrně jednoduché. Energie nakoupila za extrémní loňské ceny a také výkyvy spotřeby byly letos dražší než v minulosti. ČEZ v tomto případě doplatil na svůj konzervativní přístup, jenž zákazníky o dva roky dříve chránil před zdražováním, nyní naopak brání ve zlevnění.

    Firma ČEZ Prodej, dceřiná společnost skupiny, která má na starosti prodej koncovým zákazníkům, skončila v pololetí v mírném plusu, ovšem jen díky tomu, že vysoudila přes miliardu od Správy železnic.

    „Po odečtení jednorázového výnosu ze soudního sporu se Správou železnic by provozní zisk ČEZ Prodej za první pololetí byl ztráta zhruba miliarda korun,“ popisuje mluvčí firmy Ladislav Kříž.

    ČEZ v prvním pololetí22,3 miliardy korun – vydělal ČEZ čistého za první pololetí, o třetinu méně než za stejné období loňského roku110-120 miliard korun – odvede ČEZ letos do státní pokladny na daních z příjmu, mimořádných daní a dividendě

    Čísla ukazují, že druhé čtvrtletí už se zlepšilo díky tomu, jak se uklidnil trh s s energiemi. Svou roli hraje i to, že v každém čtvrtletí stojí elektřina jinou částku, nejdražší je v prvním, nejlevnější ve třetím. Do konce roku by tak ztrátu z dodávek koncovým zákazníkům měl ČEZ Prodej o něco umazat.

    Zdroj peněz rozpočtu

    ČEZ Prodej je prakticky jediná část firmy, jež ze zdražování energií netěží. Elektrárny, těžby i spekulace na burzách přináší skupině mnohamiliardové zisky. Právě obchodování na burzách vydělává více, než analytici čekali, proto i je celkový zisk ČEZ příjemně překvapil. Zjednodušeně: velké výkyvy cen jsou i velkým prostorem pro výdělek na spekulacích, pracovníci firmy takto obchodují hlavně na trzích západní Evropy.

    Zákazníci pak doplácí na to, na čem poslední roky vydělávali. A to je důsledné rozdělení výroby a prodeje elektřiny, jež umožnilo vznik konkurence dodavatelů. ČEZ Prodej musí elektřinu pro své zákazníky nakupovat za stejných podmínek jako libovolný jiný dodavatel – tedy za burzovní ceny. A naopak elektrárny ČEZ musí všem dodávat za stejných podmínek, tedy opět za burzovní ceny. Ty jsou na propojeném energetickém trhu výrazně ovlivněny i situací v dalších zemích.

    Odvody do státního rozpočtu
    Nadměrné tržby z výroby (za první pololetí)11,1 miliardy korun (z toho jádro 10,9 miliardy)
    Daň z neočekávaných zisků (odhad za první pololetí)13 miliard korun
    Dividendy (z loňského zisku, vyplacena 1. srpna)54 miliard korun

    Například nedostatek elektřiny v Maďarsku zvedá cenu i v Česku. Za pololetí byl čistý zisk ČEZ 22,3 miliardy korun, meziročně o třetinu nižší. Vliv ale mají nové daně, na nich musí ČEZ jen za pololetí odvést 24 miliard korun. Část je z mimořádných zisků, část z takzvaných nadměrných tržeb. Celých 10,9 miliardy tvoří jen odvody z tržeb jaderných elektráren, 200 milionů odvedou ty zelené, uhelné ale naopak vůbec nic. Jde však o předběžná čísla, zúčtování proběhne až s koncem roku.

    Právě tyto nové daně způsobily, že ČEZ vydělal méně navzdory tomu, že elektřinu prodává dráž. Tržby skupiny vzrostly meziročně o 23 procent na 170 miliard. Polostátní skupina letos funguje jako významný zdroj financí do státního rozpočtu, přispívá i rekordní dividenda z loňského zisku, která do státního rozpočtu přinesla 54 miliard korun. Stát ale na druhé straně vyplácí kvůli drahým energiím vyšší sociální dávky a výdaje má i se zastropováním cen elektřiny a plynu, které firmám – tedy i společnosti ČEZ – kompenzuje.

    Provozní zisk výroby (podle typu zdroje)
    Typ elektrárnyProvozní zisk EBITDA (v miliardách korun)
    Jádro21,9
    Obnovitelné zdroje5,6
    Uhlí a plyn11,9

    „Letos na dividendách, daních ze zisků a odvodech z nadměrných tržeb výroby odvedeme českému státu 110 až 120 miliard korun,“ uvedl šéf ČEZ Daniel Beneš. To vše při očekávaném celoročním čistém zisku mezi 33 a 37 miliardami korun.

    Vysoké zisky vydrží

    Paradoxně ČEZ vydělával na těžbě uhlí a výrobě elektřiny z něj meziročně více navzdory nižší výrobě. Naopak jaderné elektrárny vyráběly více, firma ale vydělala méně. Na vině jsou právě mimořádné daně.

    Vysoké zisky ČEZ by měly ještě pár let vydržet, firma relativně draho prodává i na příští roky. Nižší ceny přichází až v roce 2026, stále jde ale o dvoj- až čtyřnásobek toho, co bylo běžné před energetickou krizí.

    Provozní zisk podle částí firmy
    SegmentProvozní zisk EBITDA (v miliardách korun)
    Výroba45,5
    Těžba5,6
    Distribuce9
    Prodej3,2

    Ta odstartovala v létě 2021. Jak se později ukázalo, vliv na cenu mělo Rusko, jež vyšponovalo cenu plynu. Po invazi na Ukrajinu v únoru 2022 bylo jasné, že šlo o snahu zajistit, že Evropa bude válku tolerovat. To se ale nestalo a EU se naopak od ruského plynu rychle odkláněla. Nejistota, zda to zvládne, vedla k prudkému růstu cen plynu i elektřiny. Až nyní, kdy se ukazuje, že plynu je dostatek z jiných zdrojů, cena klesá.

    Prodaná elektřina (jakou část výroby má firma na další roky prodanou)
    Rokpodíl již prodané elektřiny*průměrná cena prodané elektřiny na dané roky (eur/MWh)
    202393 %125
    202468 %128
    202540 %127
    202612 %107

    * jde o orientační údaj, podle letošní předpokládané výroby, v dalších letech se může lišit. / Zdroj: ČEZZdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/cez-zisk-penize-dane-dodavky-domacnosti-cenovy-strop-elektrina.A230810_184858_ln_ekonomika_rkj?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-69906+20230811-155957&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fbyznys%2Fcez-zisk-penize-dane-dodavky-domacnosti-cenovy-strop-elektrina.A230810_184858_ln_ekonomika_rkj&zdroj=mail