A teď máme děkovat Kremlu? Případ dvojího metru západního progresivismu

 • 2.5.2024
 • Čína 26. dubna oznámila, že žádá, aby se pod vedením OSN vyšetřilo, kdo v září 2022 poškodil výbuchy plynovody Nord Stream 1 a 2, jimiž Rusko posílalo do EU 55 miliard kubíků zemního plynu ročně a v budoucnu plánovalo dodávat stejné množství do Německa a dál do západní Evropy. 

  K útoku na strategickou energetickou infrastrukturu EU došlo pod Baltem ve švédských a dánských vodách. Čínský diplomat v OSN žádost zdůvodnil tím, že úřady jména viníků a objednavatelů nesdělily veřejnosti ani po 18 měsících vyšetřování a že by bylo dobré, kdyby už nevznikaly další spekulace a k podobným incidentům nedošlo nikde na světě.

  Stejně jako každé dítě, i dotčený čínský úředník v OSN dobře ví, kdo za útokem na plynovody stojí, ale nepropásl příležitost nasypat sůl do stále otevřené a konspiračními teoriemi drásané rány Západu.

  Po výbuchu totiž řada západních i ukrajinských politiků děkovala Americe. „Thank you, USA,“ napsal tehdy na Twitter (dnes X) europoslanec Radoslaw Sikorski (nyní polský ministr zahraničí), v podobném duchu se po útoku vyjádřila (dnes už padlá) britská premiérka Liz Trussová a další.

  Volodymyr Zelenskyj 28. dubna ostře odsoudil ruské útoky na plynárenskou infrastrukturu země, informovala agentura DPA. Ve svém obligátním videoposelství prezident řekl, že Rusko napadlo infrastrukturu přepravující plyn z Ukrajiny do EU.

  Navzdory ruské invazi, která trvá už více než dva roky, stále proudí ruský plyn přes Ukrajinu, i když mnohem méně než před válkou. Ukrajinský, státem vlastněný podnik Naftogaz, ale od roku 2025 už nehodlá transportovat ruský plyn na Západ.

  Hezčí případ dvojího metru západního progresivismu těžko najdeme. Chápeme, že ministr Sikorski nemůže na X napsat „Thank you, Russia“, ale obyčejný smrtelník žijící v EU se před volbami do europarlamentu přece jen ptá: proč máme v dubnu 2024 odsuzovat útok na plynovod přepravující zemní plyn z Ruska do EU, když v září 2022 jsme vítali útok na plynovod přepravující plyn z Ruska do EU?

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/rusko-cina-osn-plynovod-vybuch-poskozeni-eu-evropska-unie-zapad.A240502_110659_ln_nazory_lvot?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-75271+20240503-155959&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fnazory%2Frusko-cina-osn-plynovod-vybuch-poskozeni-eu-evropska-unie-zapad.A240502_110659_ln_nazory_lvot&zdroj=mail