Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu loni v létě obvinili z „ohýbání“ zakázky Miloše Baláka, ředitele Lesní správy Lány. Nyní vychází najevo, že jeho advokáty platí stát. Tato společnost, jejímž zřizovatelem je Lesní správa Lány, totiž k této věci v polovině listopadu uzavřela zakázku na právní poradenství.
V polovině listopadu uzavřela Lesní správa Lány, jejímž zřizovatelem je Kancelář prezidenta republiky, nenápadnou zakázku na právní poradenství. Ze smlouvy, jejíž kopii LN získaly, vyplývá, že najatí právníci mají zastupovat lesní správu ve „věcném případu Sanace břehů vodní nádrže Klíčava“. V předmětu smlouvy se dále píše, že úkolem advokátů je hájit zájmy klienta před orgány činnými v trestním řízení či soudem.
Právě kvůli stavebním zakázkám na zpevnění vodního díla Klíčava, které leží v Lánské oboře, přitom detektivové obvinili ředitele lesní správy Miloše Baláka a jednoho zaměstnance kladenské firmy Energie. Policie je od června stíhá kvůli podezření ze spáchání trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za což hrozí až desetiletý trest.
Ředitel Balák nehledě na stíhání dál lesní správu vede. Podepsal i zmíněnou smlouvu o právním zastupování v kauze Klíčava. Jeho nadřízený a vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář stejně jako hradní mluvčí Jiří Ovčáček dotazy LN ignorovali (článek byl v LN publikován 25. ledna, pozn. red.). Balák redakci vzkázal, ať se LN na správu obrátí dle zákona o svobodném přístupu k informací. Na odpověď má pak úřad dva týdny.
Od loňského obvinění Balák podepsal za Lesní správu Lány smlouvy v celkovém objemu převyšující 15,5 milionu korun. Jeho trestní stíhání se vztahuje právě na manipulaci s veřejnými zakázkami. Nejde přitom o bagatelní částky. „Veřejná zakázka, v souvislosti s níž je vedeno trestní stíhání obviněných osob, má hodnotu přes 191 milionů korun bez DPH,“ napsal LN Jiří Pražák z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje. Dosavadní výsledky trestního řízení ale nechtěl komentovat, neboť vyhodnocuje důkazy získané během razie z loňského léta.
Ve hře je nicméně to, že státu kvůli „ohnuté“ zakázce vznikla škoda a zhotoviteli plynul neoprávněný prospěch. Státní zástupce Pražák si pro přesné stanovení výše škody či prospěchu chce objednat expertízu: „Bude to vyčísleno prostřednictvím znaleckého zkoumání.“
Za Baláka se v minulosti nepřímo postavil hradní kancléř Mynář. Poukázal na údajné nesrovnalosti v postupu žalobců při letní razii. „Všichni víme, že katastrální území, na kterém se nachází sídlo Lesní správy Lány, je v Kladně. Přesto vrchní státní zastupitelství požádalo soud v Rakovníku. Ptám se proč?“ upozornil Mynář loni v srpnu v ČT. V prosinci pak probleskla zpráva, že si proti postupu žalobců stěžovala lesní správa až u Ústavního soudu (ÚS). Stěžovala si zejména na příkaz k domovním prohlídkám. jenže ústavní soudci postup žalobců i přes dílčí výhrady posvětili.
„Ústavní soud neshledal v postupu obecného soudu při vydání příkazu k dotčené prohlídce jiných prostor a pozemků žádné hmotněprávní nebo procesní excesy dosahující ústavněprávní roviny,“ rozhodl ÚS.
Lánskou správu před soudem hájil respektovaný pražský advokát Lukáš Trojan. I jeho služby hradila příspěvková organizace prezidentské kanceláře. „K úkonům, které jsme činili, bohužel nemohu nic uvést, neboť nejsem zproštěn mlčenlivosti,“ napsal LN Trojan. Pro úplnost, zakázku na právní poradenství s ním za Lány neuzavřel ředitel Balák, nýbrž šéfka ekonomického útvaru.
Nad počínáním lesní správy nevěřícně kroutí hlavou Petr Leyer, právník české pobočky Transparency International (TI). Problémy spatřuje minimálně ve třech rovinách. Najmutím právníků úřad připouští systémovou chybu, ačkoli může jít o selhání jednotlivce. „Zaměstnavatel by se od toho jednání měl distancovat a říci, že to není systémová vada, ale exces konkrétního člověka. Takto přiznávají, že to je problém celé organizace,“ popsal LN Leyer.
Druhou potíž představuje Balákův podpis pod smlouvou s advokáty. „Další výklad situace je, že ředitel zneužil svého postavení a v podstatě za státní peníze si platí obhajobu. To není akceptovatelné,“ uvedl Leyer. Podle něj by měl zasáhnout zřizovatel Lán, tedy prezidentská kancelář. Ta by měla říci, že tento výdaj není možné hradit ze státního rozpočtu.
Leyer se pozastavil i nad tím, že ředitel Balák úřaduje ve své funkci i přes obvinění: „Na jednu stranu je potřeba ctít presumpci neviny, na druhou stranu je potřeba se chovat s určitou opatrností a předcházet případným problémům.“ Jako vhodné řešení doporučil dočasné omezení ředitelské funkce Baláka do doby, než se případ uzavře.
Článek byl v Lidových novinách publikován 25. ledna 2018.