Ani napotřetí stát nesehnal nikoho, kdo by dodal ropu. Zásoby jsou na 90 dní

 • 15.10.2022
 • Správa státních hmotných rezerv (SSHR) už měsíce marně shání dodavatele ropy. Ani potřetí se totiž do tendru za 52,2 milionu dolarů, zhruba 1,3 miliard korun, nikdo nepřihlásil. SSHR proto soutěž vyhlásí znovu. „Dodavatele budeme i tentokrát hledat v otevřeném jednacím řízení s uveřejněním,“ řekl pro iDNES.cz předseda rezerv Pavel Švagr. Zásoby ropy jsou nyní na zákonných 90 dnů. 

  SSHR se opakovaně nepodařilo vysoutěžit dodavatele asi 75 tisíc tun ropy. Například na konci července několik hodin před uplynutím doby pro podání nabídek na pořízení ropy dostala od jednoho z potenciálních účastníků tendru požadavek na úpravu zadávacích podmínek. Další pokus nevyšel ani v září, kdy SSHR vypsalo novou soutěž. O zakázku však opět nikdo neměl zájem.

  „Současná situace na trhu s ropou se odráží i v naší zakázce. Bohužel jsme zase žádnou nabídku neobdrželi, a tak v nejbližších dnech vyhlásíme výběrové řízení nové. Dodavatele budeme i tentokrát hledat v otevřeném jednacím řízení s uveřejněním,“ komentoval pro iDNES.cz předseda SSHR Švagr. 

  Zásoby ropy jsou podle mluvčí státních rezerv na 90 dnů, což je stanovené minimum. Ještě před měsícem však strategické zásoby ropy klesly pod dané minimum. 

  Důvodem je větší spotřeba pohonných hmot 

  Předmětem veřejné zakázky je dodání „jednoho druhu ropy do Centrálního tankoviště ropy společnosti Mero v Nelahozevsi,“ uvádí zadávací dokument. Podmínkou také je, aby ropu bylo možné zpracovat v rafinérii v Litvínově. Může se tedy jednat o severomořskou ropu, americkou lehkou ropu, a nebo vedle ruské ropy také ještě o saudskou ropu. „Účelem zadávacího řízení je naplnění volné kapacity hmotných rezerv ropy,“ stojí v dokumentu.

  Švagr také v minulosti řekl, že vláda schválila nákup ropy, protože v červenci zásoby klesly pod 90 dní. „Důvodem je větší spotřeba pohonných hmot ve druhé polovině loňského roku. Proto nám teď po novém přepočtu stačí stejné množství ropy a ropných produktů na méně dní,“ doplnil pro iDNES.cz Švagr.

  „Pokud by se podařilo ropu dokoupit v námi předpokládaném množství, navýšili bychom nouzové zásoby zhruba o tři dny,“ doplnil v minulosti Švagr.

  Autor: van

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/sprava-statnich-hmotnych-rezerv-zakazka-ropa-nikdo-se-neprihlasil-situace-trh.A221015_132135_domaci_vank?zdroj=vybava_idnes