Až Rus vypne plyn. Velká Británie zvažuje přerušení spolupráce s Evropou

 • 5.7.2022
 • Na letošním summitu G7, který pod hesly prosazování pokroku, prosperity, míru a bezpečnosti pořádalo německé předsednictví této skupiny, hlavní analytik amerického think tanku Peterson Institute for International Economics Jeffrey Schott (63) prohlásil, ať se země G7 připraví na to, že Rusko brzy úplně zastaví dodávky zemního plynu. 

  Informovala o tom americká televize CNBC s tím, že tento krok citelně zasáhne hospodářství Evropské unie. Lídři členských států zoufale hledají náhradu, snaží se domluvit dodávky zkapalněného plynu (LNG) z USA, Norska, Kataru, Izraele či ze severní Afriky, jenže výsledkem jsou většinou jen přísliby do budoucna.

  Schott tvrdí, že ruskou ropu lze poměrně rychle nahradit, ale u plynu taková možnost neexistuje, proto je třeba počítat také s přechodem na uhlí a zároveň zavádět úsporná opatření.

  Ruský Gazprom v minulých týdnech snížil dodávky do EU zhruba o 60 procent, což donutilo například Německo, Rakousko, Itálii a Nizozemsko oznámit, že se chytají zapnout uhelné elektrárny. Vláda ve Vídni dokonce rozhodla znovuotevřít hnědouhelný důl u Mellachu, který ukončil těžbu v roce 2020, a dohodla se se společností Verbund, většinově vlastněnou státem, na přestavbě (též odstavené) rezervní plynové elektrárny v jižním Štýrsku tak, aby mohla opět vyrábět elektřinu z uhlí.

  Totální výpadek ruského plynu by narušil i energetickou spolupráci mezi Velkou Británií a EU. Deník Financial Times uvedl, že Londýn v případě nejčernějšího scénáře zastaví dodávky na kontinent. Kapacita plynovodů do Belgie a Nizozemska od března, tedy prakticky od zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu, je využívána na sto procent, což představuje zhruba 75 milionů kubíků plynu denně. Británie nemá významné podzemní zásobníky, proto nadbytečné množství plynu v letních měsících posílá na kontinent. Jenže Britové v zimě zhruba čtvrtinu spotřeby plynu dostávají z unijní sítě. Situaci zhoršuje i skutečnost, že cena plynu stále roste.

  Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/rus-rusko-vypnuti-plyn-velka-britanie-preruseni-spoluprace-evropa-eu.A220704_222952_ln_nazory_lros?utm_source=Maileon&utm_medium=email&utm_campaign=mix_ln-61992+20220705-155957&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.lidovky.cz%2Fnazory%2Frus-rusko-vypnuti-plyn-velka-britanie-preruseni-spoluprace-evropa-eu.A220704_222952_ln_nazory_lros&zdroj=mail